Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
12 stycznia 2024

Pałac ma 66 lat. Na wystawie można zobaczyć, jak powstawał

Drukuj

W styczniu Pałac Kultury Zagłębia świętuje 66 urodziny. Z tej okazji w pałacowym holu można oglądać wystawę poświęconą budowie obiektu, w którym koncentrują się miejskie wydarzenia artystyczne i kulturalne.

„Pałac w budowie”,  bo taką właśnie nazwę nosi ekspozycja, to wystawa planszowa, na którą składają się archiwalne zdjęcia i plany architektoniczne uzupełnione tekstem przygotowanym przez Arkadiusza Rybaka – dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Zdjęcia wykorzystane do wystawy pochodzą z albumu Mariana Kuziora, udostępnionego przez Macieja Gadaczka (Miejska Komisja Historyczna „Pokolenia”); ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka”; archiwum Pałacu Kultury Zagłębia oraz ze zbiorów Archiwum Państwowego w Katowicach. Ekspozycję można oglądać bezpłatnie do 29 lutego.

Z okazji wystawy wydano katalog, w którym zebrano całą dokumentacje dotyczącą jubileuszowej ekspozycji.

11 stycznia odbył się wernisaż, któremu towarzyszyło spotkanie. W jego trakcie rozmawiano o wznoszeniu PKZ, jego funkcjonowaniu, a także modernizacji, jaką przeszedł w latach 2011-2014.

„Po zakończeniu II wojny światowej dopiero w latach 50. XX wieku zdecydowano o lokalizacji w Dąbrowie Górniczej nowych inwestycji budowlanych. Jedną z nich była zapoczątkowana w 1953 roku budowa tzw. Nowej Dąbrowy, czyli osiedla mieszkaniowego zlokalizowanego na pograniczu tego miasta i sąsiedniego Gołonoga. Kolejną była rozbudowa parku miejskiego na Zielonej. Samo centrum doczekało się jedynie opracowania założeń przebudowy, które rozpoczęto od realizacji budynku tzw. Domu Kultury Zagłębia. Na terenach po zamkniętej kopalni „Reden”, a także po wyburzanych zabudowaniach stacji kolejowej planowano oprócz domu kultury zrealizować gmach komitetu miejskiego PZPR oraz siedzibę władz miasta. Całość zabudowań uzupełniona przez bloki mieszkalne miała otaczać plac centralny z odpowiednio zakomponowaną zielenią. Realizacji doczekała się zaledwie niewielka cześć tych planów, czyli budynek Pałacu Kultury Zagłębia oraz plac Wolności. Jeszcze w latach 60. XX wieku w centrum miasta znajdowało się kilkadziesiąt hektarów nieużytków, które następnie w kolejnych dekadach zagospodarowano jako park miejski”.

„Uroczystości otwarcia Domu Kultury Zagłębia zamieszcza także reporter Dziennika Zachodniego, który pisze „Jeśli w życiu miasta tak jak w życiu człowieka są jakieś daty, stanowiące zwrotny punkt, to dla Dąbrowy Górniczej jedną z takich właśnie dat będzie z pewnością 11 stycznia 1958 roku. Czekała na ten dzień kulturalnego awansu robotnicza Dąbrowa bardzo długo można powiedzieć – właściwie tyle lat ile sobie liczy to miasto Czerwonego Zagłębia. Doczekała się go niemal już w 13 rocznicę wyzwolenia. Wspaniały Dom Kultury, największy i najpiękniejszy tego rodzaju obiekt w województwie katowickim, a kto wie czy nie w całym kraju – oddany został do użytku zagłębiowskiego społeczeństwa…”.

cytaty z tekstu 
Arkadiusza Rybaka

***
Informacje o PKZ można znaleźć na jego stronie palac.art.pl, a także na oficjalnym fan page`u.

Czytaj więcej

Wiadomości

Pociągi i komunikacja miejska na jednym bilecie

Rekreacja

Koszykarze grają w turnieju finałowym

Kultura

Weekend w mieście

Ścieżka wokół Pogorii III zostanie oświetlona