Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Wersja dla niedowidzących
 • Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 września 2021

Oto zwycięzcy konkursu im. Michała Spisaka

Drukuj

Znamy najlepszych z najlepszych, czyli laureatów 13. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej w specjalnościach obój, klarnet i fagot!

Konkurs odbywał się w dniach 14-23 września i był częścią międzynarodowego festiwalu organizowanego przez Pałac Kultury Zagłębia, miasto Dąbrowa Górnicza i Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Międzynarodowe Jury wyłoniło zwycięzców spośród prawie setki uczestników, którzy zgłosili się do 13. edycji Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Uczestnicy pochodzili z różnych zakątków globu, począwszy od krajów europejskich – w tym Polski – po Koreę Południową, Stany Zjednoczone, Kolumbię, Kostarykę i dziewiętnastu innych państw. Podczas konkursu uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom, czego dowodzi fakt, iż do finałowego etapu przeszło nie czterech, a pięciu instrumentalistów z każdej kategorii muzycznej – oboju, klarnetu i fagotu.

Jednak, jak zaznaczają członkowie jury, Koncerty Finałowe to zupełnie inna bajka. Niektórzy uczestnicy po raz pierwszy występowali wraz z orkiestrą na scenie, co wiązało się z dodatkowym stresem i wysiłkiem. Jurorzy przyznawali punkty każdemu finaliście i właśnie na podstawie sumy punktów przydzielone zostały poszczególne miejsca na podium.

Zwycięzcy konkursu:

W specjalności obój zdobywczynią I nagrody została Joana Soares z Portugalii. II nagrody nie przyznano, natomiast zdobywcami III nagrody ex aequo zostali: Thibaud Rezzouk z Francji oraz polska uczestniczka Paulina Sochaj. W tej kategorii jury przyznało dwa wyróżnienia, które przypadły Sidonie Millot z Francji oraz Antoniemu Popowiczowi z Polski.

W kategorii klarnetu najlepsza okazała się Agata Piątek, zdobywając I nagrodę. II nagrody w tej specjalności również nie przyznano, jednak III nagrodę ex aequo otrzymali: Mateusz Sowa, Rafał Kleszcz oraz Bartłomiej Dobrowolski. Wyróżnień nie przyznano, natomiast dyplom uczestnictwa w finale otrzymała Karolina Bober. Wszyscy finaliści klarnetu pochodzili z Polski.

W ostatniej specjalności instrumentalnej – fagocie – I nagrodę zdobył Benjámin Dolfin z Węgier. II nagroda przypadła Marisie Esposito ze Stanów Zjednoczonych, nie przyznano natomiast III nagrody, wręczając wyróżnienia polskim uczestnikom Kayetanowi Cygańskiemu-Bolskiemu i Adamowi Ostrowskiemu, a także muzykowi z Chińskiej Republiki Ludowej – Hua Ma.

Uczestnicy I, II i III miejsc otrzymali nagrody oraz statuetki Michała Spisaka z rąk Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza – Marcina Bazylaka, Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. Władysława Szymańskiego, Małgorzaty Majewskiej – Dyrektora Pałacu Kultury Zagłębia, Przewodniczącego Jury – prof. Marka Barańskiego oraz przedstawicieli sponsorów konkursu. Oprócz gali wręczenia nagród, o godzinie 17:00 odbył się również koncert świeżo upieczonych młodych mistrzów instrumentu z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, który zwieńczył 13. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka!

Czytaj więcej

Wiadomości

45 lat minęło. Surówka w hucie płynie od 1976 r.

Strona główna

Wiceprezydent Dąbrowy Górniczej: Kultywujmy barbórkową tradycję jak długo się da

Strona główna

W centrum Dąbrowy Górniczej zalega jeden z najgrubszych na świecie pokładów węgla

Wiadomości

Mróz – trudny czas dla bezdomnych