Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 lipca 2023

„Obiad dla seniora” na stałe

Drukuj

Dąbrowski program „Obiad dla seniora”, który na początku roku w mieście miał pilotażową odsłonę, od jesieni stanie się stałą ofertą dla starszych mieszkańców. Śladem Dąbrowy Górniczej zamierzają pójść inne miasta.

– Program spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców. Po udanym pilotażu, postanowiliśmy, że od jesieni będzie obowiązywał na stałe. „Obiad dla seniora” okazał się dobrym rozwiązaniem, które z powodzeniem może mieć zasięg ogólnopolski – mówi Marcin Bazylak, prezydent miasta.

„Obiad dla seniora” funkcjonował od lutego do kwietnia. W jego ramach, mieszkańcy po ukończeniu 60 roku życia, przy dochodach nie przekraczających 2328 zł dla osoby samotnej i 1800 zł na osobę w wieloosobowym gospodarstwie domowym, otrzymywali od miasta bon o wartości 200 zł na miesiąc. Za tę kwotę mogli korzystać z oferty obiadowej dąbrowskich lokali gastronomicznych.

– Seniorzy nie musieli korzystać z tego codziennie, mogli sumować kwoty czy dopłacać do posiłku. Ważne, że bony obowiązywały w lokalach funkcjonujących na co dzień. Nie tworzyliśmy specjalnych jadłodajni, ale zachęcaliśmy osoby starsze do wyjścia do normalnej restauracji, aktywizując je w ten sposób – tłumaczy Bożena Borowiec, wiceprezydent miasta.

Dobry przykład dla innych miast

– Lubię przyjeżdżać do Dąbrowy Górniczej, bo jest miastem dobrych usług publicznych. Sprawnie działające szpitale, szkolnictwo, sądownictwo czy łatwodostępny transport – lewica przykłada do tego dużą wagę. Warto też przypomnieć, że podstawą dobrych usług jest dobry samorząd. Dlatego „Obiad dla seniora” będzie wprowadzany wszędzie tam, gdzie rządzi lewica. Takie rozwiązania pomagają w czasach inflacji, by żyć godnie – zapowiada Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu RP.

W ramach pilotażowej akcji, wydano 9710 obiadów, z których skorzystało 495 osób. W programie uczestniczyło 12 lokali.

Podsumowanie programu i zapowiedź jego kontynuacji odbyło się w czasie konferencji prasowej w bistro „Nemo” w dąbrowskim aquaparku, które chętnie odwiedzali seniorzy.

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza