Dostępne skróty klawiszowe:
Jak wyjaśnia dr Janusz Sznajder, lekarz kierujący oddziałem chirurgii onkologicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, wskazaniem do totalnego usunięcia tarczycy może być nowotwór, ale takich przesłanek medycznych istnieje więcej, dlatego nowy sprzęt będzie służył szerszej grupie chorych.
– Tarczyca jest specyficznie położona: w pobliżu przebiegają ważne nerwy odpowiadające za głos i oddychanie. Dzięki nowoczesnej technologii wyodrębniamy łatwo wrażliwe struktury – podkreśla dr Janusz Sznajder.
To nie pierwsza ważna wiadomość dla pacjentów dąbrowskiej chirurgii onkologicznej w ostatnim czasie. W sierpniu lekarze Zagłębiowskiego Centrum Onkologii oraz Śląskiego Szpitala Urologicznego przeprowadzili z powodzeniem zabieg usunięcia nerki z powodu nowotworu (nefrektomia radykalna). Dzięki temu pacjenci z takim rozpoznaniem będą mogli otrzymać kompleksową pomoc w Dąbrowie Górniczej bez konieczności poszukiwania wsparcia w innych ośrodkach.
Dąbrowski szpital znalazł się także w gronie siedmiu placówek medycznych w województwie śląskim, które zostały zakwalifikowane do SOLO II, czyli świadczących wysokospecjalistyczne procedury dla pacjentów onkologicznych na każdym etapie procesu leczenia.
Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami Ministerstwa Zdrowia, strukturę Krajowej Sieci Onkologicznej będą tworzyć Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego (SOLO) na trzech poziomach oraz Ośrodki Kooperacyjne. Skomplikowane świadczenia medyczne będą realizowane na najwyższym, wysokospecjalistycznym poziomie SOLO III, złożone – w SOLO II, a podstawowe – w SOLO I.
Kwalifikacja do sieci ma ogromne znaczenie dla dąbrowskiej lecznicy: otwiera drogę do środków z Krajowego Planu Odbudowy m.in. na prace modernizacyjne i inwestycje sprzętowe.
Jesteśmy dumni z naszej pozycji w KSO. Przed nami poszerzenie działalności zabiegowej w zakresie ginekologii onkologicznej, urologii ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla pacjentów z rakiem nerki oraz udzielanie świadczeń w obszarze brachyterapii – mówi dr Tomasz Szczepanik, zastępca dyrektora ds. medycznych Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.
Fot. www.inomed.pl