Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 marca 2019

Nowe wyzwania i nowe kierownictwo

Drukuj

W poniedziałek prezydent Dąbrowy Górniczej wydał zarządzenie, zgodnie z którym od dzisiaj do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Iwona Łobejko pokieruje dąbrowskim szpitalem.

***

O bieżącej sytuacji i najbliższych planach dotyczących dąbrowskiego szpitala opowiada Iwona Łobejko.

Obejmuje pani ster szpitala, który znajduje się w trudnej sytuacji.

– Szpital potraktuję jako pacjenta, dlatego pierwszym krokiem do skutecznego wyleczenia jest postawienie odpowiedniej diagnozy, która musi objąć przede wszystkim finanse i strukturę organizacyjną. Do połowy czerwca zamierzam przygotować program restrukturyzacji oparty o plan inwestycyjny, a także uporządkować strukturę szpitala. Już teraz widzę, że w ciągu 3 do 5 lat szpital ma szansę odzyskać płynność finansową.

Szpitale w całej Polsce borykają się z problemami na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Nie inaczej jest w Dąbrowie. Co można z tym zrobić?

– Kluczem do poprawy sytuacji na SOR jest zapewnienie tam odpowiedniej liczby pracowników. Na tym oddziale musi być przynajmniej dwóch lekarzy, dlatego prowadzę już rozmowy lekarzami i uzupełniam personel – pielęgniarki i ratowników medycznych. Natomiast przebudowanie zespołu w oparciu o zatrudnienie sekretarek medycznych w systemie 24 godzinnym powinno poprawić obsługę pacjentów, poprzez odciążenie od „papierkowej roboty” lekarzy, którzy swój czas muszą poświęcić pacjentom.

Równie ważne są kwestie związane z bieżącymi naprawami sprzętu, który bezwzględnie musi być sprawny. Dlatego też w pierwszej kolejności zlecę pilną naprawę lampy rentgenowskiej do tomografu komputerowego, dzięki czemu badania będzie można wykonywać na SOR, a nie na innym oddziale. Usprawni to i przyspieszy obsługę pacjentów.

Poprawić muszą się też warunki przyjmowania chorych, a do tego konieczne są remonty i przebudowy. I tego zadania się podejmę, jednak to wymaga nieco więcej czasu.

Szpital to nie tylko problemy. Dąbrowska placówka ma też możliwości, które powinna wykorzystać.

– Bardzo ważne jest uruchomienie części łóżkowej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Tego od dawna oczekują pacjenci. W nowo wybudowanej części jest 15 tys. m kw. do zagospodarowania, a to wielkie pole do popisu. Nie bez znaczenie jest też kwestia finansowa, bo procedury związane z leczeniem nowotworów są korzystnie kontraktowane przez NFZ.

Jeśli chodzi o starsze budynki, to wymagają one modernizacji i doposażenia. Szpital ma świadczyć kompleksowe usługi, zarówno w zakresie onkologii, jak i na innych oddziałach i w poradniach, w których pobyt nie może być dyskomfortem. Oczywiście wiąże się to z niemałymi kosztami, które mogą zostać pokryte nie tylko ze środków własnych, ale przede wszystkim dzięki wsparciu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Takim wyzwaniom nie da się stawić czoła w pojedynkę.

– Oczywiście, dlatego do współpracy w zarządzie zaprosiłam osoby dobrze znające dąbrowski szpital. Odbudową lecznictwa zajmie się dr Tomasz Szczepanik. To diabetolog, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, a do czerwca zeszłego roku był tu ordynatorem oddziału cukrzycowego. Skorzystam też z doświadczenia Agnieszki Kocot, naczelnej pielęgniarki. Ważnym wsparciem dla nas będzie również lek. med. Janusz Sznajder – bardzo ceniony przez pacjentów chirurg onkolog, który niedawno zajął 3.miejsce w plebiscycie „Hipokrates”. Liczę również na dobrą współpracę z dąbrowskim samorządem, a także podjęcie wspólnych działań z przychodniami funkcjonującymi w mieście.

Dziękuję za rozmowę.
Przemysław Kędzior

***

Iwona Łobejko – absolwentka Wydziału Zarządzania i Marketingu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz podyplomowych studiów w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i zarządzania projektami europejskimi na katowickiej Akademii Ekonomicznej. Od prawie 30 lat zawodowo związana z ochroną zdrowia. Doświadczenie zdobywała na różnych stanowiskach – od asystenta stomatologicznego, przez technika elektroradiologii, po funkcje kierownicze. Była między innymi dyrektorem Branżowej Kasy Chorych w Katowicach, dyrektorem szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach, pracowała również w Biurze Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w Katowicach. Przez prawie 11 lat była dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu (to jeden z kilkunastu polskich szpitali, który posiada status Centrum Urazowego).

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS pokonał wicemistrza

Biznes

Metropolia objęła pierwsze akcje Tramwajów Śląskich

Biznes

„Twój model biznesowy”. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje pomysły

Wiadomości

Weekend w mieście