Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
28 marca 2019

Nowe wyzwania i nowe kierownictwo

Drukuj

W poniedziałek prezydent Dąbrowy Górniczej wydał zarządzenie, zgodnie z którym od dzisiaj do czasu rozstrzygnięcia konkursu na dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Iwona Łobejko pokieruje dąbrowskim szpitalem.

***

O bieżącej sytuacji i najbliższych planach dotyczących dąbrowskiego szpitala opowiada Iwona Łobejko.

Obejmuje pani ster szpitala, który znajduje się w trudnej sytuacji.

– Szpital potraktuję jako pacjenta, dlatego pierwszym krokiem do skutecznego wyleczenia jest postawienie odpowiedniej diagnozy, która musi objąć przede wszystkim finanse i strukturę organizacyjną. Do połowy czerwca zamierzam przygotować program restrukturyzacji oparty o plan inwestycyjny, a także uporządkować strukturę szpitala. Już teraz widzę, że w ciągu 3 do 5 lat szpital ma szansę odzyskać płynność finansową.

Szpitale w całej Polsce borykają się z problemami na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Nie inaczej jest w Dąbrowie. Co można z tym zrobić?

– Kluczem do poprawy sytuacji na SOR jest zapewnienie tam odpowiedniej liczby pracowników. Na tym oddziale musi być przynajmniej dwóch lekarzy, dlatego prowadzę już rozmowy lekarzami i uzupełniam personel – pielęgniarki i ratowników medycznych. Natomiast przebudowanie zespołu w oparciu o zatrudnienie sekretarek medycznych w systemie 24 godzinnym powinno poprawić obsługę pacjentów, poprzez odciążenie od „papierkowej roboty” lekarzy, którzy swój czas muszą poświęcić pacjentom.

Równie ważne są kwestie związane z bieżącymi naprawami sprzętu, który bezwzględnie musi być sprawny. Dlatego też w pierwszej kolejności zlecę pilną naprawę lampy rentgenowskiej do tomografu komputerowego, dzięki czemu badania będzie można wykonywać na SOR, a nie na innym oddziale. Usprawni to i przyspieszy obsługę pacjentów.

Poprawić muszą się też warunki przyjmowania chorych, a do tego konieczne są remonty i przebudowy. I tego zadania się podejmę, jednak to wymaga nieco więcej czasu.

Szpital to nie tylko problemy. Dąbrowska placówka ma też możliwości, które powinna wykorzystać.

– Bardzo ważne jest uruchomienie części łóżkowej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Tego od dawna oczekują pacjenci. W nowo wybudowanej części jest 15 tys. m kw. do zagospodarowania, a to wielkie pole do popisu. Nie bez znaczenie jest też kwestia finansowa, bo procedury związane z leczeniem nowotworów są korzystnie kontraktowane przez NFZ.

Jeśli chodzi o starsze budynki, to wymagają one modernizacji i doposażenia. Szpital ma świadczyć kompleksowe usługi, zarówno w zakresie onkologii, jak i na innych oddziałach i w poradniach, w których pobyt nie może być dyskomfortem. Oczywiście wiąże się to z niemałymi kosztami, które mogą zostać pokryte nie tylko ze środków własnych, ale przede wszystkim dzięki wsparciu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czy Agencji Rozwoju Przemysłu.

Takim wyzwaniom nie da się stawić czoła w pojedynkę.

– Oczywiście, dlatego do współpracy w zarządzie zaprosiłam osoby dobrze znające dąbrowski szpital. Odbudową lecznictwa zajmie się dr Tomasz Szczepanik. To diabetolog, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii, a do czerwca zeszłego roku był tu ordynatorem oddziału cukrzycowego. Skorzystam też z doświadczenia Agnieszki Kocot, naczelnej pielęgniarki. Ważnym wsparciem dla nas będzie również lek. med. Janusz Sznajder – bardzo ceniony przez pacjentów chirurg onkolog, który niedawno zajął 3.miejsce w plebiscycie „Hipokrates”. Liczę również na dobrą współpracę z dąbrowskim samorządem, a także podjęcie wspólnych działań z przychodniami funkcjonującymi w mieście.

Dziękuję za rozmowę.
Przemysław Kędzior

***

Iwona Łobejko – absolwentka Wydziału Zarządzania i Marketingu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz podyplomowych studiów w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych i zarządzania projektami europejskimi na katowickiej Akademii Ekonomicznej. Od prawie 30 lat zawodowo związana z ochroną zdrowia. Doświadczenie zdobywała na różnych stanowiskach – od asystenta stomatologicznego, przez technika elektroradiologii, po funkcje kierownicze. Była między innymi dyrektorem Branżowej Kasy Chorych w Katowicach, dyrektorem szpitala powiatowego w Tarnowskich Górach, pracowała również w Biurze Terenowego Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w Katowicach. Przez prawie 11 lat była dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego numer 5 im. św. Barbary w Sosnowcu (to jeden z kilkunastu polskich szpitali, który posiada status Centrum Urazowego).

Czytaj więcej

Strona główna

Dąbrowa Katarska

Wiadomości

Od grudnia na dwa miesiące ciężarówki wrócą na Strzemieszycką

Biznes

W poniedziałek dowiemy się, kto wymyślił najlepszy „Model biznesowy dla Dąbrowy”

Rekreacja

W Chorwacji o pucharowe zwycięstwo