Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 lutego 2022

Nowatorska operacja w Zagłębiowskim Centrum Onkologii

Drukuj

Lekarze z Zagłębiowskiego Centrum Onkologii przeprowadzili operację wymiany stawu biodrowego połączonego elementem udowym z endoprotezą stawu kolanowego „total femur”. 74-letnia pacjentka znów może chodzić.

Operacje tego typu wykonuje się, gdy doszło już wcześniej do nieudanych zabiegów alloplastyki stawu biodrowego i kolanowego oraz gdy mamy do czynienia z leczeniem onkologicznym. W takiej sytuacji zabieg jest alternatywą dla amputacji kończyny i daje nadzieję na powrót do pełnej sprawności.

74-letnią pacjentkę zoperował pod koniec zeszłego roku Zespół Oddziału Chirurgii Ortopedycznej, Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej. Była to pierwsza tego typu operacja w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. Wskazaniem było wcześniejsze niepowodzenie leczenia wieloodłamowego złamania osteoporotycznej kości udowej.

– Tego typu operacje są szansą na przywrócenie zdrowia i komfortu poruszania się dla wielu pacjentów zmagających się z urazami kończyny dolnej. Cieszymy się, że wśród naszych lekarzy są cenieni eksperci w zakresie chirurgii ortopedycznej – lekarze Piotr Kuc i Wojciech Koniec – dzięki czemu mogliśmy wdrożyć ten typ zaawansowanych operacji i rozwijać się z myślą o naszych pacjentach – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Pacjentka porusza się już od drugiej doby po zabiegu

74-letnia pacjentka początkowo była leczona z powodu złamania szyjki kości udowej. Wówczas wykonana została endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Z uwagi na ponowny uraz i złamanie wielofragmentowe dalszej części kości udowej, ortopedzi wykonali zespolenie trzonu kości udowej, które na dalszym etapie uległo kilkakrotnie destabilizacji. Równocześnie nie uzyskano pożądanego zrostu złamania.

Ze względu na rozległe ubytki kości, implant endoprotezy stawu biodrowego, osteoporozę oraz trudności w uzyskaniu prawidłowego zrostu, nie można było wykonać kolejnej operacji rekonstrukcyjnej kości udowej, dlatego lekarze zadecydowali o zastosowaniu nowej metody operacyjnej, czyli całkowitej wymianie kości udowej

Wojciech Koniec, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu Fot. ZCO

 

– Dzięki zastosowaniu radykalnego rozwiązania w postaci implantu modularnej protezy poresekcyjnej, składającej się z endoprotezy stawu biodrowego, elementu udowego oraz endoprotezy stawu kolanowego, chora porusza się z pełnym obciążeniem operowanej kończyny już od drugiej doby po zabiegu – mówi przeprowadzający operację Wojciech Koniec, specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

– Stan pacjentki jest bardzo dobry i pozostaje ona pod kontrolą przyszpitalnej Poradni Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej naszej placówki – dodaje Wojciech Koniec.

Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej: – Umiejętność stosowania tej rzadkiej metody leczenia stawia Zagłębiowskie Centrum Onkologii na równi z najlepszymi placówkami specjalizującymi się w dziedzinie ortopedii nie tylko w regionie, ale również w kraju oraz pokazuje wysoki potencjał placówki, w który warto inwestować – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Fot. pixabay

Czytaj więcej

Strona główna

Urodzinowy weekend w mieście

Wiadomości

MOPS przyjmuje wnioski o dodatek węglowy. Można je złożyć również elektronicznie

Wiadomości

Dąbrowa Górnicza jako miasto ma 106 lat, ale jej historia jest dłuższa

Wiadomości

Dobry Start dla uczniów. Rodzice mogą składać wnioski o wyprawkę