Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
21 listopada 2018

Nowa Rada i prezydent

Drukuj

Dziś odbyła się inauguracyjna sesja Rady Miejskiej kadencji 2018-2023. Ślubowanie złożył również Marcin Bazylak, nowy prezydent miasta.

Marcin Bazylak podziękował swojemu poprzednikowi, Zbigniewowi Podrazie, a także mieszkańcom, którzy uczestniczyli w wyborach. Przedstawił też swoje zamierzenia na najbliższe lata.

– Zależy mi na tym, żeby Dąbrowa nadal rozwijała się jako miasto obywatelskie i aktywne. Dołożę wszelkich starań, by dąbrowianie mieli wpływ na miasto, ponieważ uważam, że aktywność obywatelska jest wielką szansą na zatrzymanie w Dąbrowie młodzieży i ściągniecie do miasta nowych mieszkańców. Po drugie, Dąbrowa Górnicza musi być zdrowa, dlatego już teraz zapowiadam, że moje pierwsze decyzje będą dotyczyły właśnie tego obszaru. Jednocześnie do wszystkich dąbrowian kieruję prośbę: wspólnie zbudujmy samorząd otwarty, i oparty na dialogu. Jestem na to w pełni gotowy – podkreślił w swoim wystąpieniu Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Wśród głównych zadań wymienił: wspólne przedsięwzięcia ze spółkami PKP, dotyczące budowy centrów przesiadkowych i zmian układów komunikacyjnych przy dąbrowskich dworcach; inwestycje realizowane z Tramwajami Śląskimi, poprawiające jakość transportu publicznego; rewitalizację śródmieścia, w oparciu o tereny po zakładach Defum; pozyskiwanie inwestorów zapewniających rozwój gospodarczy.

Pierwszym zastępcą prezydenta miasta będzie Damian Rutkowski, od lat związany z dąbrowskim samorządem, ostatnio jako wiceprezydent. Wiceprezydentem będzie też Bożena Borowiec, która posiada wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu jednostkami pomocy społecznej. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego

Prezydent Marcin Bazylak w I kwartale 2019 roku planuje powołać zastępcę odpowiedzialnego za obszary innowacji i rozwój. Do tego czasu mają być też określone sposoby, w jaki będą realizowane poszczególne polityki miejskie.

– Chodzi o wyraźne określenie priorytetów, skonkretyzowanie celów i dostosowanie struktur całego miasta do wyzwań, które przed nami stoją – stwierdził prezydent Bazylak.

Marcin Bazylak zrezygnował z członkostwa w Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Powiedział, że bezpartyjność pozwoli lepiej budować zgodę wśród mieszkańców. Zaznaczył przy tym, że pozostaje człowiekiem o lewicowych przekonaniach.

Podczas inauguracyjnej sesji, radni wybrali prezydium Rady Miejskiej. Przewodniczącą została Agnieszka Pasternak, a jej zastępcami będą Kamil Dybich i Artur Borowicz.

Czytaj więcej

Wiadomości

Konferencja Siła Kobiet

Rekreacja

Koszykarze tuż za podium

Wiadomości

Pociągi i komunikacja miejska na jednym bilecie

Wiadomości

Dopisz się do stałego obwodu głosowania