Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 marca 2018

Nagrody za grzechy

Drukuj

Co traktujemy jako grzech? Czym dla nas jest moralność? O co zabiegamy? Co budzi nasze pożądanie, gniew czy zazdrość? Uczestnicy konkursu „Siedem grzechów głównych” przedstawili artystyczne wypowiedzi na te tematy. We wtorek poznaliśmy laureatów.

Uczestnicy mieli nie mały orzech do zgryzienia, ponieważ tematyka grzechu oraz kondycji moralnej współczesnego człowieka jest jedną z najtrudniejszych w sztuce, tym bardziej cieszy tak wysoki poziom nadesłanych prac – mówi Sylwia Nowak, instruktor PKZ i koordynator konkursu.

Na konkurs napłynęły aż 273 wiersze oraz 564 prace plastyczne z całej Polski, m.in. z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Elbląga, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Jaworzna, Kielc, Krakowa, Łodzi, Mysłowic, Myszkowa, Nowego Targu, Piły, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy, Wejherowa, Zamościa, Zduńskiej Woli. Łącznie rozdano 36 nagród, 70 wyróżnień oraz GRAND PRIX konkursu. Uczestnicy byli oceniani w kilku grupach wiekowych, od dzieci po dorosłych.

Konkurs odbył się w czterech kategoriach: malarstwo, poezja, grafika warsztatowa oraz grafika komputerowa, która była tegoroczną nowością.

Siedem grzechów głównych: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew oraz lenistwo, to problematyka często i różnorodnie podejmowana w sztuce. Odwołanie się do niej jest próbą podjęcia dyskusji na temat postaw i zjawisk moralnych, społecznych, etycznych, religijnych i kulturowych. W konkursie można było zaprezentować artystyczne przemyślenia dotyczące jednego, kilku lub wszystkich grzechów, a także zobrazować ich przyczyny czy konsekwencje.

Prace nagrodzone w X konkursie „Siedem grzechów głównych” są wystawione w holu Pałacu Kultury. Reprodukcje można oglądać przy parkingu za PKZ oraz na ul. 3-go Maja.

Głównym organizatorem konkursu był Pałac Kultury Zagłębia. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Zbigniewa Podrazy, prezydenta Dąbrowy Górniczej, biskupa diecezji sosnowieckiej oraz Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę InSEA.

Lista laureatów

Czytaj więcej

Wiadomości

Koleje Śląskie ze specjalną ofertą na wakacje

Wiadomości

Skrzyżowanie al. Róż/Legionów Polskich otwarte

Kultura

Graj i odkrywaj historię miasta

Wiadomości

Maturzyści poznali wyniki egzaminu