Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
11 sierpnia 2022

Nad Pogorią dowiesz się, jak zostać żołnierzem

Drukuj

W sobotę nad Pogorią III stanie stoisko promocyjne Wojskowego Centrum Rekrutacji w Będzinie.

Na stoisku, w godz.10-16, będzie można m.in. dowiedzieć się, jak wstąpić w wojskowe szeregi czy odbyć dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. To również okazja, żeby uzyskać odpowiedzi na pytania związane z wojskowością, a także złożyć wniosek o powołanie do służby ochotniczej.

Stoisko WCR Będzin pojawi się w ramach ogólnopolskiej akcji „Weekend z Wojskiem”. Jej kulminacją będą przypadające 15 sierpnia obchody Święta Wojska Polskiego i 102.rocznicy Bitwy Warszawskiej. Różnorodne wydarzenia z tym związane zagoszczą w wielu miejscowościach. 14 sierpnia w Będzinie, w parku na Dolnej Syberce, w godz.14-18 odbędzie się Piknik Militarny. W jego trakcie zaplanowano m.in. pokaz sprzętu wojskowego, występ orkiestry dętej i degustację wojskowej grochówki. Wstęp wolny.

***
Święto Wojska Polskiego ustanowiono dla upamiętnienia zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej. Ta batalia toczyła się od 12 do 15 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wygrana zadecydowała o zachowaniu przez Polskę niepodległości oraz udaremniła plany rozprzestrzenienia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią. Bitwę tę nazywa się często „Cudem nad Wisłą”.

Kluczową rolę w triumfie odegrał manewr Wojska Polskiego, zrealizowany według planu Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych Józefa Piłsudskiego, który zatrzymał sowieckie natarcie. 15 sierpnia 1920 r. w godzinach nocnych pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie Wieprza pod Kockiem. Kontrofensywa doprowadziła do odparcia wojsk Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy.

15 sierpnia został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do 1947 r. W PRL dzień wojska obchodzono 12 października – w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

Czytaj więcej

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie

Strona główna

Specjalistów radioterapii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii wspiera sztuczna inteligencja