Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
23 czerwca 2023

Muzyczne lato w mieście: od klasyki do rocka

Drukuj

Wakacyjna oferta muzyczna w naszym mieście jest różnorodna i mamy nadzieję, że każdy z mieszkańców znajdzie w niej coś dla siebie – mówi Michał Syska, pełnomocnik prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. marki miasta, kultury i sportu.

Lucyna Stępniewska: Z początkiem wakacji tradycyjnie zaczyna się w naszym mieście „Akcja Lato”. Czego możemy się spodziewać?

Fot. Dariusz Nowak

Michał Syska: – Najkrócej mówiąc: wielu atrakcji w wielu częściach miasta skierowanych do jak największego grona dąbrowianek i dąbrowian. Nasze instytucje kultury i sportu oraz organizacje pozarządowe mają wielki bagaż doświadczeń, doskonale znają gusta i potrzeby mieszkańców. Oferta jest do tych oczekiwań dostosowana na miarę naszych możliwości. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej w kraju związanej z wysoką inflacją i wzrostem cen energii, co oczywiście przekłada się na rosnące koszty organizacji imprez, udało nam się stworzyć program równie bogaty, jak w latach ubiegłych. Zachęcam do odwiedzin miejskiego portalu dg.pl, gdzie na bieżąco informujemy o letnich wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych, sportowych i rekreacyjnych.

Mocnym punktem letniej oferty zawsze była muzyka.

– Nie inaczej będzie w tym roku. 28 maja koncertem „Dotyk Dźwięku” zorganizowanym przez Fundację „Wygrajmy Razem” na terenie Fabryki Pełnej Życia zainaugurowaliśmy sezon plenerowych wydarzeń muzycznych, które będą nam towarzyszyć do końca wakacji. Praktycznie w każdy weekend w naszym mieście będą odbywać się koncerty. Będą występy artystów znanych, o gwiazdorskich statusie, ale chcemy też promować nasze lokalne, młode talenty. Będzie można usłyszeć niemal wszystkie gatunki muzyczne: od klasyki, przez elektronikę, disco, szanty po rockowe brzmienia. Tegoroczne Letnie Kino Plenerowe będzie miało również muzyczną odsłonę: pokazane zostaną wybitne filmy nieme z muzyką graną przez artystów na żywo. Mogliśmy pójść na łatwiznę i zorganizować jeden, drogi koncert ze znaną gwiazdą, wydając na to większość środków. Chcemy jednak, by oferta muzyczna w naszym mieście była różnorodna i każdy z mieszkańców znalazł w niej coś dla siebie. No i żeby trwała przez całe wakacje, a nie tylko przez jeden wieczór.

Gdzie będą odbywać się koncerty?

– W przypadku wydarzeń plenerowych równie istotne jak repertuar jest samo miejsce, w którym spotykamy się z twórczością artystyczną. A miejsc znakomitych do odbioru muzyki mamy w Dąbrowie Górniczej sporo. Serdecznie zapraszamy na imprezy z muzyką taneczną oraz koncerty młodych twórców do Fabryki Pełnej Życia. Tradycyjnie z muzyką poważną oraz występami Miejskiej Orkiestry Dętej spotkamy się w parkach Zielona i Podlesie. Wzorem roku ubiegłego w ramach „Muzyki nad wodą” wystąpią artyści wykonujący ambitny repertuar nad Pogorią 3. Również w tym miejscu zawitają szanty.

Po organizacyjnym i frekwencyjnym sukcesie „Rock Pogorii”  w roku ubiegłym mamy nadzieję, że na koniec wakacji znów zaprosimy dąbrowianki i dąbrowian w okolice plaży na „trójce” na koncert początkujących dąbrowskich rockmenów i wielkich, polskich gwiazd mocniejszego grania.

Zeszłoroczna edycja Rock Pogoria fot. Piotr Winkler

W lipcu Centrum Handlowe „Pogoria” zaprasza na swój parking na Dąbrowa Summer Festival, którego zwieńczeniem będzie sierpniowy koncert młodych artystów z Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, Kamila Bednarka i Tribbsa z okazji urodzin miasta.

W te wakacje możemy się spodziewać wizyt nie tylko muzycznych gwiazd?

– Będą też gwiazdy literatury. 1 września do naszego miasta zawita Festiwal Literacki „Miedzianka pod drodze”. W przestrzeni Fabryki Pełnej Życia powstanie swoiste literackie miasteczko. Będą spotkania, happeningi teatralne i wiele innych atrakcji. Przyjadą m. in. Mariusz Szczygieł, Sylwia Chutnik, Filip Springer czy laureat Nagrody Literackiej „Nike” Jerzy Jarniewicz. Zapowiada się zatem wielkie święto książki w Dąbrowie Górniczej, które można uznać w jakimś sensie za zwieńczenie pierwszego półrocza spotkań autorskich w naszej bibliotece, podczas których gościła absolutna czołówka literacka naszego kraju. A już 14 września koncertem z okazji urodzin Michała Spisaka zapowiemy kolejną edycję międzynarodowego festiwalu jego imienia, która w październiku zgromadzi wschodzące gwiazdy muzyki poważnej z całego świata. Jak widać muzyczne dni miasta trwają u nas non stop.

Rozmowa ukazała się w czerwcowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

KONCERTOWE DĄBROWSKIE LATO

 • Muzyka nad Wodą – Pogoria 3, g. 20:00 – 21 lipca RUMBA WACHACA i 25 sierpnia NeoKlez
 • W Zieloną gramy – park Zielona, g. 17:00 – 16 lipca DELL ARTE i 15 sierpnia harfistki Małgorzata Sikora, Paulina Mrozek
 • Parkowo koncertowo – park Podlesie, g. 17:00 – 13 i 27 sierpnia koncerty Miejskiej Orkiestry Dętej
 • Cykl koncertów Recooltywator – Fabryka Pełna Życia: 8 lipca 19:00 – Tabularasa, 15 lipca 19:00 – Swing Sisters, 12 sierpnia 20:00 – Vademecum, 26 sierpnia 19:00 – Przemysław Smolarski z zespołem
 • Letnie Kino Plenerowe w FPŻ – przez całe wakacje w soboty ok. 21:00, z czego koncertowo zapowiadają się: 1 lipca, g. 21:30 „Brzdąc” – film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie i 26 sierpnia, g. 20:30 „Generał” – film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka
 • Muzyczna Scena Fabryki – piątkowe DJ Sety w FPŻ, g. 19:00

CH POGORIA DĄBROWA SUMMER FESTIWAL (parking przed CH Pogoria od strony ul. Kościuszki)

 • 7 lipca, g. 16:00-22:00 – wokaliści MOPT, DiscoBoys i Zenek Martyniuk
 • 22 lipca, g. 16:00-22:00 – wokaliści MOPT, Verba, Skolim

URODZINY MIASTA

 • 18 sierpnia, g. 17:00 – Park Zielona – koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, potańcówka z Senior Band oraz urodzinowe warsztaty artystyczne z PKZ
 • 18 sierpnia, g. 18:00 – ośrodek CSiR Pogoria 3 – „Szanty nad Pogorią”- koncert zespołów szantowych przygotowany przez Stowarzyszenie „Na Spotkanie”

URODZINY MIASTA dzień 2 w ramach Dąbrowa Summer Festiwal CH Pogoria

 • 19 sierpnia, g. 10:00-16:00 – parking przed CH Pogoria – XV Akcja Motoserce i zbiórka krwi
 • 19 sierpnia, g. 16:00-22:00 – parking przed CH Pogoria – wokaliści MOPT, Solum, Tribbs i Kamil Bednarek

ZAKOŃCZENIA LATA

 • 1 września – FPŻ – Festiwal Literacki „Miedzianka Po Drodze”
 • 2 wrześna – parking molo Pogoria 3 – koncert „Rock Pogoria”
 • 14 września – PKZ – koncert Kwintet 404C i Adam Woronowicz z okazji urodzin M. Spisaka – Festiwal im. Spisaka

 

Czytaj więcej

Strona główna

Stypendia dla najlepszych

Wiadomości

Mamy powody do dumy. Kończy się modernizacja dworca

Rekreacja

Weekend w mieście

Wiadomości

Wnioski na dotacje