Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 sierpnia 2021

Mieszkańcy mogą współtworzyć strategię rozwoju metropolii

Drukuj

Powstaje strategia rozwoju metropolii GZM. Mieszkańcy, m.in. poprzez udział w ankiecie, mogą włączyć się w opracowanie tego kluczowego dokumentu.

Poprawa jakości życia, rozwój funkcji metropolitalnych, wzmacnianie spójności przestrzennej i społeczno-gospodarczej – to wyzwania przed którymi stoi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Rozpoczyna się pierwszy etap prac nad Strategią Rozwoju GZM, podczas którego zostaną zebrane opinie mieszkańców Metropolii – pomogą one w opracowaniu dokumentu. 

Strategia Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na lata 2022-2027 z perspektywą do 2035 r. będzie najważniejszym dokumentem strategicznym GZM, który określi wizję i cele rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na najbliższe kilkanaście lat. Dokument ten będzie diagnozować najważniejsze uwarunkowania i potrzeby rozwojowe Metropolii oraz określi jej potencjały, na podstawie których wyznaczane będą działania służące poprawie jakości życia mieszkańców i wzmacnianiu rozwoju społeczno-ekonomicznego. Ponadto, w dokumencie znajdą się również zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym, w tym model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz rekomendacje na temat kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej.

Poznanie opinii mieszkańców Metropolii, to niezwykle ważny element prac nad dokumentem, aby stworzyć Strategię odpowiadającą na potrzeby wszystkich interesariuszy. Poprzez wypełnienie formularza ankietowego i podzielenie się spostrzeżeniami oraz pomysłami dotyczącymi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii można włączyć się w tworzenie strategii.

Informację na temat procesu tworzenia Strategii Rozwoju GZM można śledzić na oficjalnej stronie internetowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii metropoliagzm.pl oraz profilach GZM w mediach społecznościowych.

Formularz można wypełnić do 20 września w formie elektronicznej na stronie bityl.pl/NjPGI

41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km kw., w których mieszka 2,3 mln mieszkańców, działa 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. PKB naszego kraju. To Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia – pierwsza metropolia w Polsce. Realizację ustawowych zadań rozpoczęła 1 stycznia 2018 roku.

Najważniejszym celem dla GZM jest podejmowanie działań poprawiających jakość i komfort życia mieszkańców poprzez wprowadzanie wspólnych rozwiązań. Można to osiągnąć, wykorzystując potencjał gmin członkowskich, pobudzając kreatywność mieszkańców oraz inspirując zmiany, umożliwiające przyspieszenie procesów gospodarczych i społecznych, prowadzących do stworzenia ośrodka wzrostu, mogącego konkurować z innymi obszarami metropolitalnymi w kraju i na świecie.

Specjalnie ustawa, na mocy której Metropolia GZM powstała, określiła listę zadań, do których realizacji została powołana. Należą do nich transport publiczny, rozwój społeczno-gospodarczy, kształtowanie łady przestrzennego i promocja.

W skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 miast i gmin znajdujących się w centrum województwa śląskiego. Umownie zostały podzielone na pięć podregionów:

  • bytomski: Bytom, Ożarowice, Piekary Śląskie, Radzionków, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Zbrosławice;
  • gliwicki: Gliwice, Gierałtowice, Knurów, Pilchowice, Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Zabrze;
  • katowicki: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice;
  • sosnowiecki: Sosnowiec, Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Mierzęcice, Psary, Siewierz, Sławków, Wojkowice;
  • tyski: Tychy, Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Wyry.

Siedzibą władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii są Katowice.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie