Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 czerwca 2021

Miejsce, gdzie wszyscy się rozumieją

Drukuj

O bezpłatnym wsparciu osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie rozmawiamy z Pauliną Ochenduszko – Szostak, dyrektorem Środowiskowego Domu Samopomocy w Dąbrowie Górniczej.

Jesteście jedynym w mieście ośrodkiem wspierającym dorosłych ludzi z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnych intelektualnie.
Zgadza się. Placówka powstała w 1997 roku. W siedzibie głównej tj. przy ul. Morcinka posiada 60 miejsc dla osób rehabilitujących się w systemie dziennym od poniedziałku do piątku. Z inicjatywy rodzin, jako pierwsi w Polsce otworzyliśmy też filię ośrodka, która znajduje się przy ul. Swobodnej. Z opieki specjalistów może korzystać tam 20 osób dorosłych ze sprzężoną niepełnosprawnością i spektrum autyzmu.
W naszej pracy dążymy do pełnego i samodzielnego funkcjonowania psychospołecznego osób zmagających się z różnymi problemami natury psychicznej. Można u nas liczyć na wsparcie wielu specjalistów tj. psychologa, pedagoga, instruktorów terapii zajęciowej, opiekunów, asystentów osoby niepełnosprawnej, pracownika socjalnego. Swoim podopiecznym oferujemy nie tylko pomoc psychologiczno – pedagogiczną, ale i ciepły posiłek, możliwość skorzystania z kąpieli czy pralni, miłe towarzystwo i możliwość zagospodarowania wolnego czasu, organizując m.in. wycieczki krajoznawcze, wizyty w kinie, teatrze, zajęcia z gotowania, śmiechoterapii itp.

Dom to nie miejsce, gdzie mieszkasz, ale miejsce gdzie cię rozumieją – takie jest motto waszego ośrodka, ale dobrze odzwierciedla relacje z waszymi podopiecznymi.
Przychodzą do nas osoby bardzo doświadczone przez los. Często są to młodzi ludzie, ze względów zdrowotnych nie mający szansy na pracę, a co za tym idzie na rentę, zwykle odrzuceni przez rodziny. Staramy się poznać naszych podopiecznych i to z każdej strony. Zaczynamy od spraw podstawowych, tzn. sprawdzamy, czy mają gdzie mieszkać, co jeść, jakie dotykają ich problemy, czy mają rodziny i czy one ich wspierają. Opiekujemy się nimi całościowo, oferujemy nie tylko terapię, ale staramy się pomagać w każdej dziedzinie życia. Umawiamy wizyty lekarskie, uzasadniamy konieczność przyjmowania leków, zwracamy uwagę na ich oddziaływanie na cały organizm, mówimy o kontynuowaniu leczenia. Pomagamy w załatwianiu spraw urzędowych, wyjaśniamy tysiące rzeczy, bo w natłoku wszelkich informacji, nasi podopieczni czują się zagubieni. Każdy z nich ma do dyspozycji swojego asystenta.
Udało się nam stworzyć miejsce, gdzie podopieczni chętnie przychodzą, bo tu czują się bezpiecznie, mają stały harmonogram dnia i profesjonalne wsparcie. O tym, że jesteśmy naprawdę potrzebni przekonaliśmy się teraz, podczas pandemii, kiedy na jakiś czas musieliśmy zarzucić codzienne zajęcia. Mimo stałych kontaktów telefonicznych obawialiśmy się powrotu naszych uczestników do ośrodka, ich gorszej kondycji, nie wiedzieliśmy jak przerwa w terapii, wpłynie na każdego uczestnika. Wrócili do nas jednak zadowoleni, stęsknieni, szczęśliwi, że wreszcie mogą przywitać się ze swoimi kolegami i opiekunami, wykwalifikowaną i zaangażowaną kadrą, oddaną całym sercem uczestnikom.

Wasi podopieczni uczestniczą w przeglądzie teatralnym, mają swój samorząd, podejmują wiele decyzji samodzielnie – jak widać są dobrze zorganizowani.
To prawda. Jesteśmy organizatorami Przeglądu Krótkich Form Teatralnych – Maski. To coroczne wydarzenie artystyczne, mające charakter konkursowy, na które zapraszamy zaprzyjaźnione ośrodki wsparcia. Na naszej scenie prezentują się różne grupy teatralne, a jury wyłania zwycięzcę. Przegląd to wielkie wyzwanie, to nie tylko przygotowanie przedstawienia, strojów, rekwizytów, całej scenografii, nauczenie się swojej roli, ale to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem, otwarcie się na jego słowo, emocje, to fantastyczna zabawa, a zarazem terapia.
Samorząd uczestników – Rada Domu – wybierany jest co roku. To z nim uzgadniamy wszelkie plany, działania, rodzaje aktywności, rozkłady zajęć. Wspólnie wybieramy miejsca, które nasi podopieczni chcą odwiedzić, koncerty w których chcą uczestniczyć, uzgadniamy też dobór repertuaru wybierając się do kina. To Rada Domu organizuje dzień kobiet, mężczyzn, babci, dziadka, pracownika socjalnego itp.

Jak długo można przebywać w waszym ośrodku?
Każdy uczestnik przychodzi do nas na okres próbny, który trwa trzy miesiące. Jest to czas wzajemnego poznania, widzimy jak dana osoba funkcjonuje w grupie, jakie ma zainteresowania i co najchętniej chciałby robić, jakie ma potrzeby zdrowotne. Na tej bazie budujemy plan terapii, który opiewa na 2-3 lata. Po tym okresie, w zależności od osoby, stopnia schorzenia, sytuacji rodzinnej, możemy proponować kontynuowanie terapii w naszym ośrodku, warsztaty terapii zajęciowej, w przypadku osób samotnych dom pomocy społecznej. Rzadko, ale zdarzają się osoby, które po przeszkoleniu podejmują pracę, wchodząc na rynek pracy chronionej czy normalnej.

To, że osoby chore spędzają u was 8 godzin dziennie, są pod dobrą opieką, bezpieczne stanowi też dużą ulgę dla rodziny.
Tak. To zdecydowana pomoc do członków rodziny, daje wytchnienie przynajmniej przez te kilka godzin. Osoby niepełnosprawne są bardzo wymagające, a opiekunowie często bywają zmęczeni tą sytuacją i marzą o odpoczynku, czy pozałatwianiu jakichś spraw. Właśnie takie chwile im ofiarujemy.
Należałoby jeszcze wspomnieć, że zgonie z nowymi przepisami, od czerwca br. pobyt w naszym ośrodku będzie nieodpłatny. Myślę, że to bardzo dobra wiadomość dla naszych uczestników i ich rodzin, ale również dodatkowa zachęta dla osób chcących skorzystać z naszej pomocy.

2021.05.13 DG - Poznajcie Środowiskowy Dom Samopomocy z ulicy Morcinka. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Zatem zaprasza Pani do korzystania z usług Środowiskowego Domu Samopomocy?
Jak najbardziej, są jeszcze wolne miejsca, można przyjść, sprawdzić jak funkcjonujemy, zobaczyć jak pracują nasi uczestnicy, jaką mają opiekę. O naszych działaniach można poczytać też na stronie internetowej i facebooku.

Dziękuję za rozmowę
Lucyna Stępniewska
———————————–
Świadczenia w Środowiskowym Domu Samopomocy przyznawane są decyzją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej na podstawie skierowania od lekarza psychiatry lub neurologa. Placówka posiada jeszcze wolne miejsca. Druki skierowania można pobrać osobiście w budynku ośrodka przy ul. Morcinka 15 lub z jego strony internetowej https://dabrowagornicza.naszsds.pl.

Wszelkich informacji na temat placówki udzielają;
– pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy tel. (32) 264 15 63
– pracownicy Działu ds. Osób Starszych i Niepełnosprawnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej tel. (32) 262 40 40, (32) 262 25 28


czytaj także

Dostępne formy opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i aktywizacji zawodowej dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Informator

Czytaj więcej

Strona główna

Dąbrowski Klaster Energii szansą na energetyczną niezależność

Rekreacja

Liga Mistrzów w hali „Centrum”. Pora podtrzymać zwycięską serię

Rekreacja

Walecznie i do samego końca. MKS zmierzył się z Anwilem

Wiadomości

UFO odholowane na teren CSiR-u