Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
6 marca 2019

Miasta obradują

Drukuj

Związek Miast Polskich wybrał władze na nową kadencję. Nasze miasto i region mają w nich swoją reprezentację.

W Poznaniu obraduje zgromadzenie ogólne ZMP. 5 marca, delegaci na prezesa wybrali Zygmunta Frankiewicza, prezydenta Gliwic. W zarządzie znaleźli się także prezydenci Sosnowca i Tychów – Arkadiusz Chęciński i Andrzej Dziuba. Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, został wiceprzewodniczącym Komisji Rewizyjnej. Funkcje będą piastować w latach 2019-2023.

Spotkanie jest okazją do przedyskutowania w szerszym gronie wielu tematów ważnych dla samorządów. Wśród nich znajdują się m.in. sprawy związane z planowaniem rozwoju przestrzeni miejskich oraz z wyzwaniami środowiskowymi – odpadami, smogiem i klimatem. Nie zabraknie dyskusji o rosnących obciążeniach finansowych, zwłaszcza w oświacie. Podsumowując minioną kadencję,  przypomniano m.in. że w latach 2016-18 skupiano się przede wszystkim na obronie przed niekorzystnymi zmianami w prawie, dotykającymi samorząd terytorialny.

– Kiedy mówimy jednym głosem, jesteśmy silni. To samo dotyczy Związku Miast Polskich. Idą trudne czasy, więc apeluję do środowiska samorządowego o solidarność. Bez tego samorząd terytorialny za jakiś czas może być jedynie sympatycznym wspomnieniem – podkreśla Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP.

Historia ZMP sięga II RP. W 1991 r. odrodził się w nowej formule. Skupia ponad 300 miast, w których mieszka przeszło 72% miejskiej ludności kraju. Związek m.in. wspiera polskie miasta w działaniach na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego. Współpracuje z licznymi instytucjami i podmiotami prywatnymi, by stwarzać miastom jak najlepsze warunki dla świadczenia przez nie usług publicznych najwyższej jakości. Ma wpływ na legislację, oferuje wsparcie eksperckie i merytoryczne, umożliwia wymianę doświadczeń, wspiera działania promocyjne i informacyjne, a także współpracuje z zagranicznymi partnerami.

Czytaj więcej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia

Wiadomości

Panie znów pokażą swoją siłę

Wiadomości

Marek Węgrzynowicz zastępcą prezydenta miasta

Strona główna

Licytacja przedmiotów nieodebranych z Biura Rzeczy Znalezionych