Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
14 czerwca 2023

Latem będzie się działo! Dąbrowska Akcja Lato

Drukuj

Dąbrowska Akcja Lato to mnóstwo aktywnej zabawy – nie tylko dla najmłodszych mieszkańców miasta. Wakacje w mieście nie muszą być nudne! O to, jak co roku, zadbały miejskie instytucje i organizacje pozarządowe. Będzie aktywnie, sportowo, artystycznie, kreatywnie, filmowo i muzycznie.

Koncerty plenerowe, kino plenerowe, zajęcia artystyczne, warsztaty, mnóstwo aktywności fizycznej – to tylko niektóre atrakcje, które na nas czekają.

Szeroką ofertę półkolonii przygotowały też placówki oświatowe. W półkoloniach organizowanych przez szkoły weźmie udział 875 dzieci.

Centrum Sportu i Rekreacji

Jak zwykle CSiR zadba o to, żeby wakacje były aktywne. Wakacyjne niedziele staną pod znakiem maratonów zumby i fitnessu, które na Pogorii 3 poprowadzi agencja LaCultura. To świetna okazja do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, poznania nowych ludzi i podjęcia wyzwania treningowego w rytm latynoskiej muzyki. Dzieci i młodzież czeka nauka bezpiecznego pływania na Pogorii, które poprowadzi Szkoła Pływania Neptun. Będą to darmowe lekcje pływania połączone z profilaktyką na temat bezpiecznego zachowania nad wodą. Przez całe wakacje na Pogorii 3 będzie można wypożyczyć i nauczyć się pływać na desce typu SUP (zajęcia poprowadzi Sup and Kayak Bujak Watersports), a biegacze znajdą coś dla siebie podczas treningów ze stowarzyszeniem „W Pogoni za Duchem”. Chętnych na poznanie tajników zapasów z MOS CSiR zapraszamy do Hali Centrum, a podstaw bezpiecznego wspinania na ściance będzie można nauczyć się w Centrum Sportów Letnich i Wodnych w parku Zielona (zajęcia poprowadzi Speleoklub Dąbrowa Górnicza).

Jak co roku na Eurocampingu w Błędowie odbędzie się minisurvival, z którego skorzysta 240 dzieci. W programie: zajęcia terenowe w lesie, nauka korzystania z map i kompasów i wiele więcej prawdziwie surwiwalowych atrakcji!

Szczegółowy harmonogram: www.csir.pl

Aquapark Nemo

W Nemo dzieciaki z Dąbrowy Górniczej pływają za darmo! Z darmowego wejścia na basen dzieci i młodzież mogą skorzystać od poniedziałku do soboty przez godzinę dziennie, a opiekun otrzyma 10% zniżki na swój bilet. Dodatkowo na najmłodszych mieszkańców czeka mnóstwo atrakcji: rodzinna nauka pływania, animacje i warsztaty, bajkowe seanse w grocie solnej, wodny tor przeszkód. Seniorzy też znajdą coś dla siebie, bo z myślą o nich organizowana jest gimnastyka w wodzie, która ma działanie relaksacyjne i zdrowotne.

Nemo organizuje też półkolonie: płatne pięciodniowe turnusy z nauką pływania, warsztatami plastycznymi, zabawą w strefie basenowej, grą w kręgle, seansami w grocie solnej.

A na półmetku wakacji czeka nas wyjątkowe wydarzenie: Piana Party!

Szczegóły: www.nemo-wodnyswiat.pl/

Pałac Kultury Zagłębia

O to, aby wakacje były artystyczne, zadba PKZ! Pięciodniowe turnusy, podczas których dzieciaki będą mogły wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, warsztatach artystycznych animacjach i wycieczkach. W tym roku Artystyczne Wakacje z Pałacem Kultury Zagłębia odbywają się pod hasłem „Tajemniczy ogród” i zlokalizowane będą w siedzibie PKZ, jego klubach osiedlowych (Krąg, Helikon, Zodiak, Unikat), świetlicach w Błędowie, Łośniu, Tucznawie, Kuźniczce Nowej, Okradzionowie, Strzemieszycach Małych, Łęce, a także w Domu Kultury Ząbkowice.

Zajęcia w ramach Artystycznych Wakacji w placówkach PKZ są płatne – 50 zł za pięciodniowy turnus – i skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 7-14 lat.

Pięciodniowe warsztaty w siedzibie PKZ:

Pracownia Ceramiczna:

Rajskie ptaki i kwiaty – płaskorzeźba w ceramice
24-28 lipca, 21-25 sierpnia
11:00 – 12:30
80 zł/ 5-dniowy cykl zajęć
Wiek uczestników: 11-16 lat

Pracownia plastyczna:

Tajemnicze sadzonki – linoryt inspirowany egzotycznymi roślinami
10-14 lipca
11:00 – 12:30
50 zł/ 5-dniowy cykl zajęć
Wiek uczestników: 11-16 lat

Za bramą ogrodu – RPG fabularna gra wyobraźni
17-21 lipca
zajęcia bezpłatne – limit miejsc
Wiek uczestników: 11-16 lat

Więcej informacji o zajęciach ich terminach i biletach dostępne na stronie: palac.art.pl

Miejska Biblioteka Publiczna

Zajęcia edukacyjne i literackie, warsztaty plastyczne, animacje, plenery malarskie, konkursy, wspólne pisanie opowiadania – to atrakcje, które odbędą się we wszystkich bibliotecznych filiach.

Dodatkowo w Bibliotece Głównej na dzieci i młodzież czekają warsztaty literacko-plastyczne dotyczące zdrowego odżywiania i pieszych górskich wędrówek, a także zabawy z piłką na świeżym powietrzu.

Szczegółowy program na www.biblioteka-dg.pl i do pobrania tutaj [kliknij].

Muzeum Miejskie Sztygarka

Przez całe wakacje dzieci i młodzież mogą bezpłatnie zwiedzać Muzeum i Kopalnię Ćwiczebną, ale to nie wszystko. Na fanów gier czeka Zagłębiowski Klub Gier Wszelakich: w lipcu i sierpniu odbędą się spotkania z grami figurkowymi, a 19 sierpnia spędzimy całą noc z grami planszowymi w trakcie Boardgame Night! Przez cały okres wakacji na terenie muzeum będzie udostępniona makieta w skali 1:72 przedstawiająca najważniejsze fragmenty bitwy pod Waterloo.

Szczegóły: www.muzeum-dabrowa.pl

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Szkole Podstawowej nr 16

Dąbrowskie Koło Miłośników Astronomii i Astronautyki im. St. R. Brzostkiewicza w Szkole Podstawowej nr 16 z Oddziałami Przedszkolnymi im. Związku Orła Białego w Dąbrowie Górniczej zaprasza na Wakacje z Astronomią. Zajęcia odbywać się będą w dniach 26.06-28.07 i poprowadzi je Dariusz W. Nelle – specjalista ds. astronomii w SP 16 w Dąbrowie Górniczej. Wakacje z Astronomią to program popularnonaukowy, który skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej zainteresowanej tematyką kosmosu i pozostającej w okresie wakacji w mieście. Szczegółowy program do pobrania tutaj [kliknij, aby pobrać].

Stowarzyszenia i organizacje pozarządowe

Kierunek Kultura to wyjazdy w ciekawe miejsca w województwie śląskim. Dodatkowo Fundacja Godne Życie organizuje sportowe wydarzenia w dzielnicach.

W ramach projektu Kierunek Kultura planowane są wyjazdy do Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zamku i Skansenu w Pszczynie, Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Zamku w Będzinie, Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Zapisy pod nr tel.: 505 582 720.

Sportowe wydarzenia w dzielnicach odbywać się będą w terminach:

 • 19 lipca OSP Ujejsce
 • 26 lipca Trzebiesławice
 • 2 sierpnia Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza ul. Jasna 29
 • 9 sierpnia Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza ul. Ziołowa 28
 • 16 sierpnia Strzemieszyce

Start o godz. 10:00. Daty mogą się zmienić ze względu na warunki atmosferyczne. Szczegóły pod nr tel.: 505 582 720.

Spektakle teatralne i pikniki na terenie miasta.
„Uśmiech łamie mury – a tak mało kosztuje” – 01.08 w godz. 11.00-12.00,  przy klubie Krąg, ul. Ludowa 19a – spotkanie z satyrą i opowieściami w formie warsztatowo-standupowej, żonglerka słowami, animacje sceniczne
„W to mi graj!” – 25.08 godz. 11:00, dziedziniec Pałacu Kultury Zagłębia, humorystyczny spektakl Teatru Lufcik na Korbkę z elementami cyrkowymi.

Po raz pierwszy w historii miasta Stowarzyszenie Na Spotkanie organizuje gig szantowy, na którym będziemy delektować się wielokulturowymi morskimi pieśniami pracy i folkową nutą. Już 18 sierpnia o godz. 18:00!

Trzygodzinne zajęcia z hulajnogi, deskorolki i rolek odbywać się będą w parku Hallera. Dodatkowo będzie można za darmo wypożyczyć sprzęt. Szkolenia odbędą się w dniach: 4, 11, 18 i 25 lipca oraz 1 sierpnia o godz. 11:00.

Cykl regat żeglarskich o Puchar Pogorii w klasie Optimist, Omega Standard i Turystyczna – całodniowe regaty żeglarskie.

W ramach Festiwalu Biegowego odbędą się trzy konkurencje biegowe: Bieg Cypiska (0-3 lat), Bieg Przedszkolaka (4-6 lat) i Bieg Bobra (7-12 lat). Wydarzenie odbędzie się 2 lipca w parku Zielona. Wydarzenie płatne.

Ciekawostką są warsztaty LARP dla początkujących, które polegają na spotkaniach w formie ogólnodostępnej gry. Jej uczestnicy wcielają się w odgrywane na żywo postacie na zasadach teatru improwizowanego.

LARP to forma gry-przedstawienia, w których uczestnicy wcielają się w odgrywane na żywo postacie i na zasadach teatru improwizowanego dostosowują się do wydarzeń, które odbywają się w świecie gry. LARP jest połączeniem dobrej zabawy z działalnością kulturalną oraz rozwojem osobistym uczestników. W ramach projektu zapraszamy do wzięcia udziału w cyklu trzech spotkań warsztatowych oraz gry finałowej. Warsztaty są podzielone na 3 bloki tematyczne:

 • 18.07 Tworzenie świata gry: stworzenie założeń i praw fikcyjnego świata uwzględniające aspektygeograficzne, społeczne i technologiczne oraz wydarzenia, które mają miejsce w stworzonymświecie. Wykreowany świat będzie utrzymany w klimacie tzw. Steampunka.
 • 25.07 Warsztaty aktorskie: praktyczna nauka odgrywania postaci, wcielanie się w role, sposób radzeniasobie ze stresem
 • 1.08 Tworzenie postaci wraz z dopasowaniem strojów19.08 Zwieńczeniem projektu będzie gra finałowa, w której wezmą udział uczestnicy warsztatów by móc w praktyczny sposób sprawdzić zdobyte podczas warsztatów umiejętności, wiedzę i pomysły. W grze finałowej, w mniejszym stopniu, będą mogły wziąć udział również osoby niebiorące udziału w warsztatach.Cykl warsztatów zostanie poprowadzony przez osoby, które profesjonalnie zajmują się daną tematyką.Warsztaty będą odbywać się w trzy następujące po sobie wtorki o godzinie 18:00 w Centrum Aktywności Obywatelskich w Dąbrowie Górniczej.Zgłoszenie do warsztatów przyjmowane są mailowo pod adresem: karol.grzesica@gmail.comNa część warsztatową projektu obowiązuje limit miejsc.Dodatkowe informacje są dostępne pod numerem telefonu: 662 853 628.

Koncertowe Lato

Na wszystkich mieszkańców miasta czekają znane i lubiane cykle koncertów plenerowych, przygotowanych przez Pałac Kultury Zagłębia. Nad jezioro Pogoria 3 wróci cykl Muzyka nad wodą. W Parku Zielona odbędzie się cykl „w Zieloną gramy”, a w Parku Podlesie zagra Miejska Orkiestra Dęta w ramach projektu „Parkowo Koncertowo”. To nie wszystko! W Fabryce Pełnej Życia będziecie mogli wziąć udział w koncertach cyklu Recooltywator oraz w seansach Letniego Kina Plenerowego, które zagości również w wybranych dzielnicach Dąbrowy Górniczej.

 • Muzyka nad wodą (Pogoria 3)

21 lipca 20:00 – Rumba Wachaca

25 sierpnia 20:00 – NeoKlez

 • w Zieloną gramy (Park Zielona)

16 lipca 17:00 – Harfistki (Małgorzata Sikora, Paulina Mrozek)

15 sierpnia 17:00 – Dell Arte

 • Parkowo Koncertowo (Park Podlesie)

13 sierpnia 17:00 – Miejska Orkiestra Dęta
27 sierpnia 15:00 – Miejska Orkiestra Dęta

 • Parkowo Koncertowo (Park Zielona)

6 sierpnia 17:00 – Miejska Orkiestra Dęta
18 sierpnia 17:00 – Miejska Orkiestra Dęta i Senior Band

 • Recooltywator (Fabryka Pełna Życia)

8 lipca 19:00 – Tabularasa
15 lipca 19:00 – Swing Sisters
12 sierpnia 20:00 – Vademecum
26 sierpnia 19:00 – Przemysław Smolarski z zespołem

1 lipca 21:30
Brzdąc (film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie) komedia USA 1921

8 lipca 21:30
W trójkącie czarna komedia, Szwecja/Wielka Brytania 2022

15 lipca 21:30
Boscy komediodramat, Hiszpania 2022

29 lipca 21:00
A oni dalej grzeszą, dobry boże! komedia Francja 2021

5 sierpnia 21:00
Midsommar. W biały dzień thriller Węgry/Szwecja/USA 2018

12 sierpnia 21:00
Jestem otchłanią thriller, kryminał Włochy 2023

26 sierpnia 20:30
Generał (film niemy z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka) komedia, romans USA 1926

 • Letnie Kino w dzielnicach

17 czerwca 21:00 – Mydlice (plac przy kościele przy ulicy Ludowej 6)
7 uczuć dramat, komedia Polska 2018

23 czerwca 21:30 – Ząbkowice (Dom Kultury Ząbkowice)
Każdy wie lepiej komedia, Polska 2022

14 lipca 21:30 – Tucznawa (boisko UKS Zagłębiak)
Każdy wie lepiej komedia, Polska 2022

25 sierpnia 20:30 – Błędów (boisko LKS Tęcza Błędów)
7 uczuć dramat, komedia Polska 2018

UWAGA! W przypadku niepogody seanse z terenu Fabryki Pełnej Życia zostaną przeniesione do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Czytaj więcej

Strona główna

Stypendia dla najlepszych

Wiadomości

Mamy powody do dumy. Kończy się modernizacja dworca

Rekreacja

Weekend w mieście

Wiadomości

Wnioski na dotacje