Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
7 kwietnia 2023

Łącznik będzie rondem. Powstaje też droga rowerowa i chodnik

Drukuj

Trwa modernizacja fragmentu ul. Staszica i Oddziału AK Ordona. Jednym z jej elementów będzie przebudowa na rondo skrzyżowania łączącego DK94 z S1. Takie rozwiązanie upłynni ruch i podniesie poziom bezpieczeństwa.

Prace, które rozpoczęły się w lutym, obejmują ponad 2-kilometrowy odcinek ulic Staszica i AK Ordona – od skrzyżowania z ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Hotelową. W ich ramach powstaje kanalizacja deszczowa, droga rowerowa i chodnik. Odnowiona zostanie także nawierzchnia jezdni. Uzupełnione będzie również oświetlenie uliczne.

Największą zmianą, oczekiwaną przez kierowców, będzie nowe rondo. Stanie się nim dotychczasowe skrzyżowanie ul. Staszica z drogami prowadzącymi do DK94 i S1. To miejsce ruchliwe, gdzie często dochodziło do kolizji i wypadków. W nowej odsłonie usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo.

2023.04.06 DG - Staszic. Łącznik pomiędzy DK94 a S1 przechodzi prawdziwą metamorfozę. Na początek droga rowerowa. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Aktualnie roboty prowadzone są na jednym pasie ul. Staszica – między skrzyżowaniem z ulicą Świerkową a wysokością posesji pod numerem 76. Ruch odbywa się tam wahadłowo i steruje nim sygnalizacja świetlna.

W miejscu, gdzie trwają prace, powstaje kanalizacja deszczowa, montowane są wpusty i skrzynki rozsączające. To specjalne konstrukcje, umiejscowione pod ziemią, które przyjmują wodę opadową. Zgromadzona w nich woda przesiąka następnie swobodnie w otaczający grunt. Równocześnie wykonywane są chodniki i droga rowerowa.

Na wartą prawie 10 mln zł inwestycję miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prace mają zakończyć się pod koniec roku.

Miasto stara się także o finansowe wsparcie przebudowy pozostałego odcinka ul. Staszica – od ul. Ziemby do Wojska Polskiego. Projekt zakłada budowę ronda na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego oraz kontynuację drogi rowerowej.

Czytaj więcej

Strona główna

Metropolia zachęca do zakładania ogrodów deszczowych

Wiadomości

Metrorower w Dąbrowie Górniczej od sierpnia [MAPA]

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Hybrydy dla policji z miejskim dofinansowaniem