Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 czerwca 2023

Kredyt z EBI na ważne inwestycje

Drukuj

110 mln zł z kredytu udzielonego przez Europejski Bank Inwestycyjny wesprze realizację miejskich inwestycji. Na wzięcie pożyczki zgodziła się Rada Miejska.

70 mln zł z kredytu zapewni miastu wkład własny na warty niemal 140 mln zł projekt termomodernizacji szkół, przedszkoli, ośrodków kultury i sportu oraz budynków pomocy społecznej. Wśród przeznaczonych do modernizacji budynków są m.in. Szkoła Podstawowa nr 11 i Szkoła Podstawowa nr 26, Przedszkole nr 6 oraz Sztygarka i Domu Kultury w Ząbkowicach. Budynki, które przejdą remont, będą wskazywane przez radnych.

Plan zakłada także pokrycie dodatkowych kosztów przebudowy odcinka ul. Staszica i Ordona, a także działań związanych z modernizacją układu drogowego w mieście.

Pieniądze z kredytu trafią do budżetu miasta w trzech transzach. 38 mln zł w tym roku, 40 mln zł w 2024 r. i 32 mln zł w 2025 r. Spłata będzie odbywać się w latach 2027-2038.

Udziały na sprzedaż

– Gdyby w gminie podjęto działania oszczędnościowe, byłyby środki na pokrywanie wydatków i nie musiałoby dojść do zaciągania kredytu. Zamiast zaciągania zobowiązań, można także np. sprzedać udziały w spółkach prawa handlowego. Można także oszczędzać na dofinansowaniach dla spółek, np. Fabryki Pełnej Życia czy aquaparku Nemo. Poparcie dla zaciągnięcia kredytu mógłbym rozważyć, gdyby pozyskane z niego środki przeznaczone zostały na dokończenie inwestycji Zagłębiowskiego Centrum Onkologii – mówił w trakcie środowej  sesji radny Grzegorz Jaszczur.

– Cały czas staramy się sprzedać udziały w spółkach, ale nie ma na nie chętnych. Teraz zabiegamy np. o zbycie na rzecz Metropolii naszych udziałów w Tramwajach Śląskich. Środki pozyskujemy też m.in. ze sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych. Niestety, to niewystarczające środki, żeby pokrywać wszystkie wydatki. W tym miejscu trzeba także przypomnieć o przekazywaniu nam coraz więcej zadań przez rząd, bez zapewnienia ich odpowiedniego finansowania. Jaskrawym przykładem jest m.in. oświata, do której musimy dokładać ponad 150 mln zł – wyjaśniał prezydent Marcin Bazylak.

W czasie dyskusji radni podkreślali na konieczność termomodernizacji Domu Kultury w Ząbkowicach.

– Czas w tym budynku zatrzymał się wiele lat temu, obiekt jest w złym stanie technicznym. To dobitnie świadczy, że wymaga kompleksowego remontu. Dom Kultury jest ważnym miejscem dla dzielnicy, spełnia bardzo potrzebne funkcje, dlatego powinien przejść modernizację – uznał radny Piotr Bobrowski.

– W 2026 r. Dom Kultury w Ząbkowicach będzie obchodził jubileusz 70-lecia. Mam nadzieję, że do tego czasu uda się przeprowadzić w nim termomodernizację. To jest ważne miejsce dla dzielnicy, w którym dużo się dzieje. Środki z kredytu zostaną przeznaczone także na inne ważne inwestycje, podnoszące jakość życia mieszkańców – stwierdziła radna Katarzyna Zagajska.

Odpowiedzialna decyzja

– Przed podjęciem decyzji było wiele wątpliwości. Przekazane nam uzasadnienie było bardzo ogólne. Dziś otrzymaliśmy szczegółowe wyjaśnienia od pani skarbnik i prezydenta. Środki z kredytu zostaną przeznaczone na inwestycje ważne dla miasta. Jako klub Koalicji Obywatelskiej poprzemy tę decyzję, ale będziemy bacznie się przyglądać, jak te pieniądze będą wydatkowane – powiedział radny Marek Węgrzynowicz.

W głosowaniu za zaciągnięciem kredytu opowiedziało się 18 radnych, czterech było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej

Wiadomości

Studenci opracowali modelowe zagospodarowanie terenu

Komunikaty

Wykazy lokali użytkowych przeznaczonych do sprzedaży w trybie przetargu