Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
22 kwietnia 2021

Koreański koncern nie zwalnia tempa

Drukuj

Dąbrowa Górnicza jest dobrym miejscem do realizacji dużych inwestycji. Pokazuje to m.in. przedsięwzięcie koreańskiego koncernu SK Innovation. Jego przedstawiciele rozmawiali dziś z władzami miasta o działaniach firmy, które prowadzone są w Tucznawie.

Na terenie strefy aktywności gospodarczej w Tucznawie, spółki należące do koncertu SK Innovation budują fabryki, w których powstawać będą separatory baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych. Niedawno koreański inwestor zdecydował o rozbudowie kompleksu produkcyjnego, dzięki czemu dąbrowskie zakłady będą największymi spośród wszystkich, które posiada.

Całkowite nakłady inwestycyjne, związane z utworzeniem i uruchomieniem czterech fabryk w Tucznawie, przekroczą 1,5 mld EUR (prawie 7 mld złotych). W najbliższych latach, przy produkcji separatorów do baterii litowo-jonowych, zatrudnienie znajdzie 800 osób. Realizacji tych zadań i plany rozwoju były temat spotkania, w którym uczestniczyli Lee Sooheang, wiceprezes SK ie technology; Park Byungchul, prezes SK hi-tech battery materials Poland; Lim Keunsung, lider projektu budowy zakładu SK hi-tech battery materials Poland w Dąbrowie Górniczej; Marcin Bazylak, prezydent miasta; Wojciech Kędzia, zastępca prezydenta miasta; Ewa Fudali-Bondel, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju gospodarczego; Paweł Zygmunt, kierownik referatu rozwoju i obsługi inwestora.

SK ie technology powstała w 2019 r. z wydzielenia części separatorowej z SK Innovation, jednej z największych południowokoreańskich firm z sektora energetyczno-chemicznego. Zajmuje się przetwarzaniem substancji ropopochodnych, produkuje środki chemiczne, a także baterie do samochodów elektrycznych oraz ich komponenty. W Polsce działa od 2018 roku. Produkcja w pierwszym dąbrowskim zakładzie powinna ruszyć jeszcze w tym roku, kolejne mają być uruchamiane do końca 2023 r.

Tereny w Tucznawie, wchodzące w skład Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, obejmują 260 ha. Część jest już zajęta, ale 128 ha – dobrze przygotowanych, uzbrojonych i skomunikowanych – może zostać zagospodarowane. Na obszarze inwestycyjnym, oprócz SK ie technology, działa japońska fabryka NGK Ceramics, od 2017 r. produkująca filtry cząstek stałych, robionych z węglika krzemu i stosowanych w samochodowych układach wydechowych. Działki posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Convert Paper (produkcja tektury) i Instanta (produkcja kawy).

Strefa gospodarcza w Tucznawie stanowi ważny filar rozwoju miasta, a jej uruchomienie było strategiczną decyzją dąbrowskiego samorządu. Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości.

Aktualności dla prowadzących działalność gospodarczą w mieście, a także informacje dla inwestorów zainteresowanych pozyskaniem w Dąbrowie Górniczej nowych terenów do prowadzenie biznesowych przedsięwzięć, na stronie dabrowa-gornicza.com

PK

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza