Dostępne skróty klawiszowe:
Zmiana przebiegu ulicy Różyckiego była konieczna ze względu na planowaną przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne rozbudowę stacji elektroenergetycznej. Dlatego w trakcie zakończonego z początkiem tego roku remontu na kilkusetmetrowym fragmencie drogi nie została ułożona nowa nawierzchnia.
– Ostatecznie ulica Różyckiego zmieniła przebieg na długości 560 m. W nowym śladzie droga prowadzi łukiem, a na przylegającym terenie, na którym nie ma już śladu po starej jezdni, PSE rozbuduje swoją stację – mówi Zbigniew Kubik, naczelnik Wydziału Inwestycji Drogowych w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej.
Co ważne, zmiana przebiegu drogi została sfinansowana przez Polskiego Sieci Elektroenergetyczne.
Prace na ponadpółkilometrowym odcinku właśnie się zakończyły. To oznacza, że nie ma już utrudnień na drodze łączącej Łękę z Tucznawą. Droga ma przede wszystkim służyć mieszkańcom oraz osobom dojeżdżającym do pracy w strefie inwestycyjnej. Dlatego na wyremontowanej ulicy obowiązuje ograniczenie tonażu do 7 ton.
Efektem prac na 2,5-kilometrowym odcinku jest wyprofilowana jezdnia ze wzmocnioną podbudową i trzema warstwami bitumicznymi. Na 600-metrowym odcinku od skrzyżowania z ulicami Poboczną i Przelotową do końca zabudowań jednorodzinnych powstał także chodnik.
Przebudowa ulicy Różyckiego była częścią IV etapu „Kompleksowego przygotowania terenu inwestycyjnego Tucznawa”.
– W ramach prac w pełni uzbrojony został teren inwestycyjny w sąsiedztwie ulicy Różyckiego. Powstały tam kanalizacja deszczowa i sanitarna, chodniki i droga rowerowa oraz oświetlenie. W efekcie układ drogowy w strefie jest już kompletny – mówi wiceprezydent Damian Rutkowski.
Wartą 50,3 mln zł brutto inwestycję na zlecenie miasta zrealizowała firma Drogopol. Na prace miasto otrzymało promesę dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego.
Cały obszar inwestycyjny Tucznawa obejmuje 256 ha, z czego 211 ha to działki, na których można prowadzić działalność gospodarczą, a pozostała część przeznaczona jest dla niezbędnej infrastruktury, którą przygotowało miasto, m.in. dróg, chodników, sieci energetycznych, sieci wodno-kanalizacyjnych czy zbiorników retencyjnych.
W strefie działają zakłady NGK Ceramics, SK hi-tech battery materials Poland oraz JassBoard. Działki inwestycyjne posiadają także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Instanta (produkcja kawy), Press Glass (produkcja szyb zespolonych) oraz Brembo (tarcze hamulcowe).