Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 października 2018

Koncertowy weekend

Drukuj

Trwa Dąbrowski Festiwal Kultury ZagłębieWood, łączący elementy teatru, muzyki, filmu. W najbliższy weekend organizatorzy proponują dwa koncerty. Na rozpoczynający się weekend mamy sporą dawkę kultury. Widzowie zobaczą również spektakl, który wyreżyserował Adam Ferency. Szczegóły poniżej

piątek, 26 października

Szklane lampiony- warsztaty witrażu – koszt udziału 25 zł
Klub Osiedlowy Helikon godz. 16.00.
Zrobienie witrażu nie jest rzeczą prostą. Tym większa satysfakcja, jeśli się uda. Młodzież i dorośli podczas warsztatów będą mieli okazję samodzielnie wykonać witraż.

Dzień chleba
Klub Osiedlowy Krąg godz. 16.30.
udział bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji miejsca
Pod okiem pań z Koła Gospodyń Wiejskich będzie można własnoręcznie zrobić i upiec chleb.

Czas na dynię
Świetlica środowiskowa w Antoniowie godz. 17.00.
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na warsztaty plastyczno-kulinarne. Będziemy m.in.: rzeźbić w dyniach, wykonamy również kompozycje przestrzenne w roli głównej z naszą pomarańczową bohaterką. 

OLY – koncert w ramach ZagłębieWood
Pałac Kultury Zagłębia (piwnica teatralna) godz. 19.00.
Oly. to pochodząca z Nałęczowa, 24-letnia piosenkarka i autorka tekstów. Obdarzona jest nieprzeciętną wrażliwością i talentem kompozytorskim. W 2015 roku ukazał się jej debiutancki album Home. Album promowały single Afterlife oraz The Loneliest Whale On Earth (feat. Low Roar). Do jednej z piosenek z albumu, zatytułowanej Growing Young postał teledysk, który zdobył nominacje na wielu prestiżowych festiwalach. Największe tego typu wydarzenie to festiwal SXSW (South by Southwest) w Austin, na którym teledysk Oly. znalazł się wśród 20. najlepszych na świecie, wśród teledysków gwiazd takich jak Jay-Z, czy Capital Cities. W 2017 Oly. napisała i zaśpiewała piosenki do popularnego filmu przygodowego dla młodzieży Tarapaty. Piosenki zatytułowane Biegnij i Nie ma cię tu ukazały się na singlach. Oly. współpracowała z takimi artystami, jak: Low Roar (IS), Robert Amirian, Andrzej Smolik, Fismoll czy Kari.

Nowy poczet władców Polski – Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko
Galeria Pałacu Kultury Zagłębia od 8.00. do 20.00.
Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost – z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości. Wystawa będzie dostępna od 14 września w Pałacu Kultury Zagłębia, w holu I piętra, w dni robocze od 8:00 do 20:00 oraz w pozostałe dni podczas wydarzeń odbywających się w PKZ.
Waldemar Świerzy – urodził się 9 września 1931 r. w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 r. w Warszawie. Plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i zagranicą. Należał do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców „polskiej szkoły plakatu” z lat 60. i 70. XX wieku. Jest autorem około 2 tys. plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, muzyczne i cyrkowe), ale w jego dorobku nie brakuje prac o wymowie społecznej czy sportowej. Świerzy sportretował ponad 250 znanych postaci. Międzynarodową sławę przyniosły artyście plakaty z portretami muzyków (słynny cykl Wielcy ludzie jazzu). Nowy poczet władców Polski jest ostatnim dziełem prof. Waldemara Świerzego.
PKO Bank Polski został mecenasem pierwszego namalowanego w XXI w. pocztu władców polskich. Pomysłodawcą projektu był Andrzej Pągowski, znakomity grafik i plakacista. Oczywiście Jan Matejko był malarzem, ale akurat „Poczet” jest dziełem rysunkowym a nie malarskim. To 44 czarno-białe, narysowane ołówkiem portrety, przedstawiające postaci władców w bardzo dostojnych pozach. Dopiero po śmierci Matejki, jego uczniowie – Leonard Stroynowski i Zygmunt Papieski – stworzyli drugą wersję pocztu – malowaną, kolorową i z inaczej skadrowanymi postaciami. Właśnie te wersje – namalowane, a więc niematejkowskie – funkcjonują w powszechnej świadomości, mediach czy książkach. Powstał więc swoisty chaos i wystawa ma na celu go uporządkować. Właśnie stąd wziął się cały pomysł – mówi Andrzej Pągowski.
Pierwsza wystawa, na której można było oglądać uwspółcześnione wizerunki władców Polski stworzone przez wybitnego plakacistę i grafika Waldemara Świerzego miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie w 2015 r. Wystawa była ogromnym sukcesem. Autorzy projektu wspólnie z Narodowym Centrum Kultury przygotowują założenia edukacyjne do tego projektu. Mają również merytoryczne wsparcie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nie chcą, by nowy poczet Świerzego zastąpił ten matejkowski, raczej chcieliby, aby oba funkcjonowały razem i się uzupełniały. 

Jestem chory na Polskę – wystawa Jerzego Dudy-Gracza
Galeria Pałacu Kultury Zagłębia od 13.00. do 19.00.
W Galerii Sztuki PKZ będzie można podziwiać prace jednego z największych polskich artystów XX wieku – Jerzego Dudy-Gracza. Twórcy, który swoje obrazy opisywał słowami: Maluję świat, który odchodzi, umiera, gdzie więcej jest snu, zdarzeń z dzieciństwa, świat w pejzażu przedindustrialnym. Na moich obrazach nie ma drutów telefonicznych, kabli, anten satelitarnych, samochodów, samolotów – tego wszystkiego, co zaprowadzi człowieka z powrotem na drzewo, jeżeli nadal będzie się tak intensywnie rozwijał pod tym względem.
Profesor Jerzy Duda Gracz – malarz, rysownik, scenograf. Urodził się 20 marca 1941 r. w Częstochowie, zmarł 5 listopada 2004 r. w Łagowie. Początek jego zainteresowań malarskich to Liceum Plastyczne w Częstochowie, po ukończeniu, którego trafił do Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydział Grafiki – filia w Katowicach, gdzie otrzymał w 1968 r. dyplom. Tam też był nauczycielem akademickim w latach 1976-1982. W latach 1992-2001 uczył studentów Akademii Sztuk w Warszawie, a w latach 2001-2004 pracował na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego.
Malarstwo Jerzego Dudy Gracza to swoista dokumentacja czasów, w których żył. Wszystkie jego obrazy opatrzone są metryką – numerem i datą. Jego twórczość, z racji stosowanej przez niego groteski, krytyka porównuje się do Petera Bruegla. Artysta pokazuje społeczną nietolerancję, dominację pieniądza. Do największych realizacji Jerzego Dudy Gracza niewątpliwie należy zaliczyć Golgotę Jasnogórską, która jest w jego interpretacji drogą krzyżową Polski i Polaków pełną współczesnych odniesień. Umierając w wieku 63 lat, artysta pozostawił po sobie ponad 3000 prac.

sobota, 27 października  

Festyn rodzinny „Sport łączy pokolenia”
obiekt sportowy przy Szkole Podstawowej nr 29, od 10.00 do 13.00
Stowarzyszenie Aktywna Dąbrowa zaprasza całe rodziny na sportowy piknik. Wśród atrakcji: zarówno pokazy ratownicze, jak i zajęcia z trenerami. Stowarzyszenie udowodni, że aktywność fizyczna może mieć wiele odsłon, może być świetną także integracją całych rodzin. Warto zabrać ze sobą stroje sportowe i obuwie zmienne, ci co będą chcieli skorzystać z zajęć na basenie – również strój kąpielowy.
10:00 – 13:00 Rodzinny CrossFit z trenerem personalny Kamilem Węgrzynowiczem
10:00 – 13:00 Pokaz ratownictwa medycznego
10:00 – 13:00 Pokazy ratownictwa wodnego
10:00 – 13:00 Gry i zabawy ruchowe
11:00 – 12:00 Pokaz karate i technik samoobrony

Miuosh & FDG Orkiestra
Pałac Kultury Zagłębia godz. 19.00.
Miuosh i FDG Orkiestra – muzyczne zwieńczenie Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood 2018. Reprezentant śląskiego rapu zaprezentuje się wraz z orkiestrą oraz gościem specjalnym.
Miuosh, a właściwie Miłosz Borycki, urodzony w 1986 roku – raper, producent, właściciel wytwórni Fandango Records, reprezentant śląskiego rapu. W swoich tekstach często podkreśla przywiązanie do tego miejsca – przede wszystkim do Katowic. Na przestrzeni lat przeszedł niemałą metamorfozę. Od osoby związanej ze środowiskiem reggae, przez trueschoolowego rapera, po szeroko rozumianego artystę nagrywającego między innymi ze Smolikiem, Budką Suflera, Myslovitz. FDG Orkiestra to projekt, który z bogatego dorobku muzycznego Miuosha wydobył to, co najlepsze, podkręcił brzmienie każdego singla do maksimum mocy, a niektóre rearanżacje utworów katowickiego rapera pokazują, że nawet grane już tysiące razy utwory, których liczniki odsłuchań w Internecie dawno przekroczyły miliony, mogą uderzać w zupełnie nowy i świeży sposób. Rok 2017 przyniósł ostatni album Miuosha POP. Wydawnictwo przełamuje schematy myślenia o muzyce hip-hopowej, stanowiąc wypadkową twórczości Miuosha z wyjątkowymi muzykami reprezentującymi odmienne artystyczne rejony oraz doskonałymi polskimi producentami.

niedziela, 28 października  

O tym jak Frędzelka i Wiercipiętka znalazły czapeczkę – przedstawienie interaktywne
Dom Kultury Ząbkowice godz. 10.30.-11.30.
Bajka opowiada o losach dwóch skrzatów, które znajdują w lesie czapkę wielkiego maga Hipolita Szare Piórko. Kiedy okazuje się, że został on zamieniony w powietrze, skrzaty postanawiają użyć wszystkich sił, aby go odczarować. By tego dokonać będą potrzebowały pomocy. Przedstawienie zachęca dzieci do aktywnego trybu życia oraz kreuje pozytywne wartości, które powinny istnieć między rodzeństwem.

Dziennik przebudzenia – spektakl
Pałac Kultury Zagłębia godz. 19.00.
Drugi i ostatni spektakl tegorocznej edycji Dąbrowskiego Festiwalu Kultury ZagłębieWood, czyli Dziennik Przebudzenia. Na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia zobaczymy Adama Ferencego oraz Joannę Kosierkiewicz, którzy wystąpią 28 października o 19:00.
Dziennik przebudzenia to spotkanie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu Adama Ferencego i Joanny Kosierkiewicz. Spektakl w całości posypany pilchowskim poczuciem humoru, zarazem nie uciekający od tematów ostatecznych, przedstawiający próby ich obłaskawienia. Przedstawienie oparte na motywach Dziennika miejscami pełne jest ironii i sarkazmu, zachowuje styl pisania Jerzego Pilcha – zabawny, barwny, inteligentny, lokujący go w czołówce pisarzy modnych, czytanych, wręcz rozchwytywanych. Spektakl dopełniają nowoczesne i wyraziste wizualizacje z pogranicza jawy i snu, które podkreślają akcję, nadają jej specyficznego nastroju i dodatkowych sensów.
Kiedy Adam Ferency nagrał pierwszy tom Dzienników dla Polskiego Radia, Jerzy Pilch powiedział wprost: ten dziennik jest pański również.
W wywiadzie udzielonym Janowi Bończy-Szabłowskiemu Adam Ferency przybliżył na czym polega ten rodzaj pewnej pozaartystycznej i intelektualnej bliskości: […] Bliskie mi były zawsze poglądy księdza Józefa Tischnera, który powtarzał wielokrotnie, że najpierw jest człowiekiem, a dopiero potem księdzem i Polakiem. Właśnie Jerzy Pilch najpierw jest człowiekiem, a dopiero potem ewangelikiem czy Polakiem, i to w nim cenię. Dla mnie fundamentalną cechą człowieka jest poczucie humoru. A Pilch jest nim obdarzony. Są oczywiście też inne drobne podobieństwa: jesteśmy prawie rówieśnikami, nasi ojcowie nosili imię Władysław. A i temat napojów wyskokowych dla każdego z nas nie jest obcy.
Obsada: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz
Scenariusz: Magda Kupryjanowicz
Na motywach Dziennika i Drugiego dziennika Jerzego Pilcha
Muzyka: Piotr Łabonarski
Reżyseria: Adam Ferency

Cały weekend 

Źle się dzieje w El Royale
Kino Kadr,
godz. 17.00.
Gatunek: thriller; kraj produkcji: USA 2018; czas trwania: 141 min
Reżyseria: Drew Goddard, obsada: Jeff Bridges, Chris Hemsworth, Jon Hamm, Dakota Johnson i Cynthia Erivo
Siedmioro obcych sobie ludzi, z których każdy skrywa mroczną tajemnicę, spotyka się w El Royale, nie cieszącym się dobrą sławą, na wpół zrujnowanym hotelu nad jeziorem Tahoe, na granicy stanów Newada i Kalifornia. W ciągu jednej brzemiennej w skutki nocy każdy z nich stanie w obliczu szansy na odkupienie… zanim nie rozpęta się prawdziwe piekło. Na czele gwiazdorskiej obsady: nagrodzony Oscarem Jeff Bridges, Chris Hemsworth, Jon Hamm, Dakota Johnson i Cynthia Erivo. Reżyseria: Drew Goddard (Dom w głębi lasu).
Jest styczeń 1969 r. Richard Nixon został zaprzysiężony na 37. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zaczyna się nowa dekada. Do El Royale, kurortu, który czasy świetności ma dawno za sobą, przybywa siedem zagubionych dusz, o równie podupadłej reputacji.
Znajdujący się na granicy Kalifornii i Nevady El Royale, na zachód emanuje ciepłem i słońcem, zaś na wschód nadzieją i nowymi możliwościami, niczym punkt w którym przeszłość zderza się z przyszłością. Swego czasu modne miejsce nad jeziorem Tahoe, w którym najbardziej znane gwiazdy i politycy spotykali się w kasynie, barze, bungalowach oraz basenie kurortu, teraz świeci pustkami.
W lobby El Royale, już nie tak olśniewającym i gwarnym jak niegdyś, spotykają się Ojciec Daniel Flynn (Jeff Bridges), wokalistka soulowa Darlene Sweet (Cynthia Erivo), komiwojażer Laramie Seymour Sullivan (Jon Hamm), hippiska Emily Summerspring (Dakota Johnson), jej siostra Rose (Cailee Spaeny), manager Miles Miller (Lewis Pullman) oraz tajemniczy Billy Lee (Chris Hemsworth). W trakcie jednej, pamiętnej nocy każdy z nich dostanie ostatnią szansę na odkupienie… zanim rozpęta się piekło.

53 wojny
Kino Kadr, godz. 19.30.
Gatunek: dramat, kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 82 min
Reżyseria: Ewa Bukowska; obsada: Magdalena Popławska, Michał Żurawski, Krzysztof Stroiński, Kinga Preis, Dorota Kolak
Anka i Witek są kochającym się małżeństwem. On jest korespondentem wojennym, który większość roku spędza na wojnie. Ona nieustannie czeka, aż mąż wróci do domu. Anka stara się żyć normalnie, jednak niepewność o życie Witka coraz bardziej zatruwa jej rzeczywistość. Gdy on po raz kolejny wyjeżdża w rejony objęte wojną, ona zaczyna szykować się na najgorsze… 53 wojny to historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Czytaj więcej

Biznes

PRZETARG NA NAJEM PRZY UL. ŻEGLARSKIEJ

Rekreacja

Weekend w mieście

Komunikaty

Obwieszczenie

Strona główna

XVIII Festiwal Piosenki i Tańca Dąbrowskich Przedszkolaków