Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 sierpnia 2022

II Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka już od 6 sierpnia

Drukuj

6 sierpnia rozpocznie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, która potrwa do 23 września. Na festiwalowym afiszu: koncerty plenerowe, kameralne i symfoniczne, premiera koncertu online, wystawa tematyczna, spektakl inspirowany życiem dąbrowskiego kompozytora, gra miejska oraz wieczór muzyczno-literacki!

Przez wiele lat jednym z czołowych wydarzeń kulturalnych miasta był Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, który w ubiegłym roku przybrał festiwalową formułę. Festiwal promuje postać oraz twórczość jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów, pochodzącego z Dąbrowy Górniczej Michała Spisaka.

Choć tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się bez części konkursowej (konkurs odbywa się co 2 lata), to mieszkańcy województwa nie będą mogli narzekać na brak artystycznych wrażeń. W festiwalowym programie przybliżymy działa muzyczne i postacie znakomitych przyjaciół Michała Spisaka: Wojciecha Kilara, Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego i Witolda Lutosławskiego i wielu innych.

Międzynarodowy Festiwal im. Michała Spisaka otwiera cykl sierpniowych koncertów „w Zieloną gramy”, w każdą sobotę o 17:00. Już 6 sierpnia w Kręgu Tanecznym Parku Zielona,  w autorskim, przygotowanym specjalnie na festiwal stand-upie przy fortepianie pt.: „Od Bacha do AC/DC” wystąpi uznany artysta Adam Snopek.

13 sierpnia w parkowych przestrzeniach publiczność będzie miała okazję wybrać się w „Muzyczną podróż w głąb Szkocji”, ponieważ w Kręgu Tanecznym wystąpi zespół Celtic Triangle, specjalizujący się w dawnych i współczesnych szkockich melodiach. Podczas koncertu usłyszymy sopran Katarzyny Wiwer, harfę celtycką Ireny Czubek-Davidson oraz grającego na dudach szkockich Lidnsaya Davidsona.

Kolaboracja muzyki rockowej i klasycznej w autorskich aranżacjach Kwintetu Śląskich Kameralistów to muzyczna propozycja 20 sierpnia. Widzowie, którzy odwiedzą w tym dniu dąbrowski park, przekonają się jak utwór „Somebody to love” zespołu Queen brzmiałby w stylu Piotra Czajkowskiego, a jak „Pod Papugami” Czesława Niemena zaaranżowałby Fryderyk Chopin. W programie również twórczość Led Zeppelin, Erica Claptona i zespołu ABBA.

Plenerowy cykl zwieńczy, 27 sierpnia, występ dętego Kwartetu 404C, w którego skład wchodzą wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zaprezentują oni transkrypcje znanych i lubianych utworów, od renesansowego stylu do współczesnych standardów jazzowych i popularnej muzyki rozrywkowej. Wisienką na torcie będzie premierowe wykonanie utworu Jarosława Meisnera, dedykowanego patronowi festiwalu „Tribute to Michał Spisak”.

Główne i towarzyszące wydarzenia II Międzynarodowego Festiwalu im. Michała Spisaka zawitają do Pałacu Kultury Zagłębia we wrześniu:

 • wystawa „Michał Spisak i przyjaciele na festiwalach Warszawska Jesień” – od 9 września w holu głównymi PKZ – organizowana we współpracy ze Związkiem Kompozytorów Polskich;
 • gra miejska pt.: „Znak szczególny”, oparta na  wątkach z życia Michała Spisaka oraz fabule powieści kryminalnej kompozytorki  – Grażyny Bacewicz, organizowany we współpracy z Centrum gier Furia „Armadillos” – 10 września o 11:00;
 • koncert z okazji urodzin Michała Spisaka w wykonaniu AUKSO Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia, z udziałem Krakowskiego Kwintetu Dętego oraz Messages Quartet – 14 września o 18:00;
 • „Teatralne Concertino. Michał Spisak: fakty i zmyślenia” – spektakl inspirowany postacią Michała Spisaka, realizowany przez pedagogów i uczniów dąbrowskich szkół – 16 września o 18:00
 • premierowa odsłona online studyjnej realizacji audiowizualnej koncertu „Francuskie koneksje” przy współpracy i w wykonaniu laureatki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (2012) – Sophie Dervaux oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jurka Dybała – 16 września o 19:00;
 • wieczór muzyczno-literacki „Kochani Moi!” w wykonaniu Ewy Biegas (sopran), Grzegorza Biegasa (fortepian), zespołu Airis String Quartet oraz Zbigniewa Zamachowskiego, w którego interpretacji usłyszymy fragmenty listów Michała Spisaka pisane do przyjaciół – 18 września o 17:00;
 • koncert finałowy w wykonaniu laureatki Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka (2021), pochodzącej z Portugalii oboistki, Joany Soares z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Yaroslava Shemeta – 23 września o 19:00.

W przypadku złej pogody koncerty plenerowe będą przenoszone do Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia.

Więcej informacji o festiwalu i jego wydarzeniach można znaleźć na stronach: palac.art.pl oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michał Spisaka (palac.art.pl)

Czytaj więcej

Rekreacja

Koszykarze szykują się do rozgrywek. Sezon rozpoczną pod koniec września

Strona główna

Przedszkole nr 20 po modernizacji wygląda jak nowe

Wiadomości

Rozpoczynamy budowę drogi do tunelu pod torami w Gołonogu

Strona główna

KULT, Kruk & Cugowski i Puppet Queens – spotkajmy się na ROCK POGORIA! – 3 września