8 października 2019

Fotowoltaika dla dąbrowian

Rozstrzygnięto konkurs, w ramach którego mieszkańcy skorzystają z unijnego dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Chodzi o projekt „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przygotowany przez Urząd Miejski. Dotacje będą pochodzić ze środków unijnych, przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Zgłoszenia do projektu przyjmowane były w zeszłym roku. Uczestniczy w nim 327 osób.

Wartość projektu szacowana jest na 5 mln 376 tys. zł. Dofinansowanie unijne opiewa na ponad 3 mln 263 tys. zł.

Udział mieszkańców sięgnie 15% kosztów, a pozostała część pochodzić będzie ze środków europejskich i budżetu miasta. W październiku planowane jest ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy, który zajmie się dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych na budynkach. Po jego rozstrzygnięciu ustalona będzie wysokość opłat, jaką wniosą uczestnicy projektu. Zadanie ma zostać zrealizowane do listopada 2020 r.  

Instalacja fotowoltaiczna to Odnawialne Źródło Energii, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Prąd z takiej instalacji może pokryć w dużym stopniu zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, co znacząco zmniejsza rachunki za elektryczność.

Czytaj więcej

Samorząd to wspólnota

Trzydzieści lat polskiej samorządności

Wiadomości

Chcesz zarejestrować pojazd? Zobacz, jak wypełnić wniosek!

Wiadomości

Energia ze słońca z dofinansowaniem