Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
8 czerwca 2018

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii

Drukuj

Każdy z nas wie, jak dużo pieniędzy pochłaniają rachunki za prąd, ciepło, czy paliwo. Możemy to zmieniać! Dobiega końca Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii. Przez ostatnie dni w Dąbrowie Górniczej, która aktywnie włączyła się do akcji, prowadzone były spotkania edukacyjne dla mieszkańców.

W piątek, 8 czerwca w Szkole Podstawowej nr 8 z młodymi mieszkańcami Dąbrowy Górniczej spotkała się Agnieszka Pasternak, przewodnicząca Rady Miejskiej oraz Marek Mrówka, kierownik Referatu Zarządzania Energią dąbrowskiego UM. Podczas zajęć z młodzieżą rozmawiano o efektywności energetycznej, działaniach podejmowanych na rzecz wykorzystania energii odnawialnej i szansach związanych z odpowiedzialnym gospodarowaniem energią elektryczną. Zajęcia edukacyjne połączone zostały z konkursem, w którym nagrodami były żarówki LED, wiatraki napędzane energią słoneczną, a także samochody na słoną wodę i fotowoltaiczne zabawki dla majsterkowiczów. Jak się okazało atrakcyjny quiz zachęcił uczniów nie tylko do rywalizacji o gadżety w ramach projektu unijnego EUSEW18, ale także do wymiany wiedzy i dyskusji o zmianach, które sami możemy wprowadzać w swoim otoczeniu.

Dzień wcześniej, 7 czerwca odbyła się akcja plenerowa, a mieszkańcom Dąbrowy Górniczej rozdawali żarówki LED-owe, które znacząco obniżają zużycie energii elektrycznej i wydłużają żywotność lamp. – Mieszkańcy byli zadowoleni z upominków i z przychylnością podchodzili do naszej akcji i działań edukacyjno-ekologicznych- mówi Marek Mrówka, kierownik Referatu Zarządzania Energią dąbrowskiego UM. – Dzieliliśmy się z przechodniami nie tylko żarówkami i gadżetami fotowoltaicznymi, ale także wspieraliśmy przy decyzjach dotyczących wymiany sprzętu AGD, RTV i dotacjach, które z zakresu efektywności energetycznej udziela Urząd Miejski, tj. dofinansowania do ekologicznych kotłów c.o., fotowoltaiki, kolektorów, likwidacji azbestu itp. Akcja została połączona z programem zrównoważonego rozwoju Centrum Edukacji Ekologicznej ZIEMIA I MY pod nazwą: „Reklamówka-przyjaciel, czy wróg”.

Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii był czasem nie tylko słonecznym, ale także obfitym w wydarzenia podnoszące świadomość mieszkańców w zakresie oszczędzania energii i racjonalizacji wydatków, mając na uwadze podnoszenie efektywności energetycznej. Poza działaniami edukacyjnymi i spotkaniami z mieszkańcami rozwieszono 35 plakatów oraz przekazano 500 ulotek informacyjnych.

18

Czytaj więcej

Strona główna

Weekend w mieście

Wiadomości

Na dwa miesiące ciężarówki wracają na Strzemieszycką

Wiadomości

Poczuj magię Świąt w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Mikołajki w Dąbrowie Górniczej