Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 września 2022

Europejski Tydzień Mobilności w Dąbrowie Górniczej

Drukuj

Rozpoczyna się 21. edycja Europejskiego Tygodnia Mobilności. To cykliczne wydarzenie zainicjowane w 2002 roku przez Komisję Europejską, promujące różnorodne sposoby przemieszczania się.

Wiele miast w Polsce i w Europie włącza się w tym czasie w dyskusję, jak stworzyć lepsze warunki do poruszania się komunikacją publiczną, rowerem, czy pieszo. W ten sposób chcą promować alternatywne dla samochodu sposoby podróżowania.

W Dąbrowie Górniczej na rzecz zrównoważonej mobilności działamy nie tylko w okresie od 16-22 września. W mieście trwa właśnie przebudowa układu drogowego, rozbudowa sieci dróg rowerowych, powstają przejścia dla pieszych w poziomie jezdni jako alternatywa dla tuneli pod ziemią. Jednocześnie budujemy centra przesiadkowe i tunele pod torami, by nie trzeba było czekać na przejazd pociągu. Udoskonalamy również siatkę autobusowych połączeń. W tym czasie PKP remontuje dworzec kolejowy w centrum, a Tramwaje Śląskie i PLK modernizują torowisko i perony. Celem inwestycji jest poprawa jakości życia w Dąbrowie Górniczej i zwiększenie komfortu miejskich podróży [POBIERZ ULOTKĘ INFORMACYJNĄ].

– Nie da się żyć w mieście, przez środek którego biegnie „autostrada”, która kiedyś prowadziła do największego zakładu pracy, a jednocześnie brakuje przestrzeni dla ludzi. Chcemy, aby każdy mieszkaniec Dąbrowy Górniczej miał dostęp do ciekawej, atrakcyjnej oferty życia miejskiego, kulturalnego i będzie mógł do niej dotrzeć bez barier na piechotę, rowerem, komunikacją publiczną, ale też samochodem. To jest główna idea zmian, które realizujemy obecnie w mieście – mówił Marcin Bazylak podczas Forum Praktyków Partycypacji, które odbyły się w czerwcu w Dąbrowie Górniczej – Żeby w pełni cieszyć się miastem, warto wysiąść z auta i do tego zachęcamy – dodał prezydent Dąbrowy Górniczej.

Debatę, do której zaprosiliśmy ekspertów i ekspertki do spraw zrównoważonej mobilności można obejrzeć w całości tu:

22 września. Dzień bez samochodu w Dąbrowie Górniczej

O tematyce miejskich podróży porozmawiamy również podczas Dnia bez samochodu, który przypada 22 września. Wówczas w Fabryce Pełnej Życia odbędą się warsztaty i debata w ramach projektu Miasta Idei. Do uczestnictwa i dyskusji zapraszamy mieszkańców [WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW O SPOTKANIU].

Tradycyjnie już 22 września kierowcy mogą podróżować komunikacją ZTM za darmo, jeśli tylko będą mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu.

W tym roku do akcji włączył się również aquaprak Nemo Wodny Świat, który przygotował niespodziankę dla mieszkańców. Każda osoba, która 22 września przyjedzie do „Nemo” autobusem lub rowerem, otrzyma bilet z 20-procentową zniżką. Wystarczy pokazać bilet, potwierdzający skorzystanie z komunikacji miejskiej lub zdjęcie swojego roweru, czy hulajnogi zaparkowanej przed aquaparkiem.

Czytaj więcej

Biznes

W DIP w marcu nie zabraknie interesujących propozycji

Komunikaty

Trwa rekrutacja do miejskich przedszkoli

Wiadomości

Wyjątkowe body dla maluszków urodzonych w Dąbrowie Górniczej

Wiadomości

Drogowcy wyremontują ulice Młodych, Morcinka i Tysiąclecia