25 maja 2020

E-obrady komisji Rady Miejskiej

Przed nami jedno z dwóch najważniejszych spotkań radnych w ciągu roku − 27 maja odbędzie się sesja absolutoryjna RM. Po raz w pierwszy w 30-letniej historii dąbrowscy radni przygotowywali się do niej zdalnie – komisje pracowały za pośrednictwem aplikacji MS Teams. To symboliczne podwójnie: sesja przygotowana w wyjątkowych okolicznościach odbędzie w 30. rocznicę pierwszych wyborów odrodzonego samorządu.

Ze względu na reżim sanitarny związany z koronawirusem wszystkie komisje, rozmowy, spotkania i narady odbyły się za pośrednictwem Internetu. W trakcie dwóch dni odbyły się wszystkie komisje RM − radni pracowali w swoich domach. – Wszyscy poradzili sobie świetnie, mimo, że dla wielu z nas była to zupełna nowość. Członkowie komisji musieli poznać nowe narzędzie, przewodniczący zadbać o stały dostęp do e-spotkania wszystkich członków komisji. Było to bardzo ważne w trakcie głosowań – tu nie było mowy o przerwach w połączeniu. Dzięki wsparciu działu IT Urzędu Miejskiego, spotkania odbyły się bez żadnych zakłóceń. Bardzo sprawnie zostały przyjęte sprawozdania finansowe i stało się to wystarczająco wcześnie, by zostały zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową – wyjaśnia Agnieszka Pasternak, przewodnicząca Rady Miejskiej w Dąbrowie Górniczej. – Zrobiliśmy także próbę e-sesji. Generalnie rewolucja cyfrowa w dąbrowskiej Radzie Miejskiej została zakończona.

Rewolucja oznacza, że dąbrowscy radni są przygotowani do pracy na rzecz miasta przez Internet. Podczas prób e-sesji i zdalnych obrad komisji przekonali się o szerokich możliwościach i wielu zaletach tego typu łączności, która umożliwia wirtualne, pilne spotkania, np. w trakcie wakacji. – Gdyby wpłynęła jakaś skarga i trzeba byłoby ją przekazać w ciągu 30 dni, to w sezonie urlopowym wystarczy smartfon z dostępem do Internetu i nie będzie problemu ze zwołaniem krótkiej, technicznej sesji. Weszliśmy w nowy wymiar pracy, koronawirus przyspieszył pracę nad transformacją cyfrową – przyznaje przewodnicząca.

Próba e-sesji wypadła pomyślnie, jednak przewodnicząca RM podjęła decyzję, że radni spotkają się w sali sesyjnej: − Dąbrowska sala sesyjna jest na tyle duża, że bez najmniejszych trudności możemy zorganizować spotkanie radnych z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Jednak prosimy mieszkańców, by tym razem − wyjątkowo − nie uczestniczyli w naszych obradach na sali, lecz śledzili sesję przez kanał na YouTube, na którym wszystkie sesje Rady Miejskiej są emitowane na żywo. To sesja absolutoryjna, jedna z dwóch najważniejszych w roku, dlatego spodziewamy się dużego zainteresowania mieszkańców. Dla wspólnego bezpieczeństwa, zachęcamy do oglądania sesji na kanale YouTube (link).

Sesja Rady Miejskiej odbędzie się 27 maja o godz. 9:00. Z porządkiem nadchodzących obrad można zapoznać się w BIP.

Czytaj więcej

Rekreacja

Akcja Lato 2020 – Aktywne Lato z CSiR!

Wiadomości

Dąbrowa mówi NIE nielegalnym odpadom

Nieruchomości

Nieruchomości do oddania w najem i dzierżawę

W niedzielę, 12 lipca wybieramy Prezydenta RP