Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
26 marca 2024

Drugie życie Domu Kultury w Ząbkowicach

Drukuj

Przez 70 lat budynek Domu Kultury Ząbkowice był wielokrotnie przerabiany i naprawiany, jednak nigdy nie doczekał się generalnego remontu. Teraz to się zmieni – mieszkańcy Ząbkowic doczekają się gruntownej przemiany nie tylko budynku, ale i jego otoczenia.

Dom Kultury Ząbkowice obchodzi w tym roku 70-lecie działalności. I choć na przestrzeni lat przechodził wiele zmian w strukturze, także tej własnościowej (na mocy porozumienia Zakładów Elektrochemicznych, Huty Szkła Gospodarczego i Huty Szkła Okiennego 19 września 1995 roku obiekt został przekazany miastu), to nie zmieniła się jego podstawowa funkcja, jaką jest zapewnienie mieszkańcom tej części Dąbrowy Górniczej dostępu do oferty kulturalnej.

Stała ekspozycja z Huty Szkła Ząbkowice

Przez te wszystkie lata budynek był wielokrotnie przerabiany i naprawiany, jednak nigdy nie doczekał się generalnego remontu. Upływ czasu, przy tak intensywnym wykorzystywaniu obiektu spowodował, że coraz trudniej było utrzymać go w stanie, który sprostałby wymaganiom dotyczącym m.in. dostępności.

Z uwagi na niewymiarowe klatki schodowe, brak wind, zawilgocenie niektórych pomieszczeń, część budynku musiała zostać wyłączona z użytku. Na całe szczęście ten czas dobiega końca, a mieszkańcy Ząbkowic doczekają się generalnego remontu, zarówno budynku, jak i jego otoczenia.

Proces został zapoczątkowany w trakcie konsultacji prowadzonych w ramach programu rewitalizacji dzielnicy Ząbkowice. To właśnie ten projekt mieszkańcy wskazywali jako jeden z priorytetów do realizacji. Obecnie gotowa jest już inwentaryzacja budynku oraz wstępna wizualizacja opracowana przez firmę zewnętrzną. Przede wszystkim jesteśmy na ostatnim etapie kończenia projektu funkcjonalności, który jest opracowywany na podstawie potrzeb pracowników Pałacu Kultury Zagłębia, pracujących w DKZ i bibliotece.

W moim odczuciu bardzo istotnym aspektem dla Domu Kultury Ząbkowice jest dziedzictwo kulturowe tego regionu, a zwłaszcza cieszący się dużą renomą i prestiżem dorobek Huty Szkła Ząbkowice. Zależy nam na tym, aby w zrewitalizowanym obiekcie znalazło się miejsce na stałą ekspozycję szkła z tej huty. Chcielibyśmy także poszerzyć ofertę Domu Kultury Ząbkowice, uruchomiając pracownię szkła artystycznego z warsztatami dla młodzieży i dorosłych oraz wprowadzić wykłady poświęcone historii szkła, zarówno dla grup szkolnych, jak i osób indywidualnych.

Trzy funkcje nowej sceny

W naszej koncepcji nie zabraknie również miejsca dla pracowni plastycznej, ceramicznej oraz sal do zajęć muzycznych i tanecznych. Projekt uwzględnia także remont sceny i stworzenie sali z profesjonalnym zapleczem, która będzie pełniła funkcję koncertowo-teatralno-kinową. Chciałbym, aby podobnie jak w przypadku Niedzielnych Poranków Teatralnych, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, do oferty wprowadzić weekendowe seanse filmowe dla dzieci. Zakładamy, że na sali będzie mogło zasiąść od 250 do 300 osób.

W budynku znajdzie się przestrzeń dla sali kameralnej, wielofunkcyjnej sali taneczno-konferencyjnej, edukacyjnej sali zabaw oraz niewielkiej kawiarni. Rozbudowana zostanie również biblioteka, z którą wspólnie będziemy tworzyć ofertę dla mieszkańców. Oczywiście, aby to wszystko było możliwe, niezbędna będzie rozbudowa budynku, dzięki której wykorzystane zostaną te fragmenty, które dziś są niedostępne. Szacuję, że do odzyskania jest ponad 20 proc. powierzchni budynku, która w przyszłości posłuży mieszkańcom.

Jestem przekonany, że w kolejnych latach odnowiony Dom Kultury Ząbkowice przyniesie dużo radości, wzruszeń oraz niezapomnianych chwil spędzonych na wyjątkowych koncertach, spektaklach i warsztatach.

Grzegorz Drygała, dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia

Tekst ukazał się w marcowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów: – Na ukończeniu jest obecnie koncepcja przebudowy i rozbudowy Domu Kultury Ząbkowice. Kolejnym krokiem będzie zlecenie opracowania dokumentacji projektowej i przetargowej. Realizację inwestycji planujemy na lata 2025-2026.

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dąbrowski bus dla seniora. Nowy numer i nieco niższe opłaty

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Rekreacja

MKS ostatni raz w rundzie zasadniczej zagra u siebie