Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
17 marca 2022

Dąbrowskie Forum dla Ukrainy. Kilkaset osób na pierwszym spotkaniu

Drukuj

Pomysł organizacji Dąbrowskiego Forum dla Ukrainy okazał się strzałem w dziesiątkę: na pierwsze spotkanie w Pałacu Kultury Zagłębia przyszło w środę kilkaset osób.

W Dąbrowie Górniczej schronienie po 24 lutego znalazło do tej pory około 500 uchodźców z Ukrainy. Około 140 osobom dach nad głową zapewnia obecnie miasto, pozostali korzystają z mieszkań prywatnych.

Uchodźcy, którzy po 24 lutego przybyli do Dąbrowy Górniczej, to głównie matki z dziećmi. Według danych z 17 marca, do dąbrowskich szkół i przedszkoli zapisało się już 220 dzieci i młodzieży z Ukrainy: 50 do przedszkoli, 155 do szkół podstawowych i 15 do szkół średnich.

Z myślą o uchodźcach w Pałacu Kultury Zagłębia odbyło się w środę pierwsze Dąbrowskie Forum dla Ukrainy. W zamyśle organizatorów, ma to być cykliczne miejsce integracji społeczności ukraińskiej, a jednocześnie okazja do spotkań z przedstawicielami miasta i dąbrowskich organizacji, które oferują uchodźcom pomoc i wsparcie.

Pomysł okazał się trafiony, a ogromne zainteresowanie ze strony obywateli Ukrainy sprawiło, że planowane początkowo w Sali Agora spotkanie zostało przeniesione do Sali Teatralnej, gdzie przywitał wszystkich Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

2022.03.16 DG – Centrum. PKZ. Pierwsze Dąbrowskie Forum dla Ukrainy. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

W holu przy Sali Teatralnej rozstawione zostały tematyczne stoliki. Informacji obywatelom Ukrainy z pomocą tłumaczy udzielali m.in.: pracownicy Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Powiatowego Urzędu Pracy, Centrum Aktywności Obywatelskiej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej In Corpore, Fundacji Przystań, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Komendy Miejskiej Policji oraz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Straży Granicznej.

W czasie gdy dorośli pytali o najbardziej zajmujące ich sprawy, najmłodszymi uczestnikami Forum zajmowały się animatorki z Pałacu Kultury Zagłębia.

Najwięcej pytań o pracę, naukę i pomocą społeczną

– Panie pytały m.in.: jak, gdzie i kiedy można się będzie starać o świadczenia, które wypłaci ZUS i MOPS. Udzielaliśmy informacji, jakie trzeba spełnić wymagania, żeby uzyskać te świadczenia – mówi Natalia Wierzelewska, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej o pytania przy stoliku „Pomoc społeczna”, które MOPS współdzielił z ZUS.

Uchodźcy prosili, by informacje o świadczeniach z ZUS i MOPS upowszechniać w językach ukraińskim i rosyjskim.

Przy stoliku „Praca” padały m.in. pytania o kursy języka polskiego, także dla osób, które już mają obiecaną pracę. O możliwość zatrudnienia w konkretnym zawodzie pytali np. pedagog, stomatolog i fizyk jądrowy. Na miejscu można było zapoznać się z przygotowanymi już propozycjami zatrudnienia. Kolejne oferty na następną środę wspólnie przygotują PUP wraz z Zagłębiowską Izbą Gospodarczą i Dąbrowskim Inkubatorem Przedsiębiorczości.

2022.03.16 DG – Centrum. PKZ. Pierwsze Dąbrowskie Forum dla Ukrainy. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

O naukę języka polskiego wiele osób pytało także przy stoliku „Edukacja”. Tam udzielano również wskazówek, jak zapisać dzieci do żłobka, szkół i przedszkoli. Z takiej możliwości zamierza skorzystać kolejnych 40 osób.

Przy stoliku „Kultura i sport” padały pytania o ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych, także dla dorosłych. – Często pytania były bardzo konkretne. Na przykład mama pytała o zajęcia bokserskie dla syna, który w rodzinnym kraju był mistrzem okręgu – mówi Zdzisława Górska-Nieć, zastępca naczelnika Wydziału Marki Miasta, Kultury i Sportu.

Z ofertą zajęć kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych dla społeczności ukraińskiej można się zapoznać na stronie miasta w zakładce Pomoc Ukrainie. Poświęcony temu tekst jest na bieżąco aktualizowany.

– Bardzo dziękuję wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom, którzy przyjęli nasze zaproszenie oraz za wszystkie inspirujące rozmowy i gotowość do współpracy. Dziękuję również wszystkim współpracownikom z Urzędu Miejskiego oraz miejskich instytucji, w tym Pałacu Kultury Zagłębia będącego współorganizatorem Forum, wolontariuszom i tłumaczom za zaangażowanie i profesjonalną obsługę dzisiejszego spotkania. Chciałbym też podziękować przedstawicielom administracji rządowej, którzy przyjęli zaproszenie na spotkanie i służyli fachową informacją w zakresie spraw, które wykraczają poza kompetencje samorządu lokalnego. – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

2022.03.16 DG – Centrum. PKZ. Pierwsze Dąbrowskie Forum dla Ukrainy. FOTO: Dariusz Nowak (nddg)

Dąbrowskie Forum dla Ukrainy będzie się odbywać w Pałacu Kultury Zagłębia w każdą środę o godz. 17.

Fot. zdjęcie główne: Marek Wesołowski

Czytaj więcej

Strona główna

Konkurs plastyczny na plakat promujący jazdę rowerem

Biznes

Kolejni przedsiębiorcy w gronie laureatów Konkursu im. Adamieckiego

Wiadomości

Kolprem wyremontuje przejazd. Będą zmiany w organizacji ruchu

Rekreacja

Startuje walka o ligowe punkty. MKS podejmuje wicemistrza