Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 maja 2018

Dąbrowa na tak

Drukuj

Bartosz Matylewicz: – Panie Prezydencie, ponad 60% mieszkańców biorących udział w badaniach jakości życia określiło Dąbrowę jako dobre i bardzo dobre miejsce do życia. To powód do zadowolenia?

Zbigniew Podraza: – Dla mnie jest to przede wszystkim potwierdzenie faktu, że mieszkańcy cenią konsekwencję w działaniu i realizację złożonych obietnic. Dostrzegają też, że miasto ma coraz więcej do zaoferowania. Jakość życia w Dąbrowie Górniczej nieustannie wzrasta i dlatego właśnie z Dąbrową Górniczą coraz więcej dąbrowian łączy swoją przyszłość.

– A co wpływa na tę poprawę jakości?

– Z pewnością są to wyremontowane przedszkola i szkoły, nowe place zabaw i skwery, rozbudowana infrastruktura przyszkolna i osiedlowa, baza sportowo-rekreacyjna, a także nowe drogi, coraz lepszy stan chodników i nowe punkty świetlne. Z tym wszystkim wiąże się wzrost poczucia bezpieczeństwa. Dodałbym jeszcze dużo lepszą niż przed kilkoma laty dostępność do miejskiego żłobka. To również trwająca obecnie rewitalizacja parku Zielona i parku Hallera. Na starcie kadencji zapowiadaliśmy, że przestrzenie publiczne w Dąbrowie Górniczej ulegną zdecydowanej poprawie. Będą bardziej przyjazne dla osób starszych i niepełnosprawnych, piękniejsze i lepiej zorganizowane. A przede wszystkim – będą bardziej zielone. Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej potrzebują zieleni, chcą się też spotykać i wspólnie świętować, rywalizować sportowo, brać udział w wydarzeniach kulturalnych. Dwa lata temu rozpoczęliśmy projekt Fabryka Pełna Życia, dzięki któremu centrum Dąbrowy Górniczej zaczyna tętnić życiem. A to dopiero początek. Za to w kwestii rozwoju naszego miasta jesteśmy już zdecydowanie dalej niż w połowie. Stworzenie w Tucznawie dogodnych warunków dla inwestorów to był strzał w dziesiątkę. Dzięki powstającym tam nowoczesnym zakładom, nie trzeba wyjeżdżać z Dąbrowy w poszukiwaniu dobrej pracy i kariery zawodowej.

– A co wyróżnia Dąbrowę na tle innych miast regionu?

– Z pewnością otwartość na mieszkańców. W Dąbrowie od dawna wiemy, że bez mieszkańców zaangażowanych w życie miasta i współdecydujących o jego losach, nie da się dobrze zarządzać miastem i rozwijać go zgodnie z ich oczekiwaniami. Dąbrowski Budżet Partycypacyjny jest w tej chwili najbardziej zaawansowanym tego typu rozwiązaniem w naszym kraju. Powiem wprost – jestem po prostu dumy z setek realizacji, które przez ostatnie lata wzbogaciły dąbrowskie dzielnice. Dzięki temu otwartemu podejściu znamy potrzeby i oczekiwania dąbrowian.

– Jednym z takich oczekiwań jest poprawa jakości powietrza…

– Dlatego też od ponad roku realizujemy w Dąbrowie program ograniczenia niskiej emisji, w ramach którego dopłacamy do wymiany starych pieców na nowe i ekologiczne. W samym tylko 2017 roku zdecydowało się z niego skorzystać kilkaset osób, a kwota, która została przeznaczona na ten cel, przekroczyła 1,3 mln zł. Na bieżąco monitorujemy jakość powietrza, wykorzystując do tego najbardziej zaawansowany system w Polsce, informujemy mieszkańców o epizodach smogowych, wspieramy wielkie zakłady przemysłowe w realizacji inwestycji proekologicznych. Zabiegamy też, aby Dąbrowa Górnicza została objęta rządowym programem termomodernizacji.

– Mieszkańcy z zatroskaniem patrzą też na Zagłębiowskie Centrum Onkologii.

– Rzeczywiście, początek funkcjonowania ZCO nie należał do najłatwiejszych. Kiedy rozpoczynaliśmy realizację tego przedsięwzięcia, mieliśmy deklaracje wsparcia ze strony wojewody, marszałka województwa i Ministerstwa Zdrowia, które nawet przekazało szpitalowi dotacje za zakup nowoczesnego sprzętu. Gdy ZCO było gotowe, okazało się, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie planuje podpisać z nim kontraktu na leczenie. Na szczęście ten trudny czas mamy już za sobą i obecnie ZCO znajduje się w sieci szpitali oraz ma podpisany kontrakt z NFZ, co na ten moment gwarantuje mieszkańcom finansowanie świadczeń i dostęp do najlepszej opieki.

– W badaniu mieszkańcy wystawili Panu ocenę lepszą niż przed czterema laty. To dobra prognoza na przyszłość?

– Tak, to daje satysfakcję z dobrze wykonanej pracy. Dodaje też mnóstwo energii i motywuje do dalszych starań, aby Dąbrowa była miastem jeszcze bardziej przyjaznym dla mieszkańców, nowoczesnym, z bogatą ofertą spędzania wolnego czasu i z perspektywą na dobrą pracę.

– Czy, mierząc się z tyloma wyzwaniami, znajduje Pan jeszcze czas na życie rodzinne i hobby?

– Staram się. W najbliższą sobotę z samego rana ruszam na Pogorię na zawody wędkarskie organizowane w ramach Dni Dąbrowy Górniczej. Liczę na duuużą rybę. A poza tym – odkąd mieszkam w Strzemieszycach – coraz chętniej zajmuję się naszym ogrodem.

Czytaj więcej

Strona główna

Przebudowa ulicy Młodych. Objazd dla autobusów linii 644 i 645

Wiadomości

Wyjątkowe książki dla pacjentek onkologicznych

Komunikaty

przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Strona główna

W Dąbrowie Górniczej działa Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży