Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
25 lutego 2022

Dąbrowa Górnicza solidarna z Ukrainą

Drukuj

24 lutego rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Pomoc obywatelom Ukrainy, którzy zdecydowali się opuścić kraj, będzie udzielana zarówno ze strony naszych instytucji rządowych, jak i przez poszczególne miasta, do których będą kierowani uchodźcy.

Pomocy potrzebującym będzie udzielać również miasto Dąbrowa Górnicza.

– W piątek odbyło się kolejne posiedzenie Miejskiego Sztabu Kryzysowego w związku z sytuacją w Ukrainie. Jesteśmy także po pierwszym spotkaniu z wojewodą śląskim, podczas którego przedstawił on sytuacje na granicy polsko-ukraińskiej oraz poinformował o działaniach podejmowanych przez stronę rządową – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Zgodnie z informacjami przekazanymi na spotkaniu, w przygotowaniu jest specustawa, która ureguluje kwestie zasad udzielania pomocy uchodźcom z Ukrainy.

W przygotowaniu są również wytyczne dla samorządów i organizacji pozarządowych dotyczące zasad organizowania pomocy materialnej w postaci zbiórek oraz sposobu dostarczania zebranych produktów.

Wojewoda poinformował również, że uchodźcy z Ukrainy będą kierowani do poszczególnych miejscowości przez służby państwowe i Straż Graniczną.

– Jako miasto ponownie złożyliśmy deklaracje gotowości pomocy obywatelom Ukrainy szukającym schronienia przed wojną. W gotowości są ośrodki z miejscami noclegowymi prowadzone przez Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej. Jesteśmy też w kontakcie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, w remizach których schronienie mogłoby znaleźć kilkaset osób – dodaje prezydent Bazylak.

Dokonana została inwentaryzacja miejskich zasobów, które mogą być wykorzystane do udzielenia niezbędnej pomocy. W szczególności dotyczy to potencjalnych dodatkowych miejsc noclegowych oraz oddelegowania do dyspozycji Centrum Zarządzania Kryzysowego samochodów dostawczych należących do miejskich instytucji.

Urząd kontaktuje się również z przedsiębiorcami z terenu miasta, którzy zatrudniają obywateli Ukrainy. Deklarowane są wszelkie możliwe formy pomocy, w szczególności te dotyczące możliwości schronienia dla rodzin z terenów objętych działaniami wojennymi.

Sztab kryzysowy spotkał się również z przedstawicielami Akademii WSB, aby zapoznać się z sytuacją studentów z Ukrainy studiujących na dąbrowskiej uczelni oraz omówić możliwe formy współpracy oraz pomocy.

– Dziękuję wszystkim mieszkańcom, przedsiębiorcom oraz Akademii WSB za wszystkie deklaracje pomocy Ukrainkom i Ukraińcom i chęć wsparcia działań miasta w tym zakresie. To ważne, aby w tych trudnych chwilach być razem i okazywać solidarność z naszymi sąsiadami – podsumowuje prezydent Marcin Bazylak.

We wszystkich sprawach związanych z organizacją pomocy można kontaktować się z Centrum Zarządzania Kryzysowego pod całodobowym numerem telefonu 32 262 44 10 lub za pośrednictwem adresu email: osrodek_dysp@dg.pl.

Pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego prowadzą rejestr osób, które znalazły schronienie w Dąbrowie Górniczej. Dzięki temu możliwe będzie objęcie ich wsparciem materialnym, wyżywieniem czy noclegiem zapewnianym przez miasto.

– Dlatego zwracam się z prośbą do wszystkich mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy udzielili schronienia uchodźcom oraz do wszystkich obywateli Ukrainy, którzy dotarli do naszego miasta po 24 lutego o kontakt z Centrum Zarządzania Kryzysowego w Dąbrowie Górniczej – dodaje prezydent Marcin Bazylak.

ZBIÓRKA DARÓW DLA UCHODŹCÓW

Główną zbiórkę na terenie Dąbrowy Górniczej prowadzi stowarzyszenie RÓWNE BABKI przy wsparciu Centrum Aktywności Obywatelskiej. Jest to zbiórka we współpracy z organizacjami humanitarnymi. W sobotę wieczorem z Dąbrowy Górniczej wyjechał pierwszy transport zebranych darów. Część z nich trafiła do Przemyśla, gdzie są przekazywane obywatelom Ukrainy przekraczającym polską granicę. Pozostałe produkty pojechały do Drohobycza.

Dary przyjmowane są w Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej (ul. Sienkiewicza 6a) przez całą dobę i 7 dni w tygodniu. Potrzebne produkty można przynosić również do Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Kościuszki 25) oraz do Pałacu Kultury Zagłębia (Plac Wolności 1).

Najbardziej potrzebne artykuły to:

✅ Trwała żywność
✅ Artykuły higieniczne
✅ Zestawy opatrunkowe
✅ Środki czystości
✅ Nowe koce i pościele

 

Czytaj więcej

Rekreacja

Pojedynek z rywalem z góry tabeli

Wiadomości

Będzie rondo i droga rowerowa. Rozpoczynamy przebudowę ulic Staszica i AK Ordona

Biznes

Porady, szkolenie i „Mastermind”

Wiadomości

Czym jeżdżą dąbrowianie?