Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
24 stycznia 2023

Dąbrowa Górnicza gra z WOŚP!

Drukuj

Już 29 stycznia odbędzie się 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Jak co roku Dąbrowa Górnicza gra z WOŚP i zachęca wszystkich mieszkańców do wsparcia tej inicjatywy! Dąbrowskie sztaby WOŚP przygotowały mnóstwo atrakcji, dzięki którym będzie można włączyć się w orkiestrowe granie, a ponad 310 wolontariuszy będzie zbierać do puszek datki. Wszystko pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.

Dlaczego walka z sepsą?

W ciągu 30. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 1,5 mld zł i kupiła ponad 67 300 urządzeń. Przykładowo Zagłębiowskie Centrum Onkologii od 2018 r. otrzymało od Fundacji WOŚP darowizny rzeczowe o wartości około 700 000 zł, m.in. respiratory, kardiomonitory, łóżka szpitalne, inkubatory zamknięte oraz USG.

W tym roku zbieramy środki na walkę z sepsą. To zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 proc. wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci (około 20 milionów), a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów.

Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 proc. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. Jaki sprzęt kupi Fundacja, przeczytasz tu.

Dąbrowski finał

Dwa miejsca w mieście, w których na mieszkańców będzie czekało najwięcej atrakcji to Pogoria III i Warsztat Fabryki Pełnej Życia. Będą: koncerty, atrakcyjne licytacje i tradycyjnie już wspólne morsowanie dla WOŚP. Miejskie instytucje i firmy przygotowały niezwykłe niespodzianki do wylicytowania przed i w trakcie finału. Jak co roku aukcję WOŚP wsparł prezydent miasta Marcin Bazylak. Do wylicytowania wystawił przejażdżkę rowerową z lunchem, który przygotuje wraz z małżonką Katarzyną Gembicką-Bazylak. Aukcja dostępna jest pod linkiem: https://allegro.pl/oferta/rowerowa-przejazdzka-z-prezydentem-dg-13156541733

Już teraz możesz wesprzeć WOŚP i wziąć udział w licytacjach, które przygotowało miasto oraz instytucje:

Śledź licytacje na bieżąco – codziennie pojawiają się nowe! Kliknij: https://allegro.pl/uzytkownik/DGdlaAktywnych

Miejskie atrakcje

Wydarzenia w sztabie Młodzieżowej Rady Miasta (Warsztat Fabryki Pełnej Życia)

Do Fabryki Pełnej Życia zapraszamy wszystkich, którzy chcą poczuć niesamowitą atmosferę! To największy sztab w mieście (ok. 100 wolontariuszy i 32 osoby obsługujące sztab – młodzieżowi radni, urzędnicy, aktywiści). W warsztacie będą rozlokowane stoiska różnych podmiotów oraz będzie można wziąć udział w licytacjach. Wesprzyj sztab wpłacają datek do eSkarbonki: kliknij.

Sztab MRM będzie otwarty od godz. 10:00! W tym czasie prowadzona będzie loteria fantowa zorganizowana przez Forum Kobiet i radną Bożenę Kozak, sprzedaż rękodzieła przygotowanego przez stowarzyszenie Civitas, będzie też można zarejestrować się w DKMS jako dawca szpiku kostnego, czy wziąć udział w warsztacie z pierwszej pomocy, prowadzonym przez klasy mundurowe z III Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Władysława Andersa lub w warsztacie zorganizowanym przez Manufakturę Gier Szkoleniowych!

WOŚP i wolontariuszy wspierają też firmy z Dąbrowy Górniczej, m.in. So Coffee w CH Pogoria, Cafe Kamienica, Zagłębie Smaku w Holiday Inn, Domino’s Pizza w CH Pogoria.

Do wylicytowania będą m.in. pobyty w SPA, karnety na tor kartingowy na wyłączność, pudełka pełne słodkości, vouchery na masaże, fizjoterapię, treningi personalne i siłownię, lekcje angielskiego, treningi nordic walking, pływania, płyty Dombrova Piano Duo i FunkyLogic, pakiety gadżetów sejmowych i egzemplarze konstytucji RP przekazane przez posła Rafała Adamczyka, wycieczka do Senatu i wspólny obiad z senator Beatą Małecką Liberą, a ponadto produkty handmade i wiele więcej! Licytacje poprowadzi DJ Johnny.

– WYSTĘPY i LICYTACJE –

14:00 – wokaliści Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej

14:45 – Ola Michalska – dąbrowska artystka; zadebiutowała raperskim „Kierunek na wschód”, a szczególnie doceniona została za balladę „Can’t Give You More”.

15:00 – Miejska Orkiestra Dęta oraz licytacja – DJ JOHNNY

15:30 – Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Ksenia Słaboń

16:00 – licytacja – DJ JOHNNY

16:30 – Happy Choir Skłodowska

17:00 – licytacja – DJ JOHNNY

17:30 – Gabi Foksa – 20-letnia piosenkarka, multiinstrumentalistka oraz autorka tekstów. Gabrysia jest również 24-krotną laureatką ogólnopolskich konkursów wokalnych.

18:00 – licytacja – DJ JOHNNY

18:30 –  Maja Cembrzyńska – dąbrowska artystka, uczestniczka V edycji programu The Voice Kids, laureatka nagrody prezydenta Marcina Bazylaka za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury za rok 2022.

19:00 – licytacja – DJ JOHNNY

19:30 – Liliana Ibulajeva

19:45 – Voice of Ekonomik

Podczas wydarzenia będą wydawane ciepłe posiłki dla wolontariuszy.

Pogoria Morsuje dla WOŚP

Pogoria Morsuje dla WOŚP - bania i sauna

 

Morsowanie dla WOŚP na Pogorii rozpocznie się o godz. 11:00. Organizatorzy, jak co roku zapraszają w przebraniach, a przygotowaniem poczęstunku w postaci gorącego żurku zajmie się stowarzyszenie Inicjatywa Dąbrowska. Do tego mobilne sauny i banie oraz licytacje (od 12:00) z rękodziełem, podarunkami i gadżetami! 

Do wylicytowania będą m.in. pakiety startowe na Bieg Walentynkowy, vouchery, rękodzieło, gadżety. Szczegóły licytacji znajdziecie na Facebooku stowarzyszenia. Pogoria Morsuje do każdego licytowanego pakietu dorzuca czapkę klubową, smycz z pamiątkowym medalem i naklejkę z zawodów zimowego pływania Pogoria Ice Beavers  🙂.

 

Pozostałe dąbrowskie sztaby:

Sztab nr: 3770

Szkoła Podstawowa nr 10

Sztab nr: 4968

Szkoła Podstawowa nr 7 w Dąbrowie Górniczej

Sztab nr: 4740

Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych

Sztab nr: 6165

Hufiec ZHP Dąbrowa Górnicza

Sztab nr: 1864

I Liceum Ogólnokształcące im. W. Łukasińskiego

Czytaj więcej

Strona główna

Miasto dopłaci do nowej taryfy za wodę i ścieki

Wiadomości

Ząbkowicki amfiteatr przejdzie metamorfozę

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy ul. Górki 5

Nieruchomości

Wykaz nieruchomości przeznaczonej do zbycia w drodze wkładu rzeczowego – aportu