Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 listopada 2022

Buki, graby i berberysy przy przystankach autobusowych

Drukuj

Przy dziewięciu dąbrowskich przystankach autobusowych zostały posadzone graby, buki i ligustry. Uzupełnieniem tak zazielenionej przestrzeni są jeszcze ozdobne trawy.

Do zasadzenia przy przystankach zostały wybrane odpowiednio już wysokie dwa rodzaje krzewów, czyli żółte i pomarańczowe odmiany berberysów i ligustry jajowate, a także drzewa – pospolite buki i graby. Te ostatnie idealnie nadają się do kształtowania w formie żywopłotu i taką też rolę mają pełnić w tym przypadku.

Wymienione rośliny pojawiły się przy nowych wiatach na dziewięciu wybranych przystankach autobusowych przy ulicach: Grynia, Legionów Polskich, Łączącej, Konopnickiej, Oddziału AK Ordona, Rapackiego i 11 Listopada.

– Zamysł jest taki, żeby latem dzięki roślinom zapewnić pasażerom cień oraz sprawić, by tylne ściany wiat nie nagrzewały się od słońca – wyjaśnia Agnieszka Raus, kierownik Referatu Zieleni i Oczyszczania w Wydziale Infrastruktury Miejskiej.

Uzupełnieniem dla wymienionych drzew i krzewów są posadzone przy wiatach rozplenice japońskie, czyli ozdobne trawy. – Jesienią ozdobne trawy może nie wyglądają zachwycająco, jednak one w całej swojej okazałości zaprezentują się wiosną i latem przyszłego roku – uprzedza Agnieszka Raus.

Wiceprezydent Damian Rutkowski podkreśla, że zieleni w przestrzeni publicznej nigdy dość, ale też pomysł z umieszczeniem jej przy wiatach ma charakter pilotażowy.

– Chcemy sprawdzić, jak taką propozycję ocenią mieszkańcy oraz jak w tych konkretnych lokalizacjach będą znosić to rośliny – podkreśla Damian Rutkowski.

Inspiracją dla sadzenia zieleni przy przystankach był pomysł zgłoszony do ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego. Uzgodniony ze współautorami projekt w pełnej wersji zostanie zrealizowany w przyszłym roku na przystanku Osiedle Mydlice Szpital (kierunek centrum).

Czytaj więcej

Strona główna

Metropolia zachęca do zakładania ogrodów deszczowych

Wiadomości

Metrorower w Dąbrowie Górniczej od sierpnia [MAPA]

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Hybrydy dla policji z miejskim dofinansowaniem