Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 grudnia 2022

Bóbr Górnik w Barbórkę wprowadzi się na skwer przed Sztygarką

Drukuj

W sąsiedztwie pomnika Stanisława Staszica od niedzieli 4 grudnia zamieszka Bóbr Górnik. Nie mamy wątpliwości, że zaprojektowana przez 9-letniego Mikołaja figurka z brązu przyciągnie nie tylko dzieci. 

Mikołaj ma dziewięć lat i głowę pełną pomysłów. Po wizycie w stolicy Dolnego Śląska w głowie zaświtał mu kolejny: Wrocław słynie z figurek krasnoludów, a Dąbrowa Górnicza mogłaby się szczycić figurkami bobrów. Od pomysłów do czynów u Mikołaja droga krótka, więc napisał w tej sprawie list do prezydenta Marcina Bazylaka. Prezydent list przeczytał i zaprosił chłopca na spotkanie. To był początek artystycznej współpracy miasta z trzecioklasistą. 

W kolejnych miesiącach Mikołaj przygotował koncepcję: narysował bobry, nadał im imiona i wymyślił miejsca, w których mogłyby stanąć. Pomagali mu rodzice, a od niedawna również Joanna Słoń z Pracowni Ceramiki Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.

– Pierwszy raz spotkałam się z Mikołajem we wrześniu. Wiedziałam, że w pracowni zjawi się młody człowiek, który chce zaprezentować mi swój pomysł. Byłam ciekawa tego spotkania – wspomina Joanna Słoń.

Mikołaj przygotował szereg szkiców pierwszej figurki.

– Przystąpiliśmy więc do wykonania projektu w formie modelu przestrzennego z gliny. Mikołaj to chłopak pojętny i zdeterminowany. Z wielką chęcią przystąpił do lepienia. Tak powstał Bóbr Górnik – wspomina Joanna Słoń. I podkreśla, że uśmiechu i satysfakcji Mikołaja z zakończonej pracy nigdy nie zapomni.

Odlew figurki w brązie – wedle przygotowanego przez Mikołaja projektu – wykonał Andrzej Gajda z Katowic.

Oficjalne odsłonięcie – z udziałem pomysłodawcy – odbędzie się 4 grudnia, czyli w Barbórkę, jak na Bobra Górnika przystało. Rzeźba stanie na skwerze im. Antoniego Pilarza przed Muzeum Miejskim „Sztygarka”. 

W tym samym dniu Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej ogłosi konkurs plastyczny na maskotkę miasta. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Marcin Bazylak.

– Przygoda Mikołaja to najlepszy dowód na kreatywność dzieci. Dzieci trzeba słuchać, rozmawiać z nimi i pobudzać ich wyobraźnię. Dlatego ogłaszamy konkurs „Rada dobra, polub bobra”, by zobaczyć jak temat bobra pokażą inni młodzi dąbrowianie – zapowiada Iwona Wilk, dyrektor MOPT.

Regulamin konkursu dostępny tu: kliknij, aby pobrać.   

Czytaj więcej

Kultura

Weekend w mieście

Rekreacja

Spotkanie z Treflem w TV

Komunikaty

najem i dzierżawa

Wiadomości

Uczniowie podstawówek mogą napisać „List do św. Mikołaja”