Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 lutego 2018

Bezpieczna Dąbrowa

Drukuj

Kurs pierwszej pomocy, zajęcia z samoobrony, przeciwdziałanie uzależnieniom, akcja edukacyjna na temat czadu. To tylko niektóre elementy programu „Bezpieczna Dąbrowa”, realizowanego w 2018r. w naszym mieście.

– Jego celem jest poprawa stanu i poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Dąbrowy Górniczej. W ramach projektu zdiagnozowane zostaną zagrożenia i miejsca niebezpieczne. Mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje oczekiwania w kwestii ich wyeliminowania. Program zakłada także organizację cyklu zajęć, spotkań i prelekcji, dotyczących poprawy bezpieczeństwa. Skierowany będzie do wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po seniorówmówi Zbigniew Podraza, prezydent miasta.

Jednym z elementów programu jest akcja edukacyjna na temat czadu, a także zakup detektorów tlenku węgla dla osób najbardziej narażonych na jego działanie. 15 lutego, pilotażowo 140 tych urządzeń trafiło do mieszkańców.

– Jako lekarz, doskonale wiem, jak niebezpieczny jest czad. Kilka razy zdarzyło mi się stwierdzać zgon osób, w tym młodych, zatrutych tlenkiem węgla. Tych sytuacji nigdy nie zapomnę. Wiem, że dzięki czujnikom można uniknąć takich tragedii – podkreślił Zbigniew Podraza na spotkaniu, w czasie którego przekazano detektory.

W lutym na klatkach schodowych dąbrowskich bloków pojawią się również plakaty ostrzegające o najczęstszych przestępstwach, jakich ofiarami możemy paść we własnym domu, a także prostych sposobach ich uniknięcia.

 „Bezpieczna Dąbrowa” stawia też na bezpieczeństwo w wymiarze zdrowotnym. Dlatego 21 lutego, przed kolejnym koncertem z cyklu „Dąbrowa łączy pokolenia”, seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad dotyczących słuchu, wzroku i rehabilitacji. W kolejnych miesiącach starsi mieszkańcy będą mogli porozmawiać ze specjalistami z innych dziedzin na temat schorzeń, leczenia i profilaktyki. Takie właśnie są ich oczekiwania, które wyrazili w czasie konsultacji.

Marzec to miesiąc, w którym ruszą spotkania w różnych częściach miasta, nastawione na szczegółowe zdiagnozowanie i wyeliminowanie lokalnych zagrożeń – np. zaczepek i awantur prowokowanych przez nietrzeźwych, niebezpieczeństw, które powodują piraci drogowi, ale także tych związanych z brakiem oświetlenia czy uszkodzeń jezdni i chodników. W marcu wystartują również warsztaty w szkołach,  pokazujące uczniom zgubne skutki zażywania narkotyków i dopalaczy.

W kwietniu odbędą się spotkania, skierowane w głównej mierze do seniorów. Będą okazją, żeby m.in. dowiedzieć się, jak nie paść ofiarą wyłudzenia „na wnuczka” czy „policjanta”, a także jak w momencie zagrożenia udzielić pierwszej pomocy.

Wiosna i maj to czas częstszych rowerowych przejażdżek, dlatego wtedy właśnie akcja skupi się na bezpieczeństwie drogowym użytkowników jednośladów. Działania te obejmą m.in. uczniów i przedszkolaków, uczestników ogólnopolskiego projektu „Rowerowy maj”. Nie zabraknie też zajęć organizowanych wspólnie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Na maj przypadną również spotkania z Rzecznikiem Praw Konsumentów, organizowane na terenie całego miasta we współpracy z parafiami. W ich trakcie m.in. będzie można się dowiedzieć, jak nie dać się nabrać na „triki” nieuczciwych sprzedawców, odstąpić od niekorzystnej umowy czy skutecznie dochodzić swych praw po trefnym zakupie. W ramach „Bezpiecznej Dąbrowy” planowane jest również uruchomienie telefonu zaufania, gdzie o problemach porozmawiać będzie można z psychologiem.

W czerwcu przyjdzie czas na kolejną odsłonę akcji „Bezpieczna dąbrowianka”, czyli bezpłatnych zajęć samoobrony dla kobiet. Latem nie zabraknie też bardzo ważnego zagadnienia związanego z tym sezonem, czyli bezpieczeństwa nad wodą. Specjalny cykl szkoleń i pokazów, nad Pogorią III zorganizuje dąbrowska sekcja Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Planowane jest także opublikowanie mapy najniebezpieczniejszych miejsc nad dąbrowskimi akwenami, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków i gdzie zdecydowanie nie należy się kąpać. Od czerwca do września, podczas pikników rodzinnych w zielonych dzielnicach, nie zabraknie tematyki dotyczącej szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Po wakacjach, na początku roku szkolnego i u progu jesieni, wśród przedszkolaków i uczniów zorganizowano będzie akcja promująca noszenie odblasków, które są bardzo przydatne przy gorszej pogodzie i szybciej zapadającym zmroku. Dla rodziców, przy okazji pierwszych wywiadówek, zorganizowany zostanie kurs pierwszej pomocy. Jesienią wrócą również spotkania dla seniorów

„Bezpieczna Dąbrowa” realizowana będzie przez Urząd Miejski, we współpracy ze służbami i instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, a także organizacjami pozarządowymi, szkołami i przedszkolami, spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi, parafiami, klubami osiedlowymi i Radą Seniorów.

Przekazanie czujników czadu

11

Czytaj więcej

Wiadomości

Budżet Obywatelski według nowych zasad

Komunikaty

Postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości

Wiadomości

Dąbrowskie Śniadanie Wielkanocne. Zgłoszenia do 28 marca

Komunikaty

Obwieszczenie wojewody o zezwoleniu na wejście na teren nieruchomości