Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
20 września 2018

Aktywny i muzyczny weekend

Drukuj

W czasie najbliższego weekendu każdy znajdzie coś dla siebie. Lubiących aktywnie spędzać czas, zapraszamy na sobotni finał Tygodnia Zrównoważonego Transportu. To będzie dzień pełen atrakcji i mobilności. Tych, którzy szukają wytchnienia w dobrym stylu, zapraszamy do Pałacu Kultury Zagłębia na koncerty wieńczące XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.

Piątek, 21 września

Nowy Poczet Władców Polski – Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko
Pałac Kultury Zagłębia hol I piętra godz. 8.00.-20.00.

Nowy poczet stworzony przez Waldemara Świerzego pokazuje postaci zgodnie z tym, jak je kiedyś postrzegano, przez pryzmat emocji, wprost – z ich zaletami, ale też wadami. Nie jest tajemnicą, że Matejko kilku władców pominął. W nowym poczcie prezentowani są wszyscy. Także ci, którzy w naszej historii nie zapisali się złotymi zgłoskami. Powstało łącznie 49 portretów ludzi z krwi i kości, osobowości. Waldemar Świerzy – urodził się 9 września 1931 r. w Katowicach, zmarł 27 listopada 2013 r. w Warszawie. Plakacista, grafik, ilustrator książek, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie, laureat wielu nagród krajowych i międzynarodowych. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki w Polsce i zagranicą. Należał do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców „polskiej szkoły plakatu” z lat 60. i 70. XX wieku. Jest autorem około 2 tys. plakatów, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe, muzyczne i cyrkowe), ale w jego dorobku nie brakuje prac o wymowie społecznej czy sportowej. Świerzy sportretował ponad 250 znanych postaci. Międzynarodową sławę przyniosły artyście plakaty z portretami muzyków (słynny cykl Wielcy ludzie jazzu). Nowy poczet władców Polski jest ostatnim dziełem prof. Waldemara Świerzego.

Moja Mała Ojczyzna, moja Dzielnica, mój Dom
Dom Kultury Ząbkowice godz. 8.00.-18.00.

Moja Mała Ojczyzna, moja Dzielnica, mój Dom… to wystawa fotografii Ząbkowic, dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Fotografie przedstawiają miejsca, elementy i przyrodę tej części miasta. Moja wystawa w pewien sposób oddaje hołd miejscu, w którym żyję, mieszkam, tworzę. To jest właśnie moja Mała Ojczyzna, ukazana przeze mnie, w mój sposób, poprzez moje odczucia i myśli – mówi autorka, Katarzyna Pawlikowska.

Katarzyna Pawlikowska – ukończyła roczne studium fotograficzne w Szkole Fotograficznej Fotoedukacja w Katowicach, roczne warsztaty w warsztaty-fotograficzne.org w Katowicach oraz liczne warsztaty fotograficzne w ZPAF Okręg Śląski w Katowicach. Brała udział w kilkudziesięciu zbiorowych wystawach fotograficznych, m.in. w: Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Opolu, a także w rodzinnym mieście – Dąbrowie Górniczej. Wzięła również udział w projekcie Sztuka Teraz, którego celem jest odkrywanie współczesnej sztuki, a jej fotografia została wybrana z ponad tysiąca innych i była pokazywana w Muzeum Narodowym w Krakowie. Fotografia to jej pasja, forma relaksu, oderwania się od spraw „przyziemnych”, medium zastępujące tysiące słów.

Zrobiłam je [fotografie, przyp. red.] podczas spacerów po okolicy, niektóre kilka lat temu. Chcę pokazać Ząbkowice moimi oczami. Chcę pokazać to, co akurat danego dnia przykuło moją uwagę. Jest to oczywiście tylko fragment mojej Małej Ojczyzny. Fragment, który wiele dla mnie znaczy. […] Wszystko to można tutaj odnaleźć. Wystarczy tylko się przejść i popatrzeć dookoła. Często szukamy jakiś ciekawych rzeczy daleko od naszego domu, a to właśnie tuż obok nas jest wiele ciekawego, którego jeszcze nie odkryliśmy. Część moich fotografii ubarwiłam, zmieniłam, nadając im troszkę więcej optymizmu. Zmienione obrazy naprawiają trochę to, co nie wszystkich może zachwycić, a także ukazują w inny sposób to, co już jest piękne samo w sobie.

XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – koncert finałowy – fagot
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00.

W ramach 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka odbędzie się koncert finałowy z udziałem wszystkich finalistów w kategorii fagot. Koncert ten wyłoni zwycięzców oraz osoby wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu, do której zgłosiło się 70 instrumentalistów. Młodzi muzycy zagrają na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia z udziałem Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert finałowy to ostatni etap przesłuchań dla czwórki uczestników, którzy zostali wytypowani spośród 26 fagocistów zgłoszonych do konkursu. Dla jury to ostatni moment, by rozdzielić miejsca na podium, a dla publiczności okazja, by posłuchać wspaniałej muzyki i przekonać się, jak trudny orzech do zgryzienia mają członkowie jury.

Podczas koncertu czterej finaliści wykonają utwory:
Johann Nepomuk Hummel Koncert F-dur na fagot
Michał Spisak Koncert na fagot (wersja z orkiestrą)

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.

Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji.
Wstęp na koncert finałowy za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej przed koncertem w Kasie PKZ oraz internetowym systemie sprzedaży biletów.

Kids Duathlon
Zapisy w biurze zawodów od 16.00. do 16.50.
Pogoria III Centrum Sportów Letnich i Wodnych Pogoria III godz. 17.00.
Mając nadzieję, że tym razem pogoda nie spłata nam figla, zapraszamy młodych sportowców na Kids Duathlon. Do sportowej rywalizacji zapraszamy maluchy na rowerkach biegowych i dzieci na tradycyjnych rowerach do lat 12.

 Sobota, 22 września 

Turniej Szachowy
Fabryka Pełna Życia godz. 10.30.
Każdy miłośnik tej królewskiej gry będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności w tej królewskiej grze. Szachową przygodę, będą mogły również przeżyć dzieci do lat 14. Zapisy na stronie www.chessarbiter.com lub pod numerem telefonu: 502 550 387.
Zwycięzca turnieju otrzyma samochód Skoda na weekend z pełnym bakiem.
Turniej, organizowany przez Stowarzyszenie Odkrywamy Talenty, odbędzie się w ramach Festiwalu Ludzi Aktywnych.

Mobilny Rajd Rodzinny
Fabryka Pełna Życia godz. 11.30.-17.00.
Przygoda dla tych, którzy wcześniej zgłosili chęć udziału w Rajdzie. Uczestnicy będą przemieszczali się po mieście środkami komunikacji publicznej.

Rowerowa Parada Przebierańców
Urząd Miejski godz. 12.00.
Parada, będąca jednocześnie konkursem na najlepsze przebranie, wyruszy spod Urzędu Miejskiego, by dojechać do Fabryki Pełnej Życia.

Przetestuj Rower Swoich Marzeń
Urząd Miejski godz. 12.00.
Dzięki Mobilnemu Centrum Testowemu Meridy będzie można przetestować jedne z najnowszych modeli rowerów. Szczegóły na testy.rowerymerida.pl

Festiwal Ludzi Aktywnych
Fabryka Pełna Życia godz. 12.00.-19.00.
Strefa targów organizacji pozarządowych i podmiotów ekonomii społecznej.
Strefa aktywności: warsztaty, pokazy, porady specjalistów, atrakcje dla dzieci i młodzieży, osób starszych
Strefa zdrowia: ulica zdrowia
Strefa sportu: pokazy sportowe, zajęcia sportowe i rekreacyjne
Strefa ekologii i zrównoważonego rozwoju
Strefa artystyczna – scena festiwalowa: występy i koncerty lokalnych artystów i przedstawicieli organizacji pozarządowych.

XII Międzynarodowy Koncert Muzyczny im. Michała Spisaka
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00.
W ramach 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka odbędzie się koncert finałowy z udziałem wszystkich finalistów w kategorii róg. Koncert ten wyłoni zwycięzców oraz osoby wyróżnione w tegorocznej edycji konkursu, do której zgłosiło się 70 instrumentalistów. Młodzi muzycy zagrają na scenie Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia z udziałem Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Koncert finałowy to ostatni etap przesłuchań dla czwórki uczestników, którzy zostali wytypowani spośród 22 waltornistów zgłoszonych do konkursu. Dla jury to ostatni moment, by rozdzielić miejsca na podium, a dla publiczności okazja, by posłuchać wspaniałej muzyki i przekonać się, jak trudny orzech do zgryzienia mają członkowie jury.
Podczas koncertu czterech finalistów wykona utwór:
Richard Strauss Koncert nr 2 Es-dur na róg i orkiestrę
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.
Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji.
Wstęp na koncert finałowy za okazaniem bezpłatnej wejściówki dostępnej przed koncertem w Kasie PKZ oraz internetowym systemie sprzedaży biletów.

Dialog, Debata, Zaangażowanie
Fabryka Pełna Życia godz. 17.30.-18.30.
Zapraszamy na debatę mieszkańców z władzami miasta.

Niedziela, 23 września 

Pan Twardowski – Niedzielny Poranek Teatralny
Dom Kultury Ząbkowice godz. 10.30.-11.30.
Pierwszy Niedzielny Poranek Teatralny po wakacyjnej przerwie w PKZ Domu Kultury Ząbkowice! Na scenicznych deskach zobaczymy historię Pana Twardowskiego.
Przedstawienie Pan Twardowski oparte jest na powszechnie znanej legendzie krakowskiej, stanowiącej element naszej narodowej kultury. Podczas spektaklu widzowie będą mogli usłyszeć hejnał krakowski oraz obejrzeć tradycyjne stroje szlacheckie. Humorystycznie potraktowane perypetie tytułowego bohatera, któremu udaje się wyjść cało z opresji dzięki sprytowi i chęci niesienia pomocy innym. Nieprzeciętna gra aktorska, kolorowa scenografia (w tle Zamek na Pieskowej Skale, Maczuga Herkulesa w Parku Ojcowskim) i barwne kostiumy gwarantują fantastyczną zabawę.
Czas trwania: 40 min

XII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka – koncert laureatów
Pałac Kultury Zagłębia godz. 17.00.
Bezpłatne wejściówki na wydarzenie są dostępne w punkcie informacyjnym PKZ.
Muzyczne zwieńczenie 12. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka. Laureaci pierwszych miejsc w kategoriach fagot, róg oraz kontrabas zaprezentują się po raz ostatni na deskach Sali Teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia. Zwycięzcy zagrają z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego 23 września o godzinie 17:00, wykonując wybrane przez siebie, konkursowe utwory.
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej powstała wiosną 1950 r. jako Filharmonia Górnicza Związku Zawodowego Górników. Koncertowali z nią najwybitniejsi artyści z kraju i zagranicy. Obok wszystkich ważniejszych estrad koncertowych w kraju orkiestra kilkakrotnie występowała w Rosji, Słowacji, Czechach, Niemczech, Japonii i na Węgrzech. Filharmonia Zabrzańska w przeszłości została uhonorowana m.in. Nagrodą Światowej Fundacji „Zdrowie, Rozum, Serce” – Lider Promocji Kultury Polskiej. Repertuar orkiestry obejmuje utwory klasycyzmu i romantyzmu oraz dzieła współczesne – szczególnie kompozytorów szkoły śląskiej. W stałych cyklach koncertowych prezentowane są estradowe wykonania oper i operetek.
Sławomir Chrzanowski odbył studia muzyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w 1986 r. ukończył kierunek Teoria Muzyki, a w roku 1989 Dyrygenturę Symfoniczną w klasie prof. Karola Stryi. W 1990 r. w wyniku konkursu objął stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, którą prowadzi do dziś. Razem z orkiestrą dał blisko 2000 koncertów na różnych estradach w kraju i za granicą. Jest honorowym dyrygentem MWC Symphony Orchestra we Frederickburgu (USA). W 2002 r. wystąpił w słynnych salach koncertowych Ameryki – Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Orchestra Hall w Chicago. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji. 

Cały weekend

Dogman godz. 17.00.
Kino Kadr
Gatunek: dramat; kraj produkcji: Włochy, Francja 2018; czas trwania: 102 min
Reżyseria: Matteo Garrone; obsada: Adamo Dionisi, Edoardo Pesce, Gianluca Gobbi
Rewelacja tegorocznego festiwalu Cannes! Złota Palma dla Najlepszego Aktora. Skąpane w deszczu i kokainie włoskie miasteczko i opowieść o małym, wielkim człowieku – psim fryzjerze, który musi się odgryźć.
Mieszkańcy włoskiego miasteczka wiedzą, że Marcello, miejscowy psi fryzjer, nie skrzywdziłby nawet muchy. Niepozorny, ale lubiany przez wszystkich, dzieli swój czas między pracę, wychowywanie córki i okazjonalny handel kokainą. Z powodzeniem unika kłopotów, przynajmniej dopóki nie pojawia się Simone – trzęsący całą okolicą, wiecznie naćpany osiłek. Kiedy po raz kolejny bezwzględnie wykorzysta naiwność Marcella, psi fryzjer będzie musiał się odgryźć.

Kamerdyner godz. 19.30.
Kino Kadr
Gatunek: dramat, historyczny; kraj produkcji: Polska 2018; czas trwania: 145 min
Reżyseria: Filip Bajon; obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek
Kamerdyner to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia.
Mateusz Krol (Sebastian Fabijański), kaszubski chłopiec, po śmierci matki zostaje przygarnięty przez pruską arystokratkę Gerdę von Krauss (Anna Radwan). Dorasta w pałacu. Rówieśniczką Mateusza jest córka von Kraussów Marita (Marianna Zydek). Między młodymi rodzi się miłość.
Ojcem chrzestnym chłopca jest kaszubski patriota Bazyli Miotke (Janusz Gajos), który podczas konferencji pokojowej w Wersalu walczy o miejsce Kaszub na mapie Polski, a potem buduje symbol jej gospodarczego sukcesu: Gdynię.
Traktat wersalski, który daje Polsce niepodległość, sprawia, że von Kraussowie tracą majątek i wpływy. Wszyscy bohaterowie czują, że świat, który znali, wkrótce diametralnie się zmieni. Wśród żyjących obok siebie Kaszubów, Polaków i Niemców narasta niechęć i nienawiść.  Wybucha II wojna światowa. W Lasach Piaśnickich naziści dokonują mordu na ludności cywilnej – pierwszego ludobójstwa tej wojny.

Wystawa (piątek godz. 13.00.-19.00.; sobota, niedziela godz. 16.30.-20.00.)
Galeria Sztuki – Pałac Kultury Zagłębia
Na wystawie będzie można zobaczyć prace z dziedziny fotografii, malarstwa i rysunku. Swoje prace prezentują Sylwia Nowak, Iwona Wilk, Kalina Bańka, Dariusz Nowak, Marek Grabowski, Irena Wiltosińska.

Czytaj więcej

Strona główna

Masz problem? Zadzwoń!

Rekreacja

MKS pokonuje kolejną przeszkodę na drodze do play off

Biznes

W DIP o dofinansowaniu na rozpoczęcie działalności

Wiadomości

Ważny etap budowy nowej drogi w kierunku Gołonoga. Objazd do ulicy Kolejowej [MAPA]