Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
25 października 2021

20 mln zł z Polskiego Ładu na drogę wzdłuż torów i przebudowę al. Zagłębia Dąbrowskiego

Drukuj

W pierwszym naborze do Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Programu Polski Ład samorządy wszystkich szczebli złożyły ponad 8 tys. wniosków.

Dąbrowa Górnicza złożyła trzy wnioski o dofinansowanie: „Modernizacji i przebudowy alternatywnego układu dla głównej osi komunikacyjnej w Dąbrowie Górniczej” (20 mln zł) , „Rozbudowy, przebudowy i termomodernizacji budynku Szkoły Podstawowej nr 26” (25.075.000,00 zł), a także „Przebudowy budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Dąbrowie Górniczej” (4.207.500,00 zł).

Wyniki pierwszego naboru rząd ogłosił w poniedziałek.

– W pierwszym naborze złożyliśmy trzy wnioski i cieszę się, że przynajmniej jeden znalazł uznanie. Potrzeb w mieście mamy wiele, do rozwiązania wszystkich jesteśmy przygotowani, mamy projekty. Jedyne o co zabiegamy to dofinansowanie, ponieważ z powodu zmian w systemie podatkowym dochody własne samorządów są coraz niższe – mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Będzie rondo na skrzyżowaniu al. Zagłębia Dąbrowskiego z ul. Wybickiego

Projekt „Modernizacji i przebudowy alternatywnego układu dla głównej osi komunikacyjnej w Dąbrowie Górniczej”  to w zasadzie dwie inwestycje: drugi etap przebudowy alei Zagłębia Dąbrowskiego oraz budowa łącznika alei z ulicą Kolejową.

– Poprzez trwającą już budowę przedłużenia ul. Kolejowej do ul. Perla tworzymy alternatywę dla przejazdu przez śródmieście. Ta alternatywa będzie miała całkowite uzasadnienie właśnie dzięki budowie łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego, bo obecnie ulice Kraszewskiego, Kotarbińskiego i Konarskiego nie są przygotowane na obsługę takiego ruchu – podkreśla Marcin Bazylak.

Drugi etap przebudowy alei Zagłębia Dąbrowskiego – od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia w rejon centrum przesiadkowego w Gołonogu – będzie bliźniaczo podobny do pierwszej części inwestycji. Zmieni się więc geometria jezdni – zewnętrzny pas ruchu będzie miał 3,25 m, a wewnętrzny 3 m – dzięki czemu powiększy się pas zieleni. Dodatkowo po obu stronach alei powstaną chodniki, drogi rowerowe oraz ciąg pieszo-rowerowy.

Przeznaczony do przebudowy odcinek al. Zagłębia Dąbrowskiego

W rejonie przejść dla pieszych jezdnie zostaną zawężone do jednego pasa, co pozwoli uspokoić ruch i zwiększy bezpieczeństwo pieszych oraz rowerzystów, korzystających z przejazdów.

Najważniejsza zmiana zajdzie na skrzyżowaniu z ul. Wybickiego, na którym powstanie rondo. Dzięki niemu kierowcy zyskają możliwość wjazdu w aleję bez konieczności zawracania na skrzyżowaniu z ul. Uklańskiego (dawna Piecucha).

Widok na skrzyżowanie al. Zagłębie Dąbrowskiego i ul. Wybickiego, gdzie powstanie rondo

Pierwszy etap przebudowy al. Zagłębia Dąbrowskiego został zrealizowany w 2020 roku. Efektem wartej ponad 9,3 mln zł inwestycji było m.in. powstanie rond na skrzyżowaniach z ulicami Graniczną i Tysiąclecia.

Nowy odcinek drogi wzdłuż torów kolejowych

Budowa łącznika ul. Kolejowej z aleją Zagłębia Dąbrowskiego oznaczać będzie częściową przebudowę już istniejącego ronda przy ul. Konopnickiej oraz skierowanie ruchu na nową drogę wzdłuż torów w kierunku alei. Dzięki temu pominięte zostaną ulice Kraszewskiego i Kotarbińskiego oraz ciasna aleja Poniatowskiego i zatłoczone skrzyżowanie z aleją Majakowskiego.

Nowa droga połączy się z istniejącym wiaduktem w ciągu ul. Granicznej. Pierwszeństwo w tym miejscu będą mieć kierowcy jadący wzdłuż nowej „obwodnicy”, zaś wyjeżdżający od strony ulicy Łączącej będą musieli ustąpić im pierwszeństwa.

Nowa droga wzdłuż torów połączy ul. Kolejową z al. Zagłębia Dąbrowskiego

Na nowej drodze ma zostać wydzielony pas do lewoskrętu w kierunku ulicy Łączącej. Jednocześnie planuje się wyznaczenie pasa włączeniowego ułatwiającego włączenie się do ruchu od ulicy Łączącej (z wiaduktu) w kierunku alei Zagłębia Dąbrowskiego.

 

Czytaj więcej

Biznes

Przedsiębiorcy z regionu spotkają się w Fabryce. Można przyjść i porozmawiać

Strona główna

Miasto wspiera opiekę żłobkową nad najmłodszymi

Strona główna

Danusia, która trzyma sztamę z wiatrem

Wiadomości

Przedszkole z Manhattanu czeka wielka metamorfoza