Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
17 marca 2023

19. Festiwal Nauki Akademii WSB

Drukuj

Czy zielony transport jest aż tak bardzo zielony? Jak może wyglądać świat napędzany wodorem, czym jest BHP mózgu i czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem? Odpowiedzi między innymi na te pytania będzie można poznać podczas 19. Festiwalu Nauki Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 20 – 25 marca, a w programie blisko 100 godzin spotkań, wykładów i warsztatów.

Festiwal Nauki Akademii WSB to cykliczne wydarzenie, którego głównym celem jest popularyzowanie nauki. Wydarzenie przybliża uczestnikom tematykę prowadzonych przez uczelnię badań naukowych, przedstawiając je w możliwie zrozumiałej, atrakcyjnej formie, sprzyjającej rozbudzeniu ciekawości świata i radości jego poznania. Podczas imprezy odbywają się liczne spotkania z przedstawicielami Akademii WSB oraz zaproszonymi gośćmi ze świata nauki, kultury i biznesu.

– Festiwal Nauki już od niemal dwóch dekad gości w Dąbrowie Górniczej. Rokrocznie przyciąga rzesze zainteresowanych naukowymi nowinkami, szukających inspiracji czy pragnących odkryć trendy dominujące w różnorodnych dziedzinach. Festiwalowe wykłady, dyskusje czy warsztaty na przestrzeni lat zgromadziły uczestników liczonych w tysiącach. To osoby w różnym wieku, m.in. uczniowie, studenci, aktywni zawodowo czy seniorzy. Wszystkich jednak łączy chęć zdobycia wiedzy i osobistego rozwoju, a Festiwal Nauki jest wydarzeniem, które to umożliwia. Cieszę się, że w organizację imprezy, która na dobre zadomowiła się w mieście, swój wkład – jako współorganizatorzy czy partnerzy – ma samorząd i dąbrowskie instytucje – mówi Marcin Bazylak, Prezydent Dąbrowy Górniczej.

Festiwal wpisuje się w koncepcję promocji przez uczelnię idei kształcenia ustawicznego, zachęcającej do zdobywania wiedzy przez całe życie.

– Festiwal Nauki Akademii WSB udowadnia, że na naukę zawsze jest dobry czas! Program został przygotowany w taki sposób, aby pozwalał na obcowanie z nauką wszystkim uczestnikom, bez względu na wiek. Każdego roku dokładamy starań, aby program był jeszcze bogatszy i bardziej interesujący, niż w latach poprzednich i miał wymiar międzynarodowy. Stawiamy na różnorodność, ciekawych gości z kraju i zagranicy oraz pokazywanie nauki z różnych stron. Dlatego też podczas trwania Festiwalu Nauki poruszymy takie zagadnienia, jak wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja, nowinki technologiczne, zrównoważony rozwój, rozwój osobisty, kobiety liderki czy ekologia i zmiany klimatyczne – mówi dr hab. Zdzisława Dacko-Pikiewicz, prof. AWSB, Rektor Akademii WSB.

Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki Akademii WSB została podzielona na pięć obszarów tematycznych:

• Women leaders,

• Scenariusze przyszłości,

• Zielony świat – zrównoważony rozwój,

• Work-life integrity,

• Cyfrowa transformacja.

W trakcie trwania Festiwalu odbędą się wykłady, warsztaty, laboratoria, pokazy, debaty, dyskusje panelowe, które prowadzone będą przez wybitnych naukowców i ekspertów, z kraju i zagranicy. Wydarzenia w ramach Festiwalu Nauki odbędą się stacjonarnie w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej oraz w Wydziałach Zamiejscowych Uczelni w Cieszynie, Olkuszu, Krakowi i Żywcu, a także w Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej i Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Udział w Festiwalu Nauki jest bezpłatny, a na wydarzenia obowiązują zapisy: tutaj.

Pierwszy dzień Festiwalu poświęcony będzie kobietom-liderkom. Magdalena Kieferling powie czym jest pewność siebie w komunikacji i jak można wygrać na własnej autentyczności. Senator Beata Małecka–Libera przedstawi stereotypy związane z kobietami w polityce, a prof. dr hab. Mirosława Nowak-Dziemianowicz spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak kobiety mogą zdobyć szczęście, jak je rozwijać i przede wszystkim, jak go nigdy nie stracić.

Podczas dnia poświęconego scenariuszom przyszłości uczestnicy dowiedzą się czym jest Inżynieria biomedyczna i jak nowoczesna technika może pomagać lekarzom, o czym opowie Krzysztof Mędrala, CEO firmy MedApp. Bohumil Horak pokaże, jak może wyglądać świat napędzany wodorem i zaprezentuje uczestnikom samochód wodorowy. Tego samego dnia Tomasz Sernicki z firmy Drim Robotics powie czy roboty zastąpią ludzi i zaprosi na pokaz robotów Universal Robots.

Trzeci dzień Festiwalu poświęcony będzie zrównoważonemu rozwojowi. Tego dnia dr Agnieszka Sobol opowie, jakie są kierunki rozwoju miast w obliczu wyzwań i zmian klimatu, a studentka Akademii WSB Kamila Ciszewska uświadomi uczestnikom czym jest kryzys klimatyczny, czym jest greenwashing i jakie są aktualne nastroje klimatyczne wśród młodzieży. Z kolei dr Jacek Karcz powie czy zielony transport jest aż tak bardzo zielony, jak nam się wydaje, a dr Grzegorz Kinelski postara się uświadomić uczestnikom Festiwalu, że smart city to nie tylko technologie. Wykładom i pokazom tego dnia będzie towarzyszyła wystawa fotografii Radosława Kaźmierczaka „Zielone miasta”.

Jednym z motywów przewodnich podczas Festiwalu będzie work-life integrity. Prof. Jerzy Bralczyk zaprezentuje uczestnikom czym jest sztuka mówienia i jak mówić do innych tak, aby nas słuchali. Z kolei dr Marta Czerwiec i lek. med. Małgorzata Bora powiedzą czym jest BHP mózgu i jak dbać o sprawność umysłu na co dzień. Były sędzia, Jarosław Gwizdak, spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie jak być prawnikiem w czasach kryzysów, a prof. AWSB dr Anna Syrek-Kosowska powie czym jest DOBRO-stan i jak zadbać o siebie w świecie do BANI. Adam Szaja, autor bloga smakksiazki.pl porozmawia z Mariuszem Szczygłem i wspólnie z uczestnikami dowie się, czy w ramach swojej pracy reporter może koloryzować i ile fikcji jest w reportażach.

Wśród tematów poruszanych podczas Festiwalu będzie też cyfrowa transformacja. Dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB, wspólnie z uczestnikami, zastanowią się, czy sztuczna inteligencja przejmie kontrolę nad światem, a dr inż. Karol Jędrasiak zaprezentuje możliwości wykorzystania wirtualnej rzeczywistości w nauce i praktyce. Rok 2023 został ogłoszony rokiem Wisławy Szymborskiej, dlatego też w dniu poświęconemu transformacji cyfrowej dr hab. Michał Rusinkiem, prof. UJ, spróbuje odpowiedzieć na pytanie czy w XXI wieku potrzebujemy poezji. Spotkanie autorskie poprowadzi prof. Dariusz Rott.

Festiwal Nauki w Akademii WSB to nie tylko ciekawe wykłady, ale także inspirujące debaty. Uczestnicy będą mogli posłuchać dyskusji o tym, jak będzie wyglądał przemysł przyszłości 2023. Wśród panelistów: Tomasz Zjawiony, Janusz Dramski, Łukasz Bodnar. Dyskusję poprowadzi dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB. Odbędzie się również debata pt. „Świat ciągłych zmian. I jak się w tym odnaleźć?”, w której udział wezmą: prof. Eugeniusz Gatnar, prof. Krzysztof Jajuga oraz Marek Zuber, a całość poprowadzi dr Rafał Rębilas.

W poprzednich 18 edycjach uczestniczyło ponad 250 000 osób, w tym mieszkańcy Dąbrowy Górniczej i innych miast województwa śląskiego, uczniowie szkół podstawowych i średnich, studenci, słuchacze studiów podyplomowych i doktoranci.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki, Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ośrodka Rozwoju Edukacji, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza.

Czytaj więcej

Strona główna

Nabór dzieci do klas pierwszych szkół podstawowych na rok szkolny 2024/2025

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Kasprzaka 25 i ul. Polcera

Kultura

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej przy Drodze Wojewódzkiej nr 790