Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
27 lutego 2019

108 niezwykłych lat

Drukuj

16 marca 2019 roku przypadają 108 urodziny pani Honoraty. To najstarsza mieszkanka miasta. Ofiarujmy jej wiele ciepłych słów, radości i szczęścia. Już dziś zachęcamy wszystkich do składania życzeń za pośrednictwem kartek pocztowych. W dniu urodzin, przekaże je prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak, który osobiście złoży pani Honoracie życzenia.

***

Rok 1911. Zwodowano Titanica, Maria Skłodowska – Curie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, zaś papież Pius X zreformował brewiarz. Tego samego roku Las Vegas uzyskało prawa miejskie, a Jerzy V został koronowany w Opactwie Westminsterskim. Za 5 lat Dąbrowa Górnicza stanie się miastem.

I właśnie tu, u nas, w Dąbrowie Górniczej, 16 marca 1911 roku przy ul. Miejskiej, usytuowanej w pobliżu Huty Bankowej przychodzi na świat Honorata Gass. Jej rodzicami są Magdalena i Antoni. Matka umiera bardzo wcześnie, osierocając Honoratę i jej siostrę Magdalenę. Dziewczynki jej nie pamiętają. Ojciec, maszynista lokomotywy parowej w Hucie Bankowej żeni się powtórnie. Nowa żona zajmuje się jednak swoimi dziećmi. – Macocha nie była dobrą kobietą – wspomina pani Honorata.

Jako młoda dziewczyna opiekuje się dziećmi w rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej pracuje u niemieckiego bauera w gospodarstwie rolnym.

– Jako „miastowa” panna nie miałam pojęcia o pracy na wsi, doglądaniu zwierząt, dojeniu krów, było mi bardzo ciężko, często też „obrywałam” od żony gospodarza. Jako, że nie nadawałam się do tej pracy – przenieśli mnie do fabryki zbrojeniowej – wspomina.

Po wojnie pani Honorata wraca do Dąbrowy Górniczej. W 1946 roku wychodzi za mąż za górnika, Jana Dziechciarza i przeżywa z nim w małżeństwie ponad 30 lat. Nie mają dzieci. Mąż zmarł w 1980 roku. W 1981 roku wychodzi drugi raz za mąż za kuzyna pierwszego męża, Mieczysława Dziechciarza, również górnika. Małżeństwo trwa jednak tylko rok, w 1982 roku ponownie zostaje wdową.

Mając 103 lata przewraca się i łamie kość biodrową. Lekarze decydują się na operację wszczepienia endoprotezy, tylko dlatego, że wyniki badań są zaskakująco dobre, a gęstość kości odpowiada osobie 60. letniej. Po dwóch tygodniach opuszcza szpital i powraca do pełnej sprawności.

Pani Honorata nie posiada najbliższej rodziny. Opiekuje się nią dalekie kuzynostwo, pielęgniarka środowiskowa, może liczyć także na pomoc uczynnych sąsiadów. To im należą się szczególne podziękowania – państwu Teresie i Wiesławowi Więcławkom, za codzienne doglądanie i zakupy. Drugą wspierającą sąsiadką jest pani Lidia Jasińska.

Jeszcze parę lat temu pani Honorata była energiczna i dziarska, dzisiaj porusza się przy pomocy laseczki i nie wychodzi już z domu. Wciąż chętnie spaceruje po mieszkaniu i balkonie. Wiele uśmiecha się i na bieżąco śledzi wydarzenia w Polsce i na świecie.

108 niełatwych lat życia to ogromny bagaż doświadczeń – pomimo to Pani Honorata jest bardzo pogodną osobą, cieszy się, gdy wokół niej coś się dzieje i odwiedzają ją ludzie. Jako wspaniała gospodyni gości wszystkich bardzo serdecznie. Uważa, że należy niewiele jeść i dużo się modlić. Żartuje, że Pan Bóg o niej chyba zapomniał…

16 marca przypadają 108 urodziny Pani Honoraty. To najstarsza mieszkanka miasta. Życzymy jej wszystkiego dobrego, zdrowia, energii, małych codziennych przyjemności.

Wspólnie z dziennikarzami Telewizji Kablowej Telpol prosimy wszystkich mieszkańców miasta, wszystkich zainteresowanych o przesłanie jubilatce życzeń urodzinowych. Pani Honorata będzie pewnie zadziwiona i zaskoczona, liczymy także, że szczęśliwa i radosna. Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do składania życzeń za pośrednictwem kartek pocztowych. W dniu urodzin, przekaże je prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak, który osobiście złoży pani Honoracie serdeczne życzenia.
P.S. Jesteśmy umówieni z panią Honoratą na świętowanie jej kolejnych urodzin. Obiecała nam to.

Lucyna Stępniewska/Tomasz Burek

Prosimy o przesyłanie lub podanie kartek do 15 marca na adres:
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
ul. Graniczna 21
41-300 Dąbrowa Górnicza
z dopiskiem „Życzenia urodzinowe Honoraty Dziechciarz”.
Kartki i laurki można pozostawić także w Miejskim Centrum Informacji w Centrum Handlowym „Pogoria”.

https://www.facebook.com/telpoltv/videos/1259065334241822/

Czytaj więcej

Wiadomości

Poradnia onkologiczna w Przychodni Merkury

Biznes

II przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej