Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.

Inne przyrodniczo cenne obiekty i obszary

Drukuj

 

Bagna nad Trzebyczką
Obszar bagien rozciąga się na terenie starego koryta rzeki Trzebyczki w dzielnicy Antoniów. Dolina rzeki Trzebyczki, mimo częściowego odkształcenia stosunków wodnych prezentuje wysoką wartość przyrodniczą. Są to obszary wodno – błotne i zabagnione stanowiące siedliska wielu zanikających gatunków roślin i zwierząt. Przy brzegach dawnego koryta rzeki i w strefie wysiękowej przy lewej krawędzi doliny wykształcają się zbiorowiska łęgowe. W łęgach tych wystęują takie rzadkie gatunki chronione jak: ciemiężyca zielona, omieg górski – jest to nowo odkryte, jedyne znane stanowisko omiega górskiego na obszarze administracyjnym Dąbrowy Górniczej i jedno z niewielu znanych na Wyżynie Śląskiej.

Bielowizna
Jest to obszar o powierzchni 2,56 ha, położony w dzielnicy Ząbkowice. Stanowi on cenny przyrodniczo fragment doliny Trzebyczki z naturalnym biegiem rzeki i towarzyszącymi mu zbiorowiskami łęgów i olsów oraz siedliskami chronionych gatunków roślin i zwierząt. Występują tam, będące pod ochroną całkowitą takie rośliny jak: barwinek pospolity, chrobotek reinferowy, kruszczyk rdzawoczerwony i szerokolistny, listera jajowata, płucnica islandzka, pomocnik baldaszkowaty, wawrzynek wilcze łyko, wyblin jednolistny.

Stanowisko wilczomlecza
Na obszarze miasta stwierdzono jedyne w Polsce stanowiska wilczomlecza pstrego (Euphorbia epithymoides), gatunku zagrożonego wyginięciem, umieszczono w Polskiej czerwonej księdze roślin. Cała krajowa populacja tej rośliny rośnie tylko na jednym stanowisku, którego przeważająca część mieści się w obrębie północnych obrzeży Dąbrowy Górniczej – Trzebiesławickich Wzgórz.

Bukowa Góra
Teren wstępnie określany jako projektowany rezerwat „Buczyny”, posiada walory predestynujące go do objęcia ochroną. Do tych walorów należy przede wszystkim szczególne nagromadzenie gatunków chronionych, zarówno zwierząt jak i roślin. Również ogólne bogactwo florystyczne i faunistyczne korzystnie wyróżnia ten teren. Dominujące tu zbiorowisko buczyny storczykowej, niezbyt częste i zajmujące niewielkie powierzchnie na obszarze wyżyny Śląskiej, można zaliczyć do największych walorów „Buczyn”. Lasy tego terenu znajdują się pod zarządem Nadleśnictwa Siewierz.