Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
5 października 2022

Przedszkole z Manhattanu czeka wielka metamorfoza

Drukuj

Placówka z al. Piłsudskiego 28 będzie dziewiątym przedszkolem, którego modernizację z unijnym dofinansowaniem miasto zaplanowało w latach 2020-2022.

W związku z planowanymi pracami mali podopieczni placówki z Manhattanu nowy rok przedszkolny rozpoczęli już w tymczasowej siedzibie, którą stał się budynek III LO przy ul. Prusa.

– Cieszy nas wiele rzeczy, które zyskamy dzięki modernizacji: sala do rekreacji oraz pomieszczenia do dodatkowych zajęć specjalistycznych, a także taras, który dzięki gruntownemu remontowi stanie się dodatkową przestrzenią do zajęć – mówi Olga Pytloch, dyrektor Przedszkola nr 32.

W trakcie prac znacznie powiększy się także główna szatnia, co przy 250 dzieciach, które na co dzień korzystają z 10-oddziałowego przedszkola, ma niebagatelne znaczenie.

Zwyczajowo już, jak przy wszystkich wcześniejszych modernizacjach przedszkoli, wszystkie sale zyskają własne łazienki i toalety, a placówka zostanie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– W zakresie prac będzie także m.in. modernizacja systemu wentylacji, wymiana okien i drzwi, ocieplenie ścian i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej oraz wymiana instalacji: elektrycznej, centralnego ogrzewania czy wodno-kanalizacyjnej – wylicza Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów.

Projekt przewiduje także przebudowę dróg dojazdowych, wykonanie nowych alejek na placu zabaw, a także nasadzenia zieleni.

Przetarg na modernizację przedszkola nr 32 został ogłoszony pod koniec września, w październiku poznamy oferty zainteresowanych zleceniem prac.

Prawie 11 mln zł na termomodernizację przedszkoli

Na poprawę efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej Dąbrowa Górnicza pozyskało prawie 11 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu wsparciu w latach 2020-2022 zmodernizowano siedem przedszkoli ( nr 1, 4, 9, 14, 20, 29 i 39), a prace w ósmej placówce (nr 36) mają zakończyć się w październiku.

Dziewiątą i ostatnią placówką, która przejdzie gruntowną modernizację przy udziale wspomnianego dofinansowania, będzie Przedszkole nr 32.

Warto podkreślić, że przy okazji termomodernizacji miasto znacznie zwiększa zakres prac, finansując dodatkowe zadania. W efekcie na prace w ośmiu wymienionych placówkach wydano ponad 44 mln zł brutto:

 1. Przedszkole nr 1: 5 249 158,88 zł brutto.
 2. Przedszkole nr 4: 5 445 514,09 zł brutto.
 3. Przedszkole nr 29: 4 675 442,92 zł brutto.
 4. Przedszkole nr 9: 3 791 919,72 zł brutto.
 5. Przedszkole nr 39: 7 377 859,69 zł brutto.
 6. Przedszkole nr 14: 4 550 764,57 zł brutto.
 7. Przedszkola nr 20: 5 648 457,42 zł brutto.
 8. Przedszkole nr 36: wartość umowy 7 735 816,06 zł brutto.

Niezależnie od wymienionych powyżej inwestycji, miasto pozyskało ponad 16 mln zł dofinansowania na modernizację Zespołu Szkół nr 4. Przy okazji rozpoczętych we wrześniu prac zyska więc także Przedszkole nr 3, które jest częścią kompleksu na Łęknicach.

Modernizacja przedszkoli nie tylko z unijnym wsparciem

W Dąbrowie Górniczej funkcjonuje 29 przedszkoli, zespołów szkolno-przedszkolnych i oddziałów przy szkołach podstawowych, zapewniających opiekę dla dzieci w wieku 3-6 lat. Przedszkole dla niepełnosprawnych działa również w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.

Modernizacja placówek przedszkolnych realizowana jest nie tylko z wykorzystaniem funduszy europejskich, ale również w całości z budżetu miasta. Tak było m.in. w przypadku Przedszkola nr 11 przy ul. Krasińskiego, które w nowej odsłonie działa od września 2021 roku. Na tę inwestycję miasto przeznaczyło ponad 16 mln zł brutto.

 

9

Czytaj więcej

Wiadomości

Poradnia onkologiczna w Przychodni Merkury

Biznes

II przetarg na najem przy ul. Żeglarskiej

Rekreacja

Weekend w mieście

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości położonych przy ul. Transportowej i ul. Rudnej