Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 kwietnia 2024

Majowe święta pod biało-czerwoną

Drukuj

Majówka to nie tylko czas odpoczynku, ale również obchodzenia państwowych świąt i ważnych rocznic. Nie inaczej będzie w Dąbrowie Górniczej.

1 maja przypada Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, nazywany też Świętem Pracy. 2 maja to Dzień Flagi, a 3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja.

  • 1 maja o godz.11, pod pomnikiem „Bohaterom Czerwonych Sztandarów” na pl. Wolności, złożone zostaną kwiaty.
  • 3 maja o godz.11, pod pomnikiem Żołnierza Zwycięzcy na gołonoskim placu Bema, zaplanowano złożenie kwiatów.

O majowych świętach przypominać będą również polskie flagi, w liczbie 2000, rozwieszone na ulicach miasta. Pojawią się w centrum, w parku Zielona, nad Pogorią III, na Mydlicach, w Gołonogu, na Łęknicach i Piekle, w Antoniowie, w Strzemieszycach, na Sikorce, w Ząbkowicach, w Ujejscu, w Trzebiesławicach, w Tucznawie, w Łośniu, w Łęce, w Rudach, w Okradzionowie, w Kuźniczce Nowej i Błędowie. Oprócz tego, nad Pogorią III, w parku Zielona, przy ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i wzdłuż fragmentu ul. Piłsudskiego, powiewać będą flagi Unii Europejskiej.

Od 1 maja 2004 r. Polska jest członkiem Unii Europejskiej. 20 lat obecności Polski w zjednoczonej Europie uczcić będzie można podczas pikniku w parku Zielona, który odbędzie się 3 maja. Początek o godz.13. Więcej informacji.


Pierwsze obchody Święta Pracy w naszym regionie datuje się na koniec XIX wieku. W Zagłębiu Dąbrowskim był to dzień, w którym robotnicy domagali się godnych warunków pracy oraz wysuwali hasła niepodległości Polski.

Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 Maja jest świętem ustanowionym w 1919 r.  Przez okres zaborów oraz w czasach PRL publiczne obchodzenie tego dnia było zabronione. Po demokratycznych przemianach, ten dzień ponownie stał się świętem państwowym w 1990 r. Co ciekawe, rocznica uchwalenia majowej konstytucji to także święto państwowe Litwy.

Konstytucja 3 Maja była pierwszym takim dokumentem w nowożytnej Europie, a drugim na świecie po konstytucji amerykańskiej. Przyjęto ją podczas obrad tzw. Sejmu Wielkiego. Dla chylącej się ku upadkowi Rzeczpospolitej konstytucja miała być ratunkiem. Wprowadzała trójpodział władzy – na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, ograniczała rozbuchaną demokrację szlachecką, likwidując niesławne liberum veto w Sejmie i ograniczając prawa polityczne biedoty szlacheckiej, zwiększała za to prawa mieszczan i zapowiadała poprawę doli warstwy chłopskiej.

Czytaj więcej

Kultura

„Biblioteka. Lubię tu być”. Zbliża się tydzień bibliotek

Biznes

Ciekawa oferta dla przedsiębiorczych. Sprawdź, co DIP przygotował na maj

Wiadomości

Szkolna metamorfoza. Kuchnia i jadalnia jak nowe

Rekreacja

MKS zostaje w ekstraklasie, ale walczy dalej