Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
25 marca 2024

Zmarł Jerzy Talkowski. Pogrzeb byłego prezydenta odbędzie się 28 marca

Drukuj

Zmarł Jerzy Talkowski – samorządowiec, były radny miejski i trzykrotny prezydent Dąbrowy Górniczej. Miał 89 lat. Ceremonia żałobna zostanie odprawiona 28 marca o godzinie 13.00 na cmentarzu przy ul. Zuzanny w Sosnowcu Zagórzu.

W głównym budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej, która była szczególnie bliska prezydentowi Talkowskiemu, wystawiona została Księga Kondolencyjna. Będzie ona dostępna do końca kwietnia 2024 roku.

Jerzy Talkowski urodził się 28 września 1934 roku w Sosnowcu. Ukończył Liceum Ogól­nokształcące im. W. Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej oraz studia wyższe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach.

W latach 1956-1962 pracował na stanowisku kierownika sekcji organiza­cji pracy Huty Ferrum, w latach 1962-1981 był kierownikiem działu planowa­nia techniczno-ekonomicznego Huty Bankowej w Dąbrowie Górniczej. Pełnił funkcję dyrektora naczelnego Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego w Bytomiu (1984-1990). Przez trzydzieści pięć lat pracował jako nauczyciel w zagłębiowskich szkołach średnich.

Działalność samorządową rozpoczął w latach 70. XX wieku. Był radnym, wiceprze­wodniczącym, a następnie przewodniczącym Rady Miejskiej w Dąbrowie Gór­niczej. W latach 1982-1983 i 1990-1991 pełnił funkcję prezydenta Dąbrowy Górniczej. W 2002 roku zwyciężył w wyborach bezpośrednich, po raz trzeci obejmując funkcję prezydenta miasta.

Był inicjatorem wielu przedsięwzięć na rzecz rozwoju Dąbrowy Górniczej. Opracował m.in. koncepcję budowy stacji utyli­zacji odpadów komunalnych, powołał inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Spo­łecznych, doprowadził do utworzenia w Dąbrowie Górniczej Szkoły Muzycznej I stopnia, dwóch przedszkoli, Liceum Ogólnokształcącego nr 5, szkoły podstawowej dla dzieci niedowidzących oraz drugiego w kraju przyszkolnego obserwatorium astronomicznego.

Był aktywnym działaczem kultury. Dzięki jego staraniom wyremontowano siedziby Muzeum Miejskiego „Sztygarka” oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. Był pomysłodawcą i organizatorem Orkiestry Kameralnej Zagłębia Dąbrowskiego. Po kilkunastoletnich staraniach zorganizował I Kongres Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Zainicjował Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka.

Należał do Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Naczelnej Organiza­cji Technicznej, Zagłębiowskiego Towarzystwa Ekonomicznego (przewodni­czący), Komisji Porozumiewawczej Towarzystw Regionalnych Zagłębia Dą­browskiego (przewodniczący), Towarzystwa Naukowej Organizacji i Zarządza­nia oraz Stowarzyszenia Inżynierów Techników Przemysłu Hutniczego.

Był laureatem tytułu „Super Dąbrowianina Roku 2002” oraz Złotego Lauru im. A. Piwowara przyznanego przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej „Odrodzenie”. W grudniu 2023 roku został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.   Ponadto odznaczono go m.in.: Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzy­żem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką Ministra Budow­nictwa.

 

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w rejonie ul. Kazdębie

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dzień Ziemi w parku Zielona

Rekreacja

Nadrzędny cel: wygrać derby