Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści
 • Wersja dla niedowidzących Ikona wersja dla niedowidzącychWersja dla niedowidzących
 • Ikona wersja dla niepełnosprawnych Wersja dla niepełnosprawnych
 • Wielkość czcionki
  Zmniejsz rozmiar czcionki
  Zwiększ rozmiar czcionki
 • BIP

Dostępne skróty klawiszowe:

 • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
 • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
 • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
 • ALT + 2 Przejście do treści.
 • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
 • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
 • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
16 grudnia 2022

Zima nie odpuszcza, śnieg daje się we znaki

Drukuj

Zimowa aura nie jest łaskawa dla pieszych i kierowców. Intensywne opady śniegu utrudniają przemieszczanie się po drogach i chodnikach. Pełne ręce roboty mają służby miejskie. O swoich obowiązkach nie powinni zapominać także właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości.

„Akcja Zima”, czyli wszystko co związane jest z usuwaniem skutków opadów śniegu i działania mrozu, żeby utrzymać przejezdność dróg i drożność chodników, trwa od listopada do końca marca. W razie niesprzyjającej aury, działania prowadzone będą także w kwietniu. W Dąbrowie Górniczej głównym wykonawcą jest Alba MPGK.

Zgłoszenia dotyczące zaśnieżonych i oblodzonych gminnych dróg i chodników przyjmuje Alba MPGK – 600 405 627

Za stan dróg i chodników odpowiadają również właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Zimą muszą odśnieżać i posypywać oblodzone miejsca, a także usuwać zwisające sople i śnieg zalegający na dachach budynków.

W Dąbrowie Górniczej zimowym utrzymaniem przez miasto objętych jest 387 km 410 m dróg publicznych (416 ulic) i 15 km 383 m dróg wewnątrzosiedlowych, co daje łącznie 402 km 793 m. Odśnieżaniem i odladzaniem objętych jest również 702 992 m2 chodników, alejek, parkingów i dróg rowerowych, w tym 227 413 m2 terenów wewnątrzosiedlowych.

Drogi publiczne podzielone są na cztery standardy zimowego utrzymania: I standard – 35,875 km, II standard – 186,516 km, III standard – 99, 530 km, IV standard – 65,489 km. Po ustaniu opadów, w I standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., a błoto pośniegowe może występować do 6 godz. W II standardzie śnieg luźny może zalegać do 4 godz., błoto pośniegowe może występować do 6 godz., może występować cienka warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu do 6 godz. W III standardzie śnieg luźny może zalegać do 6 godz., błoto pośniegowe może zalegać do 8 godz., może występować warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu samochodów osobowych do 6 godz., zaspy, języki śnieżne mogą występować do 6 godz. W IV standardzie śnieg luźny może zalegać do 8 godz., śnieg zajeżdżony może występować, języki śnieżne mogą występować, zaspy mogą występować do 8 godz., dopuszcza się przerwy w komunikacji do 8 godz.

Alba MPGK ma w dyspozycji 15 pługo-posypywarek, 15 ciągników, 10 samochodów dostawczych, 2 ładowarki i 1 pług wirnikowy, a także dyspozytorów i pracowników fizycznych, którzy ręcznie odśnieżają chodniki. 

Czytaj więcej

Wiadomości

Zagłębiowskie Centrum Onkologii uruchamia Ośrodek Raka Piersi

Strona główna

Obiad dla Seniora. Miejski program dla osób od 60. roku życia

Rekreacja

Polskie starcie w Lidze Mistrzów. Europejska siatkówka w hali „Centrum”

Nieruchomości

Przetargi na sprzedaż nieruchomości