10 czerwca 2019

Żar tropików

Na dworze upał. Przypominamy, jak sobie z nim radzić.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie 2 stopnia dotyczące upałów. Zgodnie z prognozami, temperatura w ciągu dnia może sięgnąć 33 st. C.

Dąbrowskie Wodociągi zainstalowały i uruchomiły kurtyny wodne, przy których można znaleźć orzeźwienie. Znajdują się w uczęszczanych miejscach, w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej – na placu Wolności przed PKZ, przy wejściu do parku Hallera od strony DH „Centrum”, a także na gołonoskim placu Bema.

Słoneczna pogoda sprzyja też wypoczynkowi nad wodą. Plażując i kąpiąc się, nie można zapominać o bezpieczeństwie.

Przede wszystkim nie można kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wolno też wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze albo utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Trzeba także unikać brawury,  m.in. nie można skakać do zbiorników o nieznanym podłożu czy wypływać daleko od brzegu. Najlepiej korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Nad wodę warto również wybierać się w czyimś towarzystwie, tak by w razie nieszczęśliwego wypadku, ktoś wezwał pomoc.

Nad wodą należy też zwracać szczególną uwagę na dzieci. Rodzice lub opiekunowie zawsze powinni czuwać nad kąpiącą się pociechą, maluchy do 7 roku życia muszą obowiązkowo znajdować się pod opieką dorosłych. Zdarzają się niestety przypadki, gdy dziecko plażuje samo albo jego opiekunowie są nietrzeźwi. Taka nieodpowiedzialność dorosłych jest karalna.

***
Ostrzeżenie meteorologiczne to specjalny rodzaj informacji o występowaniu wyjątkowo niebezpiecznego zjawiska pogodowego, zagrażającego zdrowiu lub życiu ludzkiemu. Wydanie ostrzeżenia meteorologicznego mobilizuje centra zarządzania kryzysowego oraz inne służby do zwiększonej gotowości w stanie zagrożenia oraz umożliwia podjęcie działań, służących zabezpieczeniu społeczeństwa oraz infrastruktury.

 

Czytaj więcej

Wiadomości

Mundurowi pilnują przestrzegania zakazów

Centrum przesiadkowe, tunel i parkingi

Mieszkańcy dla medyków – drukują maski 3D

Zamknij drzwi, otwierając serce, czyli zdrowy rozsądek w czasach pandemii