Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
15 czerwca 2023

Ruszył sezon kąpielowy. Wypoczynek pod okiem ratowników

Drukuj

15 czerwca oficjalnie rozpoczął się sezon kąpielowy nad dąbrowskimi Pogoriami. Do końca sierpnia nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwać będą ratownicy WOPR.

Nad Pogorią III, do 23 czerwca strzeżone będzie kąpielisko o długości 100 m. Od 24 czerwca do 31 sierpnia pod okiem ratowników będzie 300 m odcinek. Nad Pogorią I przez cały sezon długość strzeżonego kąpieliska wynosi 50 m.

Ratownicy nad jeziorami w tygodniu dyżurować będą w godz.10-18, a w weekendy od 10 do 19.

16 czerwca pracę rozpocznie sezonowy posterunek Straży Miejskiej nad Pogorią III. Strażnicy rowerowe patrole prowadzić będą także w innych popularnych miejscach letniego wypoczynku. Oprócz właściwego zachowania nad wodą, przyjeżdżając samochodem trzeba też pamiętać o jego prawidłowym zaparkowaniu. Liczba miejsc parkingowych jest ograniczona, stąd często kierowcy stawiają auta w miejscach niedozwolonych. Parkowanie „byle gdzie” nierzadko kończy się mandatem. Dlatego wybierając się nad Pogorię, warto zastanowić się nad przyjazdem komunikacją publiczną. Nad jeziora m.in. z centrum i Gołonoga dojeżdżają autobusy m.in. linii 716. Autobusem albo pociągiem do Dąbrowy Górniczej można dotrzeć też z innych miast regionu, których mieszkańcy chętnie wybierają dąbrowskie akweny.

Przed rozpoczęciem sezonu, woda z kąpielisk w Dąbrowie Górniczej została przebadana przez SANEPID i jest przydatna do kąpieli.

Rozsądek nad wodą

Kluczowe znaczenie dla bezpiecznego pobytu nad wodą ma postawa i zdrowy rozsądek wypoczywających.  

Przede wszystkim nie można kąpać się pod wpływem alkoholu. Nie wolno też wchodzić do wody zaraz po opalaniu się. Niższa temperatura wody może wywołać przykurcze albo utratę przytomności, co może stać się przyczyną utonięcia. Trzeba także unikać brawury,  m.in. nie można skakać do zbiorników o nieznanym podłożu czy wypływać daleko od brzegu. Najlepiej korzystać ze strzeżonych kąpielisk. Nad wodę warto również wybierać się w czyimś towarzystwie, tak by w razie nieszczęśliwego wypadku, ktoś wezwał pomoc.

Nad wodą należy też zwracać szczególną uwagę na dzieci. Rodzice lub opiekunowie zawsze powinni czuwać nad kąpiącą się pociechą, maluchy do 7 roku życia muszą obowiązkowo znajdować się pod opieką dorosłych. Zdarzają się niestety przypadki, gdy dziecko plażuje samo albo jego opiekunowie są nietrzeźwi. Taka nieodpowiedzialność dorosłych jest karalna.

Czytaj więcej

Wiadomości

Znamy wyniki głosowania w Budżecie Obywatelskim

Strona główna

Trzysta bocianów na budowie huty. Rozmowa z Anną Cieplak

Wiadomości

Ruszają fora mieszkańców

Wiadomości

Spotkanie wokół historii miasta i Huty „Katowice” oraz książki „Ciało Huty” Anny Cieplak