Dostępne skróty klawiszowe:
Od 20 maja w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, na nowym oddziale diabetologicznym, leczeni są pacjenci z każdym rodzajem cukrzycy. Chorzy otrzymują niezbędną pomoc lekarską oraz dodatkowe wsparcie od edukatorów oraz dietetyków.
– Teraz oddział liczy 10 łóżek, ale w miarę potrzeb ich liczba będzie się zwiększać. Według szacunków, obecnie w Polsce na cukrzycę cierpią dwa miliony osób, z czego około 500 tys. jeszcze o tym nie wie. W nowym oddziale będziemy leczyć nie tylko cukrzycę typu 1 czy 2. Zajmiemy się także cukrzycą ciążową. Takie pacjentki będą traktowane priorytetowo. Rozpoczniemy także leczenie stopy cukrzycowej. Zapewnimy również pomoc pacjentom z osobistymi pompami insulinowymi – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, dyrektor do spraw lecznictwa w Zagłębiowskim Centrum Onkologii oraz wojewódzki konsultant w dziedzinie diabetologii.
Cukrzyca typu 1 – jej przyczyną jest rzeczywisty brak insuliny. Kuracja polega na stałym jej podawaniu.
Cukrzyca typu 2 – najczęstsza. W początkowej fazie organizm wydziela za mało insuliny w stosunku do potrzeb. Następnie jej wydzielanie jeszcze spada. Leczenie polega na redukcji masy ciała, stosowaniu diety, zalecaniu wysiłku fizycznego oraz podawaniu doustnych leków.
Cukrzyca ciężarnych – przejściowa. Pojawia się u zdrowych dotąd kobiet, całkowicie ustępuje po zakończeniu ciąży. Jednak u 30-50% kobiet, u których stwierdzano cukrzycę ciężarnych, w ciągu 15 lat rozwija się cukrzyca typu 2.
Inne rodzaje to: cukrzyca autoimmunologiczna, cukrzyca monogenowa, cukrzyca wtórna.