Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
2 grudnia 2022

Nowe pracownie pomagają i uczą samodzielności

Drukuj

1 grudnia w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej odbyły się obchody Święta Białej Laski. Edukacja i rehabilitacja słabowidzących i niewidomych to jeden z filarów działalności tej placówki.

Uroczystość była okazją do spotkania z osobami, które wspierają funkcjonowanie Ośrodka i jego podopiecznych. Wzięli w niej udział m.in. Marcin Bazylak, prezydent miasta, Bożenia Borowiec, zastępca prezydenta miasta, Jarosław Wieczorek, Konsul Honorowy Ukrainy, samorządowcy, przedstawiciele oświaty i środowisk biznesowych. Współpracujący z ośrodkiem otrzymali odznaki „Przyjaciel Niewidomego”, przyznawane przez Polski Związek Niewidomych.

Filmowe życzenia przesłała Księżna Yorku Sara Ferguson, która w marcu gościła w Dąbrowie Górniczej. Oprócz wsparcia podopiecznych SOSW, zaprosiła wówczas do współpracy przy brajlowskiej adaptacji książki swojego autorstwa Wiktorię Dragon, uczennicę II klasy Liceum Ogólnokształcącego.

W czwartek oficjalnie otwarto także nowe pracownie informatyczne i tyflo-informatyczne. Są to miejsca wyposażone w urządzenia i komputery ze specjalistycznym oprogramowaniem, z którego mogą korzystać niewidomi i słabowidzący, umożliwiają też pisanie i drukowanie w języku Braille.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, który znajduje się przy ul. Swobodnej 59, jest placówką przeznaczoną dla dzieci i młodzieży m.in. z wadami wzroku, słuchu, niepełnosprawnościami ruchowymi, intelektualnymi i autyzmem. To centrum edukacji i rehabilitacji, obejmujące opieką dzieci od pierwszych miesięcy życia, poprzez przedszkole i kolejne szczeble edukacji, aż po uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego głównym celem jest zapewnienie wychowankom takiego poziomu rozwoju ogólnego, zawodowego i społecznego, aby byli zdolni do samodzielnego funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie.

Oprócz dzieci polskich, po ataku Rosji na Ukrainę pod skrzydłami Ośrodka znaleźli się także młodzi Ukraińcy. To podopieczni Charkowskiego Specjalnego Szkoleniowo-Wychowawczego Kompleksu im. Władimira Korolenki, którzy przed laty odwiedzili Śląsk i Zagłębie.

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS pokonał wicemistrza

Biznes

Metropolia objęła pierwsze akcje Tramwajów Śląskich

Biznes

„Twój model biznesowy”. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje pomysły

Wiadomości

Weekend w mieście