Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
9 grudnia 2021

Na świąteczne zakupy nie trzeba jechać autem. Wybierz komunikację publiczną i odbierz nagrodę w CH Pogoria

Drukuj

Dworzec kolejowy z klocków Lego, od którego Bas Tajpan, rozpoczął budowę makiety dąbrowskiego centrum przesiadkowego. Wystawa o trwających w mieście przebudowach, puzzle i zagadki dla dzieci o mobilności, a przede wszystkim rozmowy o tym, jak zmienia się komfort podróżowania po Dąbrowie Górniczej.

Tak prezentuje się program spotkania, które odbędzie się w piątek 10 grudnia w Centrum Handlowym Pogoria. Organizatorzy będą czekać na mieszkańców od godziny 16 do 19. Dla osób, które przyjadą komunikacją publiczną lub rowerem przewidziano nagrody. Warto więc zachować bilet z przejazdu tramwajem czy autobusem lub zrobić zdjęcie swojego roweru, zaparkowanego przed centrum handlowym.

O korzystaniu z różnych środków transportu będzie można porozmawiać z prezydentem miasta Marcinem Bazylakiem oraz Tobiaszem Nykamowiczem, dąbrowianinem, który zawodowo specjalizuje się w projektowaniu przyjaznych mieszkańcom rozwiązań drogowych i rowerowych. Tematów do dyskusji nie zabranie, zwłaszcza że w Dąbrowie Górniczej trwa budowa centrum przesiadkowego w śródmieściu i w Gołonogu. Rusza także modernizacja torowiska tramwajowego i towarzyszący jej remont ulic, chodników i przystanków na odcinku od Ronda Budowniczych Huty Katowice do Alei Róż.

Na mapach i wizualizacjach chcemy pokazać mieszkańcom, jak w efekcie remontów zmieni się Dąbrowa Górnicza. Widząc szczegóły, łatwiej dyskutować o tym, czy będzie wygodniej i bezpieczniej przejść przez tunel pod torami, który powstaje przy dworcu PKP zamiast – jak dotąd, czekać na przejazd pociągu – wyjaśnia prezydent Marcin Bazylak. – Podobnie z przebiegiem dróg rowerowych, nowymi rondami, bezpiecznymi przejściami dla pieszych, czy zintegrowanymi przystankami tramwajowo-autobusowymi, które powstaną w rejonie Alei Róż i na wysokości osiedla Manhattan – dodaje.

Bas Tajpan i makieta dworca PKP z Lego

Na dzieci, które odwiedzą stoisko czekać będą zagadki, puzzle i drobne upominki. Wiele osób na spotkanie do CH Pogoria przyjdzie, aby zobaczyć także fragmenty makiety z klocków Lego, którą właśnie buduje Bas Tajpan. Dąbrowski artysta i finalista programu Lego Masters postanowił zbudować w miniaturze dworzec i rejon centrum przesiadkowego w śródmieściu.

W trakcie wydarzenia nie zabraknie świątecznych akcentów, bo tuż obok Fundacja Godne Życie organizować będzie Dąbrowskie Ubieranie Choinki, czyli wspólnie przystrajanie świątecznego drzewa, połączone z warsztatami tworzenia ozdób i świąteczną zbiórką słodyczy dla dzieci z Dąbrowy Górniczej.

Bądź na bieżąco, sprawdź, jak zmienia się komfort podróżowania po Dąbrowie Górniczej: zieloneswiatlo.dg.pl

Czytaj więcej

Rekreacja

MKS pokonał wicemistrza

Biznes

Metropolia objęła pierwsze akcje Tramwajów Śląskich

Biznes

„Twój model biznesowy”. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje pomysły

Wiadomości

Weekend w mieście