23 stycznia 2020

Samorządowcy zachęcają do zostania dawcą szpiku

Cześć! Mam na imię Kuba i mam 23 lata, mieszkam w Dąbrowie Górniczej. Jak każdy, mam dni warte zapamiętania i takie, o których chciałbym zapomnieć…” Tak swoją historię rozpoczyna Kuba, który od listopada zmaga się z białaczką. Na jego apel odpowiedzieli zagłębiowscy samorządowcy.

Kuba cierpi na ostrą białaczkę szpikową, a jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku. Od samego początku choroby wsparcia udziela mu fundacja DKMS, która aktywnie szuka dawcy zarówno dla Kuby, jak i innych chorych. Pomimo choroby Kuba jest pozytywnie nastawiony i pełen nadziei na to, że uda mu się pokonać chorobę. Wspierają go przyjaciele i rodzina, a także zagłębiowscy samorządowcy. Z ich inicjatywy została zorganizowana konferencja prasowa poświęcona chorym na białaczkę.

Z myślą o nim, jak i innych chorych, samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego spotkali się w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej, aby zachęcić mieszkańców regionu do rejestracji w bazie potencjalnych dawców szpiku i uświadomić dlaczego ten prosty gest jest tak ważny.

– Sam od 6 lat jestem zapisany do bazy fundacji DKMS i czekam na swojego bliźniaka genetycznego. Takie wydarzenia jak Akcja dla Kuby organizowana w Dąbrowie Górniczej czy Dzień Dawcy Szpiku w dąbrowskim urzędzie są bardzo potrzebne, bo w łatwy sposób pomagają zwiększyć bazę potencjalnych dawców – mówił podczas konferencji prasowej Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Poza nim w konferencji udział wzięli: Kazimierz Karolczak – przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Bożena Borowiec – wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, , Anna Drzewiecka – wiceprezydent Będzina, Elżbieta Bazańska-Wolska – naczelnik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Czeladzi.
Nie zabrakło też gości zaproszonych przez fundację DKMS: Marty Janickiej – mamy Kuby oraz Rafała Danieckiego, który kilka lat temu zarejestrował się w bazie DKMS, a w zeszłym roku dwa razy został dawcą szpiku. Rozprawił się on ze stereotypami krążącymi wokół oddawania szpiku kostnego.

Przez cały dzisiejszy dzień, w holu Urzędu Miejskiego, można było zarejestrować się w bazie DKMS i zostać potencjalnym dawcą. Skorzystało z tego ponad 40 pracowników urzędu, a także wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec i Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Podczas wydarzenia Katarzyna Ostojska z firmy Raben podkreśliła, jak ważne jest organizowanie Dnia Dawcy Szpiku w miejscach pracy. Dzięki włączeniu się firmy Raben w Akcję dla Kuby, w czterech oddziałach firmy, potencjalnymi dawcami zostało kilkadziesiąt osób.

– Cieszy mnie, że grupa samorządowców z Zagłębia – Czeladzi, Będzina Sławkowa i Metropolia dołączyła do akcji i również w swoich miastach planują zorganizować Dni Dawcy Szpiku. Budujące jest również to, że podobne deklaracje docierają do nas również z innych miast zrzeszonych w Związku Miast Polskich – podsumował prezydent Bazylak.

***
Zostanie potencjalnym dawcą szpiku nic nie kosztuje i jest całkowicie bezbolesne. Do bazy można zapisać się podczas akcji organizowanych przez fundację DKMS lub zamówić pakiet rejestracyjny przez Internet.

Akcja dla Kuby cieszy się ogromną popularnością, a mieszkańcy Zagłębia Dąbrowskiego chętnie rejestrują się do bazy potencjalnych dawców. Tylko podczas akcji organizowanej w Dąbrowie Górniczej na Pogorii III, połączonej z morsowaniem, zapisało się 71 osób. Przed nami jeszcze kolejne odsłony, najbliższa w nadchodzący weekend w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej, w Pałacu Kultury Zagłębia, w Centrum Handlowym Plejada w Sosnowcu, w Akademii WSB i podczas meczu MKS Dąbrowa Górnicza – TBV Start Lublin. Pełen harmonogram akcji dostępny jest tutaj.

Liczymy na pomyślność akcji i mamy nadzieję, że te działania przyczynią się do jeszcze większej popularności akcji, a baza potencjalnych dawców szpiku będzie rosła.

Czytaj więcej

Wiadomości

Mundurowi pilnują przestrzegania zakazów

Centrum przesiadkowe, tunel i parkingi

Mieszkańcy dla medyków – drukują maski 3D

Zamknij drzwi, otwierając serce, czyli zdrowy rozsądek w czasach pandemii