Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
4 lipca 2019

Jerzyk na komary

Drukuj

Dąbrowa Górnicza sięgnęła po naturalnych sprzymierzeńców w walce z plagą komarów, meszek i kleszczy. Aby miasto polubiły jerzyki, które wyjątkowo rozsmakowały się w komarach, rozpoczęto akcję montowania budek lęgowych dla ptaków – w tym również jerzyków.

Jerzyki są naturalnym wrogiem komarów, a w ciągu doby jeden mały ptak z tego gatunku potrafi zjeść 20 tysięcy krwiopijczych owadów! Jerzyk przebywa w Polsce tylko przez cztery miesiące w roku, ale zjada w tym czasie około 2,5 miliona komarów. Te liczby bez wątpienia robią wrażenie.

– Ptaki, zwłaszcza jerzyki są nieocenione, bo opryski są tylko dodatkowym sposobem walki z komarami. Dbając o środowisko, chcemy, by te ptaki polubiły nasze miasto, dlatego rozwijamy program montażu budek lęgowych na budynkach, które poddawane są termomodernizacji. Zachęcamy do montowania budek, tym bardziej, że to gatunek objęty ochroną – wyjaśnia Anna Zadroga, inspektor w Wydziale Ochrony Środowiska UM.

W zeszłym roku zamontowano w Dąbrowie Górniczej 60 budek lęgowych. Jednak jerzyki mają specjalne wymagania. W warunkach naturalnych gniazdują na wysokich skałach oraz w dziuplach wysokich drzew, więc w mieście zainstalowanie dla nich budek, wymaga nieco wysiłku ze strony człowieka. Urzędnicy są w kontakcie z ornitologiem, który wskazuje im miejsca, w których można zamontować budki przeznaczone dla tego gatunku.

– W przyszłości planujemy większy zakup budek dla jerzyków, zaprosimy dzieci na warsztaty, podczas których dowiedzą się nieco więcej o ptakach żyjących w naszym mieście. Wszystko w trosce o ekologię i w imię walki z uciążliwymi komarami – zapowiada wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Damian Rutkowski.

„Ukłon” w stronę jeżyków to nie jedyna odsłona walki z uciążliwymi owadami. Ze względu na ich tegoroczną plagę miasto zdecydowało się na opryski. Są one wykonywane odpowiednimi środkami i w godzinach zapewniających bezpieczeństwo innych pożytecznych owadów m.in. pszczół.

– Opryski prowadzimy w częściach miasta, w których owady są najbardziej dokuczliwe. Używane przez nas środki działają nie tylko przeciwko komarom, ale także przeciw kleszczom, są bezpieczne dla ludzi, rośli i zwierząt, a ich stężenie nie zagraża naszemu zdrowiu – wyjaśnia wiceprezydent Rutkowski. – Dla komfortu wszystkich, a także ochrony populacji „dobrych” owadów, przede wszystkim pszczół, opryski są wykonywane tylko w nocy, między godzinami 22 a 6.

 

foto: pixabay.com

Czytaj więcej

Rekreacja

Godne pożegnanie z domem, MKS wciąż liczy się w walce

Komunikaty

Konkursy na dyrektorów przedszkoli oraz szkół

Rekreacja

Ostatni raz u siebie. MKS walczy o utrzymanie

Strona główna

W fotografii liczy się moment