Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
29 czerwca 2020

Ekologiczne dofinansowanie

Drukuj

W Dąbrowie Górniczej rozpoczęły się montaże instalacji fotowoltaicznych, dotowanych ze środków unijnych pozyskanych przez gminę. Pod koniec roku powinno być wiadomo, czy z podobnego wsparcia skorzystają kolejne osoby.

W ramach projektu „Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach jednorodzinnych w Dąbrowie Górniczej”, przygotowanego przez Urząd Miejski, 327 osób skorzysta z dofinansowania zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Prace już się rozpoczęły i we wszystkich lokalizacjach mają zakończyć się do połowy listopada.

Dotacje, w łącznej wysokości 3 mln 263 tys. zł, pochodzą ze środków europejskich, przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski.

Jest szansa, że na tym nie koniec i jeszcze więcej mieszkańców będzie mogło korzystać z „zielonej energii”. Miasto przystąpiło bowiem do następnego etapu konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski, w ramach którego może pozyskać środki zewnętrzne na realizację kolejnej inwestycji proekologicznej. Podobnie jak wcześniej, chodzi o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych. Dotacje dla dąbrowian mogą sięgnąć 85% kosztów.

W lutym mieszkańcy składali deklaracje uczestnictwa w projekcie. Po tym opracowana została dokumentacja i został złożony wniosek konkursowy. Orientacyjny termin jego oceny, podawany przez Urząd Marszałkowski, to grudzień 2020 r.

– Do projektu zakwalifikowanych zostało 160 osób. Zainteresowanie było bardzo duże, a środki ograniczone. Decydowała kolejność zgłoszeń, dlatego część chętnych znalazła się na liście rezerwowej. Wszystkie te osoby będziemy o tym pisemnie informować. Jeżeli np. ktoś z zakwalifikowanych zrezygnuje, wówczas na jego miejsce będzie mogła wejść osoba z listy rezerwowej – mówi Marcin Janik, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM.

Instalacja fotowoltaiczna to Odnawialne Źródło Energii, zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Prąd z takiej instalacji może pokryć w dużym stopniu zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, co znacząco zmniejsza rachunki za elektryczność. Zakup paneli solarnych to dobra inwestycja, która zwróci się po ok. 3 latach.

fot. pixabay.com

Czytaj więcej

Nieruchomości

Przetarg na sprzedaż nieruchomości położonej w rejonie ul. Kazdębie

Kultura

Weekend w mieście

Wiadomości

Dzień Ziemi w parku Zielona

Rekreacja

Nadrzędny cel: wygrać derby