Przejdź do menu głównego Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do treści

Dostępne skróty klawiszowe:

  • Tab Przejście do następnego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Shift + Tab Przejście do poprzedniego elementu możliwego do kliknięcia.
  • Enter Wykonanie domyślnej akcji.
  • ALT + 1 Przejście do menu głównego.
  • ALT + 2 Przejście do treści.
  • Ctrl + Alt + + Powiększenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + - Pomniejszenie rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + 0 Przywrócenie domyślnego rozmiaru czcionki.
  • Ctrl + Alt + C Włączenie/wyłączenie trybu kontrastowego.
  • Ctrl + Alt + H Przejście do strony głównej.
17 listopada 2021

Dąbrowa Górnicza czy Hutnicza?

Drukuj

W czerwcu 1996 roku zakończyła się epoka węgla w historii Dąbrowy Górniczej. Ostatnia w naszym mieście kopalnia „Paryż” zakończyła wydobycie. Działające już wtedy Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej zorganizowało nawet wydarzenie pod nazwą „Pożegnanie z węglem”. Wielu zakrzyknęło wtedy: „Umarł król! ”, lecz inni dopowiedzieli „Niech żyje król! ”, myśląc o pracujących w mieście hutach. Wśród nich były huta „Bankowa” oraz huta „Katowice” zarządzana obecnie przez koncern ArcelorMittal Poland.

Popiersie hrabiego, spiek z wielkiego pieca i okolicznościowy medal

W zbiorach dąbrowskiego Muzeum znajduje się wiele eksponatów związanych z historią hutnictwa. Trzy z nich chciałbym pokazać w niniejszym artykule, gdyż stanowią one świadectwo ważnych  wydarzeń w historii Dąbrowy Górniczej.

Pierwszy z nich to popiersie przedstawiające Henryka hrabiego Łubieńskiego – okazały artefakt o wadze kilkunastu kilogramów, który powstał w 1839  roku. Wtedy to uruchomiono hutę „Bankową”  – pierwszą hutę żelaza w Dąbrowie.

Kolejne eksponaty pochodzą z czasów budowy i uruchomienia huty „Katowice”, co nastąpiło 3 grudnia 1976 roku. O 4.20  nad  ranem nastąpił pierwszy spust surówki w nowym gigancie hutniczym,  a spiek z tego wytopu znalazł się w zbiorach Muzeum.

Fakt uruchomienia produkcji w hucie „Katowice” potwierdził także okolicznościowy medal.

Trzy, zdawałoby się niepozorne, świadectwa dawnych wydarzeń, ale jakże ważne dla rozwoju Dąbrowy  Górniczej i jej dzisiejszego oblicza.

Nasze miasto to jedyna Dąbrowa Górnicza w Polsce

Nie bez powodu przydomek górnicza w nazwie miasta potwierdzono oficjalnie w 1919 roku. Historia wydobycia czarnego złota we wsi Dąbrowa rozpoczęła się w końcu XVIII wieku, jednak od początku obok górników pojawili się tutaj także hutnicy. Chociaż całość ówczesnego przemysłu nazywano górniczym, to w jego skład wchodziło wiele  innych zakładów oprócz kopalń, a w tym znaczącą częścią było hutnictwo.

Powstała w 1889 roku dąbrowska „Sztygarka”, nazywana szkołą górniczą, kształciła przecież od  początku także majstrów hutniczych. Wraz z uruchomieniem huty „Bankowej” rozpoczęto wytyczanie i zabudowę osiedla dla jej  pracowników, które obecnie tworzy centrum miasta pomiędzy ulicami  Kościuszki, Sobieskiego, Legionów Polskich i Chopina. Huta była znaczącym pracodawcą, a największe zatrudnienie osiągnęła w 1955 roku, kiedy to pracowało w niej 6800 osób. Cała populacja miasta oscylowała wtedy w granicach 50 000 ludzi, więc hutnicy i ich rodziny stanowili duży odsetek dąbrowiaków.

Budowlane inwestycje huty „Bankowej” rozpoczęły się w latach 1836-1838, kiedy to oddano do użytku 60 dwu- i czterorodzinnych domów wzniesionych w stylu angielskich dworków tzw. cottage. W 1899 roku wybudowano dalsze 42 budynki mieszkalne, w 1929 roku 61 budynków, a po 1945 roku kolejne 30.

Huta Katowice zmienia oblicze miasta

Kolejny skok demograficzny i urbanistyczny zanotowała Dąbrowa Górnicza wraz z rozpoczęciem budowy huty „Katowice” w 1972 roku. Plany ówczesnych decydentów obejmowały utworzenie  Zagłębiowskiej  Metropolii, jednak ostatecznie nie zostały one zrealizowane. Niemniej jednak lata 70. XX wieku odcisnęły swoje piętno na całej okolicy, a ówczesne inwestycje możemy oglądać do dnia dzisiejszego.

By zorientować się w ich skali i tempie realizacji, prześledźmy kilka dat z kalendarium budowy huty „Katowice”. Zapisano w nim m.in., że 7 października 1972 roku oddano do użytku wiadukt drogowy nad torami kolejowymi (Ząbkowice – Strzemieszyce), łącząc tym samym teren budowy huty z miastem i zapoczątkowując realizację układu komunikacyjnego. Ponadto, w grudniu tegoż  roku  rozpoczęto w pobliskiej Łagiszy budowę fabryki domów, w której pierwsze elementy budowlane wykonano już 3 kwietnia 1974 roku.

W styczniu 1973 roku zorganizowano Kombinat Budownictwa Ogólnego „Zagłębie”, który  wyznaczono generalnym wykonawcą inwestycji towarzyszących budowie huty: mieszkań i budynków  użyteczności publicznej. We wrześniu 1973 roku w Ząbkowicach oddano do użytku pierwszy dom mieszkalny dla pracowników huty, a we wrześniu 1975 roku w Gołonogu została oddana do użytku nowa szkoła podstawowa dla dzieci pracowników huty „Katowice”.

18 czerwca 1976 roku huta Katowice, zgodnie z uchwałą Rady Ministrów, otrzymała nazwę:  Kombinat Metalurgiczny Huta Katowice z siedzibą w Dąbrowie Górniczej, w skład którego weszła  dawna huta „Bankowa” oraz Zakłady Koksownicze im. Powstańców Śląskich w Zdzieszowicach.

4 lutego 1977 roku otwarto linię tramwajową prowadzącą z zagłębiowskich miast pod bramę główną zakładu, a 21 lipca 1979 roku przekazano do użytku ostatni 5-kilometrowy odcinek dwukierunkowej  trasy łączącej hutę z Sosnowcem przez śródmieście Dąbrowy Górniczej i Będzina.

Przedstawione daty i wydarzenia to zaledwie wyjątki z szeregu inwestycji prowadzonych w Dąbrowie Górniczej i innych miastach zagłębiowskich podczas budowy i uruchomienia huty „Katowice”. Niektóre z tych inwestycji nie zostały do dziś ukończone, jednak sama Dąbrowa Górnicza stała się ponadstutysięcznym miastem, a jej powierzchnia ostatecznie przekroczyła 188 km kw. Dla ArcelorMittal Poland dąbrowska huta to jeden z najważniejszych zakładów, który jeszcze  przez kolejne dekady będzie decydował o obliczu całej okolicy.

Arkadiusz Rybak

Tekst ukazał się w październikowym numerze „Przeglądu Dąbrowskiego”

Czytaj więcej

Rekreacja

Sezon przypieczętowany wygraną

Wiadomości

Światowy Dzień Świadomości Raka Jajnika

Strona główna

Warsztaty LARPowe

Biznes

Ciekawa oferta dla przedsiębiorczych. Sprawdź, co DIP przygotował na maj